Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajatori ticalosi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Angajatori ticalosi

80 replies to this topic

#1 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2005 - 03:40 PM

Eu planuiesc sa-mi schimb iar locul de munca (pt a 3-a oara in 2 ani, ca asa suntem unii, mai lipsiti de "loialitate" :twisted: ). Mi-ar prinde bine sa stiu mai ales care sunt angajatorii pe care sa-i ocolesc, adica aia care:
- iti pretind sa lucrezi si sambata sau
- care te platesc mizerabil sau
- aia de la care nu-ti poti lua nici macar jumate din concediul cuvenit
- care te pun sa prestezi nenumarate ore suplimentare neplatite
- care dau un anunt in ziar in care atributiile/denumirea postului sunt f atractive si te trezesti ca lucrezi ca secretara-operatoare calculator-menajera.
Nu stiu daca Alex ar putea avea de suferit daca eu postez aici numele unor astfel de firme (unele f cunoscute) unde am lucrat eu, sau cunostinte de-ale mele. Daca am cunoaste din timp care sunt genul acesta de angajatori nici nu ne-am mai deranja sa inventam cele mai originale motive ca sa ne invoim de la serviciul actual, sa dam 2-3 serii de interviuri, teste, etc ca in final sa aflam ca salariul pentru postul la care candidam e 150 Eur si trebuie sa muncim 10 ore/zi inclusiv sambata! Ca, de, nu putem sa intrebam de salariu din prima, politicos e sa ne pierdem timpul la cat mai multe interviuri, ce altceva avem de facut :evil:
Vorbesc din experienta, de cateva ori am luat tepe de genul asta si m-am saturat sa-mi pierd timpul.
Prin urmare, imi rog colegii de pe forum, daca au astfel de
(anti)recomandari pt mine, sa-mi trimita mesaj privat.
Daca Alex considera ca e OK, eventual le pot afisa si la vedere, consider ca e util.



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 August 2005 - 03:56 PM

cum adica nu putem intreba din prima de salariu.
scumpo, eu nu intreb ce salariu ofera ei, ii anunt ce salariu doresc eu si in functie de dorintele mele negociem, asta din prima zi.
sunt multi care citesc tot felul de articole in reviste "cum sa ne comportam la interviuri", dar adevarul este departe.
ar trebui si patronii sa se comporte exemplar ca eu sa fiu o doamna si sa aman discutia legata de salariu.
daca nu m-ar interesa banii care urmeaza sa-i primesc, nu m-as obosi sa ma duc la interviuri.




#3 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2005 - 04:25 PM

Asta e problema, ca eu mi-am pus mintea cu toate recomandarile alea (unele aberante) citite pe site-urile de resurse umane. Am doar 2 ani experienta de munca si doar vreo 15-20 de interviuri la activ si le-am luat de bune.
Poate ca sunt unele firme la care merita sa te angajezi dar te scot din cursa daca nu respecti regulile acelea :x . Ca sa nu ma autoexclud, am hotarat sa le respect si eu si uite asa pierd o gramada de vreme si ma invart in jurul cozii ...



#4 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 August 2005 - 01:34 PM

floris are dreptate nu se mai face nimic fara bani... in jurul lor se invarte totul si atunci cum sa nu discuti despre ei. Parerea mea e ca macar de dragul palmaresului sa te duci la vreo doua trei interviuri si sa treci tu la atac si dupa ce te intreaba angajatorul ce vrea ii spui si tu ce vrei si fara jena sa il intrebi daca ofera transport, concedii platite de firma ore suplimentare platite, bonuri de masa ( si cate?... ca eu am o colega care atunci cand s-a angajat a intrebat de bonuri de masa si i s-a spus ca firma acorda dar dupa ce s-a angajat a avut surpriza sa afle a se dadeau doar opt bonuri pe luna ) Fii mai cu tupeu!



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 13 August 2005 - 01:57 PM

pentru 150 euro (aproximativ 540 Ron), dorea sa vii si sambata? pentru banii astia nu m-as deplasa de acasa.
carmeng, ce studii ai?
am inteles ca dupa 2007 vom avea o mare responsabilitate in aceasta meserie.
eu inteleg sa-mi asum responsabilitatea, dar nu pentru 150 euro :roll:



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 13 August 2005 - 01:58 PM

carmeng! daca ai reusit sa depasesti 2 ani in campul muncii, nu mai accepta orice.



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 August 2005 - 03:32 PM

mony23 a spus:

am inteles ca dupa 2007 vom avea o mare responsabilitate in aceasta meserie.
:roll:


asa ca o barfa, ce anume ne asteapta dupa 2007?
eu nu am auzit nimic.



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 13 August 2005 - 04:07 PM

Se pare ca se va cere atestarea pe functie sau contabil autorizat.Nu stiu ff sigur dar asa am auzit.Daca e asa CECCAR-l va fi in avantaj.Daca altii stiu mai multe poate ne comunica si noua.......



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 13 August 2005 - 09:58 PM

anul acesta am auzit ca unii contabili si-au facut asigurari pt prestatiile ce le fac. voi stiti ceva?
miine ma voi intalni cu un expert. sa vad daca a mai auzit cate ceva pe la CECAR, va comunic.



#10 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 10:24 PM

Asigurarea este obligatorie pentru toti membrii CECCAR si nu este o noutate.



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 13 August 2005 - 10:26 PM

am inteles. eu pana anul acesta nu auzisem. :roll:



#12 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 16 August 2005 - 03:53 PM

Nu angajatorii sunt ticalosi.
Viata e un sir lung de alegeri. Trebuie sa retineti ca a negocia initial nu e totul (poate sa accepte sa iti dea 1000 de EUR si apoi te indoaie cu sarcini in plus).
Si eu am schimbat 5-6 joburi in 7 ani de zile (primele joburi nu stateam mai mult de 3-6 luni). Nu exista patron perfect, nici angajat perfect.
Invata, fa-ti meseria cu pasiune, devino profi si apoi se vor bate sa te aiba. O parte din fostii mei patroni acum imi cer sfatul la tel. si mi-au devenit "prieteni" (deh, interesul poarta fesul). Fa-te indispensabil (a), fa-i sa depinda de tine (eu stiu cam 85% din ce se intampla in firma, de la ctb. la HR, IT partial, contracte, corespondenta, protocoluri etc).

La interviu lasa-i sa se "descopere", pune intrebari (pregatite de acasa), arunca ochii prin birouri! Daca vezi fete triste si auzi tonuri ridicate....nu uita, acolo petreci 8-10 ore pe zi!!!! Nu te duce!

Inca un lucru...navighez pe site-ul asta de 2-3 luni. In 5 min./zi inveti ceva, cauta sa ai prieteni/relatii in domeniul in care lucrezi.

NU dezamagi, dar nu accepta orice de la patron(director).
Chiar si cel mai dracos patron (si eu m-am certat cu toti de la inceput, ca sa stie ce ii asteapta) va aprecia un om bine pregatit care nu accepta compromisuri majore.

Bafta tuturor!



#13 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2005 - 04:38 PM

Multumesc de incurajari, aikido!
Spun ca sunt ticalosi pt ca stabilim un lucru la interviu, apoi ma trezesc la fata locului ca lucrurile s-au schimbat.Cand am venit in postul in care sunt acum angajata mi s-a spus ca politica firmei este sa stabileasca un fel de "perioada de proba" de 6 luni, pt ca asa cere conducerea din strainatate. Asa ca am un contract de munca pe per. det.Bineinteles, lucrul acesta l-am aflat nu la interviu, ci deja dupa ce imi dadusem demisia de la fostul job si numai exista cale de intoarcere.Daca stiam ca asa stau lucrurile, nu mai veneam aici.
Imi place munca mea (altfel n-as mai sta atat de mult pe conta.ro!), sunt motivata, nimic nu-mi doresc mai mult decat sa devin o profesionista in ceea ce fac,am cunostinte, calitati si disponibilitate sa le pun in practica dar ma astept sa fiu tratate cu aceeasi buna-credinta pe care o ofer si eu.
M-am dus acum un an la un interviu pt postul de "ofiter consiliere credite", anuntat in Romania Libera. Prin titulatura aceasta se intelegeca e vorba de un post care pres sa stai la ghiseul unei banci si sa furnizezi informatii clientilor.Ei bine, dupa ce am dat test de inteligenta, cunostinte economice si alte vrajeli m-am trezit ca la interviul cu o comisie de 5 insi, sunt intrebata"ce ai face daca intr-o zi seful tau te-ar trimite sa faci rost de 10 clienti, altfel te da afara?" Am priceput atunci ce presupunea postul:sa bati orasul pe jos, din butic in butic si sa hartuiesti buticarii cu oferte de credite.
Le-am spus ca sunt dezamagita de oferta lor si ca ar fi trebuit sa descrie corect in anunt atributiile postului.
"Da' ce, domnisoara, d-ta credeai ca e munca cu pixul?"
Nu, eu terminasem Finante la ASE ca sa prestez o munca de comis-voiajor, si prost platita pe deasupra.Imi amintesc ca la interviurile respective se prezentasera multe persoane care facusera eforturi sa se si invoiasca de la serviciu!Cu ce drept tembeli ca astia ne irosesc timpul? Situatii de genul asta ma enerveaza si ma fac sa-I calific pe unii drept ticalosi.
Sau mentioneaza in anunt "salariu avantajos" si descoperi ca e avantajos doar pt angajator.
Am multe experiente de genul asta de la interviuri,probabil cel mai bine ar fi sa candidez pt posturi la firme f cunoscute.



#14 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 16 August 2005 - 05:48 PM

Adevarul e undeva la mijloc intre tine carmen si aikido. Si tu ai dreptate ca unii angajatori sunt de cea mai josnica treapta, dar si el are dreptate cand spune ca si cei mai "ai dracului" angajatori apreciaza o persoana pregatita.

Eu cred ca nu exista o reteta perfecta ci atat timp cat tu te respecti pe tine si faci tot posibilul ca sa te impui la acel loc de munca. Nimeni nu spune ca e usor si e adevarat ca pana nu ai cateva experiente proaste nu te "calesti", dar dupa aceea sa te tii......... :) ca nu iti mai sta nimeni in cale.



#15 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 17 August 2005 - 08:21 AM

:D Buna, fetelor!

Mi-am permis sa imi exprim parerea pt. ca am participat la cateva interviuri pana acum (vreo 150-160 in calitate de candidat si vreo 10-15 in calitate si de coordonator de dept.).
Experiente proaste.....90% din cazuri. Unul voia sa ma angajeze ca sa dau afara din muncitorii betivi :twisted:
La altii am dat 4-5 interviuri consecutive (pregatire, lb. straine, psiho etc) si cand ajungeam la cap. bani....dezastru, bugetul firmei e limitat. Vrajeala!!! Am invatat acum sa negociez cu take it or leave it! Cand am anuntat ca plec de la un loc de munca au vrut sa imi dubleze salariul! Prea tarziu....
Timp de 3 ani eu si sotia mea am avut cate 2 servicii (unul de la 8 la 17 si altul de la 17.30 la 21-22-23 seara...). Epuizant....In meseria mea (ctb, fiscalitate etc) 80 % din munca e pierdere de timp cu declaratii, rapoarte etc. La inceput accepti cam orice (esti nevoit) dar acum am uneori tendinta sa ii pleznesc (si pregatirea sportiva mi-o permite) pe gagii astia de se numesc patroni (scuze, dar si eu sunt si patron si angajat-sluga totodata). Unul din ei, la care lucram part time imi spune:"mare lucru contabilitatea, invartiti 3 hartii, puteam sa o fac si singur!". A doua zi l-am lasat singur, acum imi da telefoane disperat ca meseriasul care a venit in locul meu s-a dat peste oceanic si el era un amarat de biban, ca nu face fata....Sa faca spate!
Nici o meserie nu e usoara....eu nu as putea sa umblu din usa in usa sa vand servicii-produse...am incercat. Vand meserie, in schimb, atat cat ma pricep eu de bine. O meserie al naibii de grea si plina de responsabilitati.
Pentru asta sunt membru CECCAR (k.k. - piedere de timp si bani) si CAFR, pentru asta am atestate de la Stock Exchange si alte institutii, am mancat carte pe paine (ca multi din cei de pe forum, unii mult mai pregatiti ca mine) si de aia NU ACCEPT COMPROMISURI.
Muncesc, ajut, fac munca tripla si duc 2-3 firme in spate dar pentru o relatie angajator-angajat viabila trebuie sa fim "nu prea corecti", mai evrei (daca intelegi - interesul personal).

Mai e mult pana departe la noi in relatiile de munca, DAR PLEASE, SA NU UITAM SA IMPUNEM RESPECT.

Astept si replica vreunui angajator, cu argumente. Rog fitosii sa se abtina.



#16 Elia Ghinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2005 - 08:43 AM

Am facut contabilitate si "in schimbul trei". Probabil stiti cum e sa inchizi tva/ul la 5 dimineata... Gestiuni imense, program de conta care dadea chix la fiecare calcul de stoc, cutremurul de anul trecut, cladirea care scirtiia ca un vapor ruginit, fumat afara, dupa colt, cite un senvis de la OMV... Plecam luni dimineata la serviciu si ajungeam acasa marti la prinz. Nu a meritat!
Cind am plecat din firma...evident, nu ma asteptam la statui, dar macar la un "ne-ai fost de folos". Nimic. Cu zimbetul pe buze. Stiu, stiu, nimeni nu e de neinlocuit... Am rezistat un an. Pina am inteles ca m-am inlocuit pe mine insami, in viata mea, cu cineva care nu-mi placea.
Acum doua saptamini am schimbat jobul. Nu ma astept la altceva, insa...parca e o schimbare. Parca sunt mai...oameni aici! Parca am inceput sa dorm noaptea, parca mai vad si eu cu ce se imbraca lumea pe strada, parca mai am timp sa citesc, parca mai aud o stire...
Dar...voi stiti toate astea.



#17 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2005 - 06:17 PM

Oameni buni,

Pot sa va spun si eu din propria experienta.
Am participat la multe interviuri in calitate de angajator si SURPRIZA , am fost f dezamagit.
1. Au venit oameni care nu stiau ce se cerea in anunt. Am intrebat : crezi ca postul acesta este portivit pentru tine? Si am primit raspuns : Dar nu mai stiu pentru ce era anuntul.
2. Au programat interviuri, 10 persoane intr-o zi si nu a venit nimeni :idea: M-am gandit ca poate nu au gasit adresa. Si am pus pe cineva sa sune. Raspunsul lor: Nu m-am trezit . Nu am ajut timp sa vin. Nu am avut chef.
3. A venit un personaj la inteviu si a inceput sa vorbeasca:" Frate, daca eu vreau ceva trebuie sa imi dai.N-am dreptate ,frate!
4. Au venit persoane la interviu care mi-au spus. Eu vreau 400 de euro. Am intrebat : Si ce stii sa faci? Si mi-a raspus: NIMIC, acum invat.
5. Unul a spus ca pleaca de unde era ca patronul este "nesimtit" ( ca sa nu spun restul).
6. Ganditi-va ca am dat anunt pt operator telefonic (student) si nu am angajat pe nimeni. :shock: Salariu era mic pentru ca aveam nevoie de la ora 16.00 la 22.00
7. A venit o persoana care mi-a spus ca vrea o suma imensa de bani. Stia ff multe. Nu l-am angajat pentru ca nu merita pt mine.

Si asa mai departe

Eu lurcrez din clasa a 11-a si nu m-am plas ca primeam putini bani sau ca lucram mult. Dar acum ,lucrurile s-au schimbat. Multi( NU TOTI) vor sa stea si sa primeasca bani.

Aceasta este impresia mea :!:
Mai astept si parerea altor angajatori.



#18 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 August 2005 - 06:48 PM

discutii pe tema asta ar putea continua ani de zile si dreptatea nu ar stii de partea cui sa fie, a angajatilor sau a angajatorilor.
Alex, ce spui tu este adevarat,dar gandeste-te, ca toti si patroni si salariati suntem romani si romanilor le place sa-si planga de mila.
deh, temperament balcanic, sange latin amestecat cu sange slav; combinatie vulcanica si periculoasa.

eram sigura ca in subiectul asta unde noi angajatii ne spunem offffful, trebuie sa sara ca ars vreun patron si sa ne puna la punct.

cu siguranta exista angajati puturosi, nepriceputi si cu pretentii salariale nesimtite, dar exista si patroni tirani care interesul lor este umilirea celui care ii munceste.

"nu uita, daca nu eram eu mureai de foame"
"salariul pe care ti-l dau eu ti-a ridicat standardul de viata"
"ce faceti draga aici, de ce radeti? nu inteleg de ce, voi oamenii saraci aveti motive de bucurie?"



#19 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 August 2005 - 06:57 PM

Eu una am procedat altfel. Cand m-am saturat de postura de angajat mi-am facut firma si am trecut in categoria angajatorilor. Am scapat de un stres si am dat de altul.
Nu este usor nici de o parte, nici de alta. Trebuie sa vezi care postura ti se potriveste. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#20 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 17 August 2005 - 07:07 PM

Sunt de acord cu ce postura ti se potriveste. Eu una am lucrat ca angajat timp de 5 ani si dupa care mi-am facut firma. Pot sa spun un singur lucru ca intradevar intr-un fel gandeam atunci si altfel acum. Acum am ajuns sa inteleg si multe chestii pe care inainte nu le intelegeam la angajatori.

Iar referitor la postura de angajator cei care cred ca este mai usor decat sa fii angajat, pot sa spun ca se inseala amarnic. Dar oricat am explica nu o sa inteleaga nimeni decat in momentul cand o sa aiba experienta in aceasta postura asa cum nici eu nu intelegeam mai demult.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL