Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scimbare destinatie-autorizatie de functionare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


scimbare destinatie-autorizatie de functionare

7 replies to this topic

#1 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 August 2005 - 12:04 PM

Am urmatoarea problema:
O PFA vrea sa-si desfasoare activitatea (prelucrarea materialelor feroase) in spatiul aflat langa casa unde locuieste, spatiu care in momentul de fata nu este atelier, este din caramida, nu este spatiu locuibil si este folosit pt ........ ca la casa. Casa este pe numele mamei.
Pentru desfasurarea activitatii este nevoie de curent trifazic, care deocamdata nu exista.
Ce este de facut? Ce acte si autorizatii trebuie sa obtina?
Eu mi-am stors deja mintile in toate partile posibile, de aceea nu va influentez cu parerile mele.
Daca stie cineva ce e de facut sa-mi spuna si mie. Multumesc!!!!!!! :D :lol:
Sper ca este cineva dintre voi care s-a mai confruntat cu o asemenea problema!!! :?:



#2 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 13 August 2005 - 01:00 PM

Nu m-am confruntat cu exact aceeasi situatie, dar iti spun parerea mea:

1. Indiferent ca spatiul e locuibil sau nu, trebuie sa i se schimbe destinatia.
Schimbarea de destinatie o va face proprietarul spatiului, la primarie (certificat de urbanism cu schimbare de destinatie). Asta presupunind ca acel spatiu figureaza in CF-ul casei respective, ca daca nu, probabil ca trebuie mai intai intabulat, si asta tot de catre proprietar, dar cred ca e mai greu, avand nevoie de o autorizatie de constructie.

2. Apoi cred ca trebuie facuta o cerere la Electrica sa bage curent trifazic, avand in vedere ca spatiul are destinatia de atelier.

3. Apoi trebuie facut un contract de chirie sau comodat intre PFA si proprietar. Chirie daca vrea sa-si mai deduca niste cheltuieli, dar fiind vorba de mama lui, care la rindul ei ar trebui sa declare veniturile din chirii spre a-i fii impozitate..., mai bine face contract de comodat. Depinde cum se face gestiunea banilor, in familie sau ... nu.

4. Apoi trebuie ca PFA sa mearga la primarie fie sa-si declare noul sediu in autorizatie, fie sa-l inregistreze ca punct de lucru.

Repet, e doar o parere, cred ca cel mai bine e sa te interesezi la primarie ce trebuie facut.




#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 August 2005 - 02:16 PM

Multumesc Anomis.
1.Poti sa-mi spui exact ce inseamna un contract de comodat?
Tot am auzit despre el dar nici odata nu am avut de a face cu el.
2. In legatura cu Elactrica: sa ceri instalarea curentului trifazic trebuie sa argumentezi nevoia. Proprietarul nu are cum sa argumenteze nevoia curentului trifazic. Dar cred ca la intrebarea aceasta vor raspunde corect cel de la Elelctrica.
Astept raspunsul si daca altcineva are o parere sau stie ceva il rog sa ma ajute. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#4 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 15 August 2005 - 09:03 PM

poate sa-mi raspunda cineva la intrebarea pusa? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif 8) :lol: :? :o



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 August 2005 - 10:49 PM

Contractul de comodat = cedarea folosintei bunurilor cu titlu gratuit.
La intrebarea cu Electrica nu stiu sa raspund, imi pare rau.



#6 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 August 2005 - 12:32 AM

Pentru a te racorda la energie electrica,faci o cere la electrica unde arati puterea instalata de care ai nevoie,anexezi copie de pe autorizatie,sa vada ca acolo se va desfasura activitatea. Ar fi doua variante cu cererea de racordare la curent trifazic:1.cererea sa fie facuta de proprietar(mama dvs. )iar PFA va deveni subcontractant : 2.Cerea va fi facuta direct de PFA iar contractul va fi incheiat intre PFA si Electrica SA.Asta daca spatiul unde isi dsfasoara PFA activitatea e separat si se pot executa lucrari de separare a alimentarii cu energie.orcum va trebui un contoar separat care sa delimiteze consumul casnic de cel al PFA.Dupa aprobarea cererii,electrica scote lucrarea la licitatie,ce o va efectua o firma de specialitate,autorizata pt. astfel de lucrari.In functie de puterea instalata solicitata,va va costa afacerea intre 8 si 15 milioane-repet,in functie de puterea instalata,de distanta fata de stalpul sau trafo de unde se va bransa.Cam atat ma pricep sa va spun.Restul-la Electrica SA ,cand va prezentati cu cererea.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#7 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 16 August 2005 - 12:21 PM

kimba a spus:

Multumesc Anomis.
1.Poti sa-mi spui exact ce inseamna un contract de comodat?
Tot am auzit despre el dar nici odata nu am avut de a face cu el.  
2. In legatura cu Elactrica: sa ceri instalarea curentului trifazic trebuie sa argumentezi nevoia. Proprietarul nu are cum sa argumenteze nevoia curentului trifazic. Dar cred ca la intrebarea aceasta vor raspunde corect cel de la Elelctrica.
Astept raspunsul si daca altcineva are o parere sau stie ceva il rog sa ma ajute. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
1. Acum ca stii ce e ala contract de comodat (scuze, n-am fost pe faza la intrebare) ar trebui sa mai stii ca acest contract se face la notar intre cele 2 parti, iar notarul ar trebui sa stie cum sa-l redacteze (ca doar de aia iti ia atitia bani :x )
2. Dupa ce obtine schimbarea de destinatie, cred ca actul asta ar trebui sa tina de argument la Electrica. Dar mi se pare f buna si varianta d-lui O.Dinu, in care mergi la Electrica abia la urma de tot.

PS: Am auzit despre o chichita (dar nu e verificata) : daca in contractul de comodat porprietarul declara ca ia PFA in spatiu si suporta plata tuturor utilitatilor, atunci nu cred ca PFA mai trebuie sa faca contract separat cu Electrica.
Avantaj (posibil) : tariful aplicat la clientii casnici (proprietarul) s-ar putea sa fie mai mic decit tariful aplicat agentilor economici (PFA)
Dezavantaj : cheltuiala cu curentul nu este deductibila, deci PFA plateste are un profit mai mare si plateste un impozit mai mare

Intreaba la Electrica, fa un calcul, si vezi cum e mai avantajos.



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 16 August 2005 - 05:50 PM

In primul rand multumesc D-lui O.Dinu. Sunteti foarte amabil, nu ma asteptam sa primesc un raspuns asa de detaliat. Va multumesc inca odata. :lol: :D

In al doilea rand, pentru Anomis:
Curent trifazic nu se da la consumatorii casnici, exceptand cazul in care construiesti, dar si atunci trebuie sa prezinti autorizatia de constructie.
Anomis, multumesc si tie. :lol: :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL