Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebari

4 replies to this topic

#1 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 02:24 PM

Buna tuturor !
Am citeva intrebari legate de registre ! Dar inainte de orice mentionez ca am o microintreprindere.

1. Este vreo problema ca mi-am creat un formular indentic cu cel al registrului de casa in Excel si ca il completez pe PC ori de cite ori am nevoie ? Idem si pentru Notele contabile.
2. Toate jurnalele inclusiv cartea mare le printez din ciel. Este ok ?
3. Am doar obiecte de inventar...trebuie sa imi cumpar un registru inventar pentru ele ? (Ma rog este logic obiecte de inventar -> registru inventar...dar intreb si eu, pt ca sint noua in domeniu si nu vreau sa gresesc din prima)

Multumesc in avans pentru raspunsuri.

Timea



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 02:33 PM

Buna si tie!

1. NU
2. OK
3. Registrul-inventar (cod 14-1-2) este un document contabil obligatoriu în care se înregistreaza toate elementele de activ si de pasiv, grupate în functie de natura lor, inventariate de unitate, potrivit legii.
Registrul-inventar se întocmeste la înfiintarea unitatii, cel putin o data pe an pe parcursul functionarii unitatii, cu ocazia fuziunii, divizarii sau încetarii activitatii, precum si în alte situatii prevazute de lege pe baza de inventar faptic.
În acest registru se înscriu, într-o forma recapitulativa, elementele inventariate dupa natura lor, suficient de detaliate pentru a putea justifica continutul fiecarui post al bilantului.
Registrul-inventar se completeaza pe baza inventarierii faptice a fiecarui cont de activ si de pasiv. Elementele de activ si de pasiv înscrise în Registrul-inventar au la baza listele de inventariere sau alte documente care justifica continutul acestora.
În cazul în care inventarierea are loc pe parcursul anului, în Registrul-inventar se înregistreaza soldurile existente la data inventarierii, la care se adauga rulajele intrarilor si se scad rulajele iesirilor de la data inventarierii pâna la data încheierii exercitiului financiar.
(NORME METODOLOGICE din 14 decembrie 2004 de întocmire si utilizare a registrelor si formularelor comune pe economie privind activitatea financiara si contabila)
Dupa cum vezi, in registrul-inventar nu se trec numai stocurile, ci rezultatul inventarierii tuturor conturilor de activ si de pasiv. Asa ca TREBUIE.

Succes.




#3 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 02:47 PM

Merci si multumesc mult de tot. :)

Timea



#4 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 16 January 2007 - 08:30 AM

Buna ziua la toti colegii!

As avea nevoie de cateva instructiuni cum se poate efectua inventarierea unei plantatii viticole. Daca se poate doresc informatii la szeni_cs@yahoo.com .
Multumesc !



#5 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 16 January 2007 - 02:08 PM

Buna ziua la toti colegii!

As avea nevoie de cateva instructiuni cum se poate efectua inventarierea unei plantatii viticole. Daca se poate doresc informatii la szeni_cs@yahoo.com sau pe forum.
Multumesc !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL