Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebari

6 replies to this topic

#1 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 02:41 PM

Buna !

Am o microintreprindere cu un singur salariat, angajat cu norma partiala de lucru, mai precis 2 ore pe zi. Insa niciodata nu ajunge sa lucreze 40 de ore lunar, daca ajunge la 20 - 25 ore. Tin evidenta orelor lucrate in registrul de prezenta.
Acum as dori sa imi confirmati, sau sa imi infirmati daca este corect:

1. Avind in vedere cit lucreaza, salariul brut realizat este cu mult sub 80 RON. CAS-ul (9.5+22), CASS-ul (6.5+7), Fondul de Risc (1,007) si Somajul(3%) se calculeaza la salariul brut realizat ?
2. Am citit o parte din mesajele de pe forum si nu inteleg cum ar fi in cazul meu ! Acum am 0.25 salariat sau un salariat ? Cum afecteaza CAS-ul daca am 0.25, sau 1 salariat ?

Multumesc anticipat pentru lamuriri

Timea



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 03:01 PM

Nu poti sa-i treci un salariu realizat mai mic de 80 RON, decat cu motive intemeiate. Daca lucreaza mai putin de 2h/zi, inseamna ca nu se respecta contractul de munca incheiat.
Mai exista varianta suspendarii contractului de munca pentru perioada nelucrata, in urma solicitarii unui concediu fara plata din parte angajatului.




#3 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 03:19 PM

Pai acest angajat este student si este destul de constincios, in sensul ca se duce zi de zi la facultate (verificat)

In fiecare luna solicita concediu fara plata, pe o anumita perioada cit trebuie sa isi faca proiectele, sau sau sa sustina teste si examene.

Eu ii aprob aceste concedii fara plata pentru ca isi face treaba la timp si daca nici firma nu are comenzi chiar nu am motive sa il tin.

Acum, stiu si eu, nu este ok daca ambele parti ale contractului sint de comun acord (el solicita prin cereri, eu aprob cererile, inspectorii de la itm au cerut aceste cereri si nu au zis nimic ) ? Eu ca angajator nu am ce sa ii reprosez.

Merci de interes.

Timea



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 03:26 PM

OK. Eu nu stiam exact motivul.
Atunci, pentru zilele de concediu fara plata trebuie inregistrate decizii de suspendare la ITM. La fel la incetarea concediului, se inregistreaza incetarea suspendarii.
Stiu ca este complicat, dar asa se face.
La asta m-am referit prin "motive intemeiate" de a plati mai puti decat salariul minim pe economie.



#5 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 03:44 PM

Departe de mine gindul sa iti fi reprosat ceva. Sint inca zapacita de atitea reglementari, insa nu ma las pina nu le dau de cap.

Acum inteleg la ce te-ai referit si intr-adevar este cam complicata chestiunea cu suspendarea...Nu ii vad rostul, dar dura lex, sed lex.

Asa ca recapitulez, cu riscul de a te sicii (imi cer iertare in avans): Eu ca angajator trebuie sa dau decizii de suspendare, le inregistrez la ITM, apoi dau decizii de incetarea suspendarii si apoi le inregistrez si pe astea ? Presupun ca le inregistrez trimestrial cind ma duc si cu statele de plata, chitantele, etc. In acest caz mai are nevoie ITM-ul de cererile de concediu ale angajatului ? Luna trecuta mi le-a oprit si nu am inteles de ce pt ca erau originalele (si eu am fost cu capul in traista.. in loc sa ii fi dat copiile)

Multumesc

P.S. Ai cumva idee daca este corect sau legal ca cei de la ITM sa imi ceara sa refac statele de plata si sa adaug o "recapitulatie" (expresia lor) pt fiecare luna, pe stat, care sa contina obligatiile societatii la BS ? M-a frecat o inspectoare aproape trei zile pe tema asta...mereu avea cite o obiectie.



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 04:02 PM

LEGE Nr. 130 din 20 iulie 1999 privind unele mãsuri de protecþie a persoanelor încadrate în muncã

(2)Angajatorii sunt obligati sa depuna la directiile generale de munca si protectie sociala:
a)actele privind încheierea, executarea, modificarea si încetarea contractelor individuale de munca, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;
b)trimestrial, dovezile de plata a salariilor, însotite de actele ce atesta plata lunara a contributiei pentru asigurarile sociale de stat, a contributiei la constituirea Fondului pentru pensia suplimentara, precum si a contributiei la constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pâna la data de 15 a primei luni din trimestrul urmator.

Nu este nevoie sa atasezi cererea de concediu. O pastrezi la firma , in original, bineinteles.


Ti-au cerut sa faci recapitulatie ca sa le usurezi lor munca. Probabil ca pe formatul tau de stat nu apar aceste calcule cu privire la viramentele angajatorului. Si cand le atasezi OP-urile pentru CAS 22%, trebuie sa verifice facand inmultiri.

Nu te scuza. Iti raspund cu placere.



#7 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 04:19 PM

Ok.

Acum m-am lamurit.

Intr-adevar pe state nu apar contributiile angajatorului. Oricum o sa le fac asa cum vor pt ca nu ma costa nimic.

Multumesc nespus de mult.

Timea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL