Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrarea accidentelor de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrarea accidentelor de munca

9 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 02:47 PM

NORME METODOLOGICE din 22 decembrie 2004 de aplicare a Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare


Art. 85
((1)În baza formularelor de înregistrare a accidentelor de munca si a proceselor-verbale de cercetare a incidentelor periculoase, casa teritoriala de pensii si inspectoratul teritorial de munca vor înregistra si vor tine evidenta tuturor accidentelor de munca si a incidentelor periculoase înregistrate de angajatorii care au sediul pe teritoriul judetului respectiv.
(2)Evidenta se tine, de asemenea, în Registrul de evidenta a accidentatilor în munca si, respectiv, în Registrul de evidenta a incidentelor periculoase, care se afla la angajator.

Stiti ceva amanunte in legatura cu aceste registre?
E clar ca trebuie sa le avem, dar nu ma astept sa fie suficiente unele oarecare. Trebuie sa fie formulare tiparite, au avut grija sigur. :roll:
Nu vreau sa pun intrebari la ITM, ca mi-e frica de raspuns. :evil: :evil:



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 August 2005 - 03:04 PM

Registrul de evidenta a accidentatilor în munca se gaseste in comert. Eu am vazut acest registru la SEDCOM Tg Mures. Ma gandesc ca si celalalt registru trebuie sa fie in comert.
:lol:




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2005 - 03:09 PM

Ma gandeam eu :roll:

Alta intrebare este daca trebuie sa le avem in firma sau le putem cumpara numai daca, doamne fereste, ne scrintim vre-un degetel in tastatura si trebuie sa inregistram accidentu' :?:



#4 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2005 - 07:47 PM

eu cred ca trebuie sa existe .



#5 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 15 August 2005 - 08:29 PM

Parerea mea este ca trebuie sa le avem in unitate in caz ca se intampla un accident sa se noteze.
Dar cine va decide ce inseamna un accident? Daca ma tai cu foarfeca in timp ce deschid plicul cu bonurile de masa? Asta inseamna accident? :?



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 15 August 2005 - 08:33 PM

Registrul de evidenta a incidentelor periculoase!!!
Adica? :roll:



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2005 - 08:38 PM

cand cazi de pe o schela sau te capsezi de deget cu decapsatorul :lol: :lol:



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 15 August 2005 - 08:50 PM

Am sa propun sa se tipareasca si sa oblige agentii economici sa cumpere si sa foloseasca Registrul Registrelor care tine evidenta Regitrelor care cuprind Registrele.............. :evil:



#9 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 15 August 2005 - 09:13 PM

Eu cred ca nu trebuie sa avem Registrul accidentatilor in munca, daca nu avem ce inregistra in el.
Il vom cumpara la primul accident.

Accident de munca presupune ca salariatul respectiv sa prezinte un certificat de concediu medical in urma unui accident la locul de munca. Atunci trebuie facut un dosar de raportare (FIAM) la Casa de Pensii si la ITM. Concediul se va plati din fondul de asigurare la care cotizam separat (acel 0.5 - 4% in functie de codul CAEN), 80% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.



#10 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 15 August 2005 - 09:17 PM

merita intrebat, poate primim cateva raspunsuri evazive, diferite si contradictorii, ca de obicei. :shock:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL