Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul pe dividende! +<intrebare> - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitul pe dividende! +<intrebare>

5 replies to this topic

#1 n.ciprian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2004 - 11:26 AM

Stimati domni,
Am o nelamurire privitoare la plata impozitului pe dividende, in ceea ce priveste obligativitatea acestei plati pentru anul 2003.
Avind in vedere faptul ca la sfirsitul anului 2002 potrivit balantei contabile s=au stabilit dividedele pentru asociatul unic al unei sc., urmind a fii ridicate de catre acesta esalonat in anul 2003.
S-a platit impozitul legal de 5% pentru acestea dar acum primesc o adresa de la CSAS, asigurarilesociale de sanatate prin care mi se cere sa prezint declaratia 205 si sa platesc imozitul de 6,5% pe dividende pentru anul 2003.

Intrebare> este legal acest lucru, devreme ce am platit o data impozitul la stat de 5% se mai impoziteaza acelasi venit si cu 6,5% pentru sanatate?

Daca da care este temeiul legal si care ar fi portita de scapare?

Mentionez ca in anul 2003 asociatul unic nu putea fi angajat cu contract de munca in schimb a avut o conventie incheiata cu, Casa de Pensii unde a semnat o Declaratie de Asigurare, platind lunar o cotizatie de 35% pentru bugetulasigurarilor sociale de stat, din venitul lunar declarat de acesta la incheierea asigurarii.
In acesti 35% intra bineinteles si cota de 6,5% pentru sanatate.
Domnii de la Sanatate nu recunosc aceasta conventie ca fiind un contract de munca si nu considera ca s-au platit contributiile la fondul unic de asigurare sociala de sanatate , 6,5% , dar scad aceste plati din ce urmeaza sa platesc acum pentru dividende.
Temeiul legal invocat de CSAS este OUG.150/2002 art.51, alin2 lit e, conform caruia dividendele se imoziteaza cu 6,5%
in cazul in care contribuabilul nu plateste aceasta contributie ca salariat sau in alte situatii prevazute de acelasi art 51 lit.a/d.

Daca aveti vre-o sugestie sau o rezolvare a acestei situatii va rog sa-mi trimiteti un mesaj pe ncs1us@yahoo.com.
Ideea este ca trebuie evitata plata de 6,5% pentru dividente si trebuie incercata o incadrare in lit.a-d.
Astept solutii.
Cu multumiri,



#2 Ionel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 29 September 2004 - 11:37 AM

Este corect, se retine cass 6,5% din dividendele brute cuvenite asociatului unic, cf oug 150/2002!
o posibila solutie: existenta unui contract de munca, chiar si cu timp partial(pe vremuri existau contractele de colaborare) "uitat" pe undeva si neinregistrat la camera de munca!:))
cu acel contract, asociatul unic demonstreaza ca totusi a avut si alte venituri din alte surse si atunci nu mai este cazul de retinere a cass 6,5% din dividende; sau existenta "uitata" in sertar (si deci inregistrat la camera de munca!) a unui contract de asigurari sociale incheiat intre asociatul unic si CNAS

IB CONSULTANTA SI CONTABILITATE SRL
Ionel Balutoiu - Managing Partner
E-mail: ionel.balutoiu@ibcontab.ro



#3 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2004 - 01:24 PM

Ionel a spus:

... sau existenta "uitata" in sertar (si deci inregistrat la camera de munca!) a unui contract de asigurari sociale incheiat intre asociatul unic si CNAS

contractul de asigurari sociale nu exonereaza asociatul unic la plata catre fondul de asigurari sociale de sanatate a 6.5% din dividendele acordate; contractul de munca in schimb acorda statutul de asigurat la CNAS

Oricum daca asociatul unic a avut un contract incheiat pe o suma x, aceasta se regularizeaza anual prin diferenta dintre dividendele acordate si suma anuala asigurata. Deci domnule ciprian, mai multe amanunte please :D



#4 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2004 - 01:27 PM

..si daca n-am citit atent ce a scrist Ionel :twisted: contractul de asigurari sociale nu se incheie cu CNAS ci cu Casa de Pensii 8)



#5 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2004 - 01:56 PM

Ionel a spus:

asociatul unic demonstreaza ca totusi a avut si alte venituri din alte surse si atunci nu mai este cazul de retinere a cass 6,5% din dividende

De ce? Conform ordonantei, se plateste 6.5% din venit, indiferent de unde ar fi el. Nu este asa?

Plus, ca la un mesaj mai sus, s-a spus ca in cei 35% de la pensie sunt inclusi si cei 6.5% pentru sanatate. N-am auzit de asa ceva.



#6 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 29 September 2004 - 05:59 PM

Citeaza

o posibila solutie: existenta unui contract de munca, chiar si cu timp partial(pe vremuri existau contractele de colaborare) "uitat" pe undeva si neinregistrat la camera de munca!:))
cu acel contract, asociatul unic demonstreaza ca totusi a avut si alte venituri din alte surse si atunci nu mai este cazul de retinere a cass 6,5% din dividende;



Pai ...cum poate sa demonstreze asociatul ca a avut un contract de munca daca acesta nu e inreg. la ITM? Oare cei de acolo au orbul gainilor?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL