Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva aferent cheltuieli deductibile-bon fara factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva aferent cheltuieli deductibile-bon fara factura

10 replies to this topic

#1 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 15 August 2005 - 03:52 PM

am citit mai multe pareri pe acest forum privind inregistrarea tva - ului din bonurile fara facturi.
precizez ca cheltuielile sunt deductibile
otilia spunea ca tva-ul trece in cheltuiala caruia ii este aferenta
eu l-am inregistrat in 635 ca nedeductibil
firma l-a care lucrez emite doar facturi fara tva ( parteneri din afara) , deci o sa cer o rambursare
as vrea sa stiu daca exista o baza legala ptr trecerea tva-ului pe cheltuiala aferenta
serafimescu



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 August 2005 - 06:05 PM

ralsera a spus:

am citit mai multe pareri pe acest forum privind inregistrarea tva - ului din bonurile fara facturi.
precizez ca cheltuielile sunt deductibile
otilia spunea ca tva-ul trece in cheltuiala caruia ii este aferenta  
eu l-am inregistrat in 635 ca nedeductibil
firma l-a care lucrez emite doar facturi fara tva ( parteneri din afara) , deci o sa cer o rambursare
as vrea sa stiu daca exista o baza legala ptr trecerea tva-ului pe cheltuiala aferenta

Otilia are dreptate. Nu ai dreptul sa deduci TVA, daca nu exista factura fiscala. Daca tu zici ca l-ai trecut pe 635 ca si cheltuiala neded., atunci inseamna ca l-ai dedus si l-ai colectat in acelasi timp. Va trebui sa explici acest lucru la control. Oricum, TVA-ul respectiv nu va mai fi inclus in suma pentru care ceri rambursare.




#3 rodica62

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 August 2005 - 05:44 AM

Pentru carburantii auto achizitionati tva poate fi justificata cu bonurile fiscale emise conform O.U.G.nr.28/1999,daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehiculului(norme metodologice Cod Fiscal).



#4 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 August 2005 - 07:12 AM

Cod fiscal Cap X regimul deducerilor,norme metodologice 51.(2)
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#5 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 August 2005 - 10:42 AM

ctanela , nu stiu la ce te referi cand spui ca l-am dedus si l-am colectat in acelasi timp.
de exemplu am o factura de telefon la puctul de lucru de 10 mil
fact este pe numele propr , dar in contract scrie ca o platesc eu
inreg chelt 6xx=5311 si cu tva ce fac?
il inreg si pe el in 635 ca neded,ca sa am o justificare a banilor
si mai platesc si impozit ptr el , nu ?
de ce sa am probleme daca am inreg asa?
eu ma refeream daca tva poate intra in chelt aferenta , aceasta fiind deductibila
serafimescu



#6 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 August 2005 - 11:32 AM

Inregistrezi toata factura (inclusiv TVA) in contul de cheltuiala aferent.
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 11:33 AM

Exprimarea ta m-a derutat. Daca ai facut asa cum spui nu inseamna ca ai "inregistrat TVA-ul", ci ca nu l-ai dedus. Si, dupa parerea mea, daca nu ai documente emise pe numele firmei, intreaga cheltuiala este nedeductibila.



#8 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 16 August 2005 - 05:23 PM

Si daca exista un contract de inchiriere in care se specifica faptul ca societatea care inchiriaza spatiul suporta toate cheltuielile cu utilitatile, consideri ca acestea sunt tot nedeductibile?
La TVA sunt de acord ca nu se deduce, dar cheltuielile cu utilitatile sunt deductibile.
marighe



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 05:36 PM

Eu nu le consider deductibile. Ii sfatuiesc sa-si transfere contractele pe societate.



#10 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 August 2005 - 08:03 PM

Daca contractul a fost inregistrat la Finante, si sunt prevazute in contract, cheltuielile sunt deductibile..
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 09:59 PM

Daca imi aratati si o incadrare legala, va dau dreptate.
Contractele de inchiriere se inregistreaza la Admin. Fin. la declararea sediilor secundare. Asta este un alt aspect. :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL