Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control de fond - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


control de fond

8 replies to this topic

#1 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 16 August 2005 - 10:56 AM

Va rog sa-mi spune-ti si mie in ce consta un control de fond.
Firma la care lucrez nu a vut pana acum acest tip de control si la ce sa ma astept..
Va multumesc anticipat



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 01:55 PM

Control de fond inseamna verificarea firmei dpdv fiscal, de regula, pe o perioada de max.5 ani.
Incerc sa-ti spun ce verifica:
- documentele de inreg. ale firmei, respectarea obiectului de activitate declarat
- modul de achizitionare si inreg. a docum cu regim special
- modul de inregistrare a operatiunilor in contabilitate cu urmarirea calcularii corecte a TVA, impozit pe profit/venit, impozit pe salarii, impozit pe dividende s.a.
- declararea si plata acestor obligatii, calcul de accesorii pentru platile facute cu inatarziere.
-intocmirea si depunerea raportarilor, a fiselor fiscale.
-efectuarea inventarierii patrimoniului.
-existenta si completatea registrelor contabile (jurnal si inventar)
Nu stiu daca mi-am amintit chiar tot.

Succes




#3 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 16 August 2005 - 04:36 PM

iti multumesc pentru raspun, ideea este ca patronul firmei nu a vrut in nici un fel sa plateasca penalzari de intarziere si cred ca va platii acum de va inebunii...banii lui..
posibil sa se ia act cu act, stiu firme care au fost verificate la sange.
Am o mica problema , am cam avut unele probleme cu programul de conta, am avut unele erori in privinta tva, si am facut rectificative mai tarziu, am facut note explicative... crezi ca vor fi considerate greseli grave, in CF'' SE SPUNE CA POTI VENII CU NOTE DE CORECTII'
CE PARERE AI?



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 05:06 PM

Daca dai explicatii clare si convingatoare nu se intampla nimic. Numai cine nu munceste nu greseste.
La TVA se verifica conformitatea rulajelor din balanta la 4426 si 4427 cu jurnalele de cump si vanzari si cu deconturile depuse.

Dar, ca idee, care este motivul controlului?



#5 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 August 2005 - 05:21 PM

Stimata colega,
trebuie sa mai sti ca orice control de fond se anunta in scris contribuabilului cu 15 zile inainte. Totodata au obligatia sa anunte si tematica.
Cu motive bine intemeiate si documentate controlul poate fi amanat 30de zile, dar nu mai mult. Succes si curaj.



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 05:43 PM

lilianarodica a spus:

Stimata colega,
trebuie sa mai sti ca orice control de fond se anunta in scris contribuabilului cu 15 zile inainte. Totodata au obligatia sa anunte si tematica.
Cu motive bine intemeiate si documentate controlul  poate fi amanat 30de zile, dar nu mai mult. Succes si curaj.

Asa, si :?:

Probabil ca au anuntat-o, ca doar nu posta pe forum chiar in timpul controlului. :roll:



#7 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 16 August 2005 - 05:57 PM

Referitor la penalitati pe care patronul nu a vrut sa le plateasca ele nu se mai maresc daca suma a fost platita ele raman calculate in fisa sintetica pentru a fi platite, dar avand in vedere ca suma a fost platita ele nu mai cresc.



#8 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 16 August 2005 - 07:15 PM

deocamdata nu am fost anuntata.
la Prahova te suna in ziua respectiva si spun ca vin si te trezesti cu ei, iar daca faci imprudenta sa amani clar ca considera ceva suspect..
multumiri tuturor si sper ca voi face fata acestui control pentru ca el mai lipsea.. am avut control de la garda, camera de munca, cna, igcti, anrc..si inca vreo doua de m-am saturat.. doar suntem in Romania...

concediu placut sau spor la treaba oriunde va-ti afla



#9 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 August 2005 - 08:15 PM

Mai nou unul din punctele de verificare a Finantelor, este fisa de magazie a formularelor cu regim special (facturi,chitante..) care trebuie completat la zi, asa ca atentie...
Daca ai mai avut controale, trebuie sa prezinti si PV de control avute, intrucat acele obligatii nu se mai verifica...
Bafta!!!
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL