Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOUA clauza de neconcurenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NOUA clauza de neconcurenta

21 replies to this topic

#1 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 16 August 2005 - 02:22 PM

Conform noilor modificarii ale codului muncii (OUG 65/2005) clauza de neconcurenta se plateste pe perioada de neconcurenta, nu este de natura salariala si reprezinta cel putin 50% din media veniturilor salariale brute din ultimele 6 luni anterioare incetatii CIM.( art. 21 pct. 1 si 3)
Din continutul acestui articol se intelege ca indemnizatia se plateste de catre angajator DUPA incetarea raporturilor de munca cu salariatul iar pentru aceste sume salariatul NU datoreaza contributii sociale ci doar se impoziteaza iar angajatorul NU datoreaza nimic, suma fiind deductibila la calculul impozitului pe profit.
Durata maxima a clauzei este de 2 ani de zile.

Am inteles corecte noile prevederi :?:
[/b]



#2 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 August 2005 - 09:06 AM

O PARERE VA ROG :!:




#3 paul2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2005 - 10:13 AM

da, ai inteles foarte corect. Din pacate eu sunt unul din cei care am pierdut indemnizatia pentru clauza de neconcurenta(pe stilul vechi) din cauza modificarii Codului Muncii



#4 michim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 October 2005 - 07:46 PM

va rog sa ma ajutati! clauza asta nefericita -deci- este in contract, 2 ani limiteaza angajarea la concurenta- asta-i clar; Ce nu mi-e clar: acord indemnizatia "gramada" la plecare ?! Nu pot sa o acord lunar cat e angajat nefericitul semnatar? E un text in art.21 care zice ca indemnizatia se acorda pe perd. de neconcurenta.... nu pot sa-i da bani lunar timp de doi ani macar ?! HELP ca toata lumea zice altfel si la camera de munca m-au facut varza ( acum 3 zile au aflat si ei de la noi ca a aparut o problema...) Multumesc



#5 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 10 October 2005 - 09:58 AM

Conform art. 21 din OUG 65/2005 (se specifica chiar la pe la sfarsitul primului pct.)

Citeaza

in schimbul uei indemnizatii de neconcutenta lunare
reiese clar ca plata se face lunar



#6 michim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 October 2005 - 11:06 AM

multumesc pentru raspuns ! asta inseamna ca putem da oricat fara taxe de salarii ?!



#7 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 10 October 2005 - 03:08 PM

Se plateste
- sanatete 6.5 % (nu sunt foarte sigur) - este un venit (nu de natura salariala) asimilat salariului si se supune impozitului pe venit;
- impozit pe venit;



#8 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 13 October 2005 - 12:08 PM

dede de unde ai scos ca se plateste 6.5% sanatatea?scrie clar ca nu e un venit de natura salariala.
oricum am fost la itm bucuresti si nimeni nu stie de nici o clauza de neconcurenta.
voi cum ati procedat?
elma



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2005 - 05:46 PM

interesant punct de vedere michim dar eu cred ca e cu doua taisuri!



#10 michim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 October 2005 - 06:44 PM

danae multumesc pt raspuns ! nu caut doua taisuri... vreau pe bune rezolvarea... am gasit-nu mai stiu ce site- un comentariu al BNS care zicea ca se poate acorda indemnizatie si dupa ce pleaca nefericitul semnatar si in timp ce e angajat.... tot incerc sa aflu ceva pe bune... da' e un lastarish legal comentat.... STIE CINEVA EXACT ?! DACA E CLAUZA CONFIDENTIALITATE POT SA DAU BANI ( CU TAXE SALARIALE ?!) HELP!!!!!!!!!!!!!!!MERCI



#11 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2005 - 09:41 AM

Conform OUG 150/2002 - privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate

Citeaza

   ART. 51
   (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1).
   (2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
   a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
Am considerat ca chiar daca indemnizatia de neconcurenta nu este de natura salariala dar se impoziteaza la persoana beneficiara deci este supusa impozitului pe venit rezulta ca s-ar incadra si la art. 51 pct. (2) din OUG 150/2002 venituri asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit.

In privinta perioadei de achitare Codul Muncii este foarte clar: indemnizatia se plateste dupa incheierea CIM, lunar
Chestia referitoare la FASS este o interpretare personala .



#12 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 05:56 PM

Din cate stiu eu se specifica clar in legislatie ca indemnizatia de neconcurenta (conform noilor reglementari legislative) nu este de natura salariala si ca se considera cheltuiala deductibila pentru angajator.

As avea totusi o intrebare la voi. Cum ati porcedat cu cei care deja aveau in contracte introdusa clauza de neconcurenta? Ati faut act aditional si ati eliminat-o. Pentru ca eu incerc de luni sa aflu de la ITM cum se procedeaza si primesc raspunsuri de genul:"Studiati legislatia" :roll:
Asta ca sa ne demonstreze inca o data cat de mult ne ajuta autoritatile! :(



#13 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 04 November 2005 - 09:04 AM

Am fost zilele acestea la niste cursuri pt relatii de munca la ITM Craiova si mi s-a spus ca expresia "incheierea contractului de munca" inseamna "intocmirea" si nu "incetarea", de aici confuzia.

Concluzia ar fi ca indemnizatia se plateste din momentul includerii ei in contractul de munca.

Daca are cineva un model de clauza de neconcurenta pt programatori, rog sa-l posteze aici.

Multumesc.



#14 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2005 - 01:12 PM

Citeaza

ITM Craiova si mi s-a spus ca expresia "incheierea contractului de munca" inseamna "intocmirea" si nu "incetarea", de aici confuzia.

Asta chiar mi se pare aberant. :lol:



#15 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 07 November 2005 - 11:16 AM

De ce aberant, in codul muncii , titlul II, capitolul I se numeste "Incheierea contractului individual de munca " in sensul de intocmire.



#16 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 07 November 2005 - 03:26 PM

Art.21 pct.(3) din OUG 65/2005 scrie asa: "...se negociaza si este cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului de munca". Mai mult am discutat cu juristul nostru, care are o carte aparuta in septembrie care arunca o privire generala asupra modificarilor aduse Codului Muncii, unde scrie :" in cazul in care va exista o clauza de neconcurenta in contractul de munca incheiat intre angajator si angajat, indemnizatia de neconcurenta se va plati dupa incetarea raporturilor de munca dintre parti si va fi de cel putin 50% ......."

Sper ca v-am ajutat catusi de putin sa va lamuresc, ( mai putin pe al nostru dir.gen., :lol: )



#17 lex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:romania

Postat 28 August 2006 - 09:12 AM

angajatorul ii da angajatului indemnizatia bruta sau neta? adica cine plateste acel impozit de 16%?
prin ce modalitate se face dovada ca indemnizatia a fost platita? se semneaza ceva..o declaratie?



#18 RTT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 29 August 2006 - 02:22 PM

Faci fisa fiscala sau declaratia 205 si atuncila ce categ de venituri o incluzi?



#19 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 August 2006 - 03:15 PM

Nu este un venit de natura salariala in sensul ca, nu este supus impozitarii si contributiilor de sanatate,somaj,cas,însă ca să poți beneficia de aceasta clauza de neconcurenșă ea trebuie sa fie prevazută în contractul individual de muncă sau într-un act adițional la acesta.
-Înregistrarea obligației angajat 621= 4281
-plata efectiva 4281=512,531



#20 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 06 September 2006 - 03:27 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Aug 29 2006, 04:15 PM, a spus:

Nu este un venit de natura salariala in sensul ca, nu este supus impozitarii si contributiilor de sanatate,somaj,cas,însă ca să poți beneficia de aceasta clauza de neconcurenșă ea trebuie sa fie prevazută în contractul individual de muncă sau într-un act adițional la acesta.
-Înregistrarea obligației angajat 621= 4281
-plata efectiva 4281=512,531

Si de ce nu este un venit de natura salariala? De ce natura este (daca tot este trecut intr-un contract de munca supus unui Cod al muncii)?
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL