Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit profit persoana fizica

3 replies to this topic

#1 eugene2005e

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 August 2005 - 03:59 PM

Am o curiozitate. Multi programatori lucreaza pentru firme din exterior si primesc banii in conturi personale. Nu declara nicaieri ca primesc banii astia, deci nu platesc impozit. Se poate sa fie luati la intrebari de cineva pentru asta ? Presupun ca da. Daca e asa, care sunt parghiile prin care sunt detectati si care sunt riscurile ?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 August 2005 - 05:18 PM

Eu am o curiozitate si mai mare. MULTI sunt cei care primesc bani sub diverse forme in si din Romania. Daca ar plati toti impozite pentru cati bani incaseaza, am fi mai "relaxati" fiscal cu adevarat. Teoretic ar exista posibilitati de depistare a evazionistilor. Dar cine sa faca revolutie, daca sunt ai nostri la putere?!
Deocamdata sunt supertaxati cei care lucreaza la lumina. E mai usor asa.




#3 eugene2005e

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 August 2005 - 01:04 PM

Sa inteleg ca ar exista parghii dar nu exista vointa.



#4 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 17 August 2005 - 06:17 PM

Cand primesti bani din strainatate ca persoana fizica, banca iti cere sa declari ce reprezinta acesti bani. In general se scapa cu "donatie" sau "bani personali de la matusa din SUA".

Tot ce ar trebui facut este ca aceste formulare declarative sa fie mai bine urmarite si verificate de catre fisc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL