Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Microintreprindere sau pfi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Microintreprindere sau pfi

12 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 29 September 2004 - 08:17 PM

Pentru persoanele fizice independente, pe linga impozitul pe venitul global se mai plateste sanatate 6.5% la venit si cas 34%???. Ce mai ramane din brut, si daca nu cumva este mai avantajoasa o microintreprindere.



#2 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2004 - 06:24 AM

Contractele de asigurare la sanatate si pensie la stat sunt obligatorii.

La PFA:

- impozit conform grilei
- sanatate: 6.5% din venit (suma se deduce in anul urmator)
- pensie 31% din suma asigurata (la fel, suma se deduce anul urrmator)

MICRO cu asociat unic

- impozit pe venitul total 1.5% (nu se deduce nimic)
- salariu, contributie sanatate si pensie pentru cel putin un anagajat
- plata contabil (daca nu esti de meserie)
- venit brut - cheltuieli = dividende pentru asociat, la care se plateste
--- 10% impozit
--- 6.5% contributia la sanatate
--- 31% din suma asigurata la pensie
- abonament RadioTV pentru persoane juridice
- alte taxe locale sau la stat pe care ni le spun poate cei mai in cunostinta de cauza.

Ca idee, trebuie facut un plan de afaceri, pentru a estima suma care se asteapta a fi castigata si care este suma neta care ramane.

Toata lumea vorbeste de 1,5% impozit dar, acest impozit este pe venitul total. Cu alte cuvinte, daca am venit brut 100 milioane si cheltuilei de 60 milioane, raman cu 40 milioane din care trebuie sa platesc impozit pentru suma de 100 milioane.




#3 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 30 September 2004 - 07:03 AM

1.5% din 40 mil lei =600.000 lei
25% din 40 mil lei =10.000.000 lei
Este o diferenta ,nu?



#4 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 30 September 2004 - 07:09 AM

Scuze, m-am grabit, am vrut sa spun asa:1.5% x 100.000.000=1,5mil
si 18% x 40.000.000 = 7.2 mil lei.Am considerat 18% procentul de impozit la globalizare.
Intr-adevar, trebuie facuta o analiza, dar parerea mea este ca in momentul de fata microintreprinderile sint mai eficiente, mai ales in cazul prestarilor de servicii.



#5 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2004 - 01:47 PM

OLTEAN ZORITA a spus:

Intr-adevar, trebuie facuta o analiza
pai asta zic si eu, oricum adauga si celelalte cheltuieli enumerate de mine la cei 1.5 milioane.

Poate ne face cineva o lista a tuturor sumelor care trebuie platite de catre MICRO. La PFA sunt cele de mai sus.



#6

  • Guests

Postat 06 October 2004 - 06:24 PM

Am citit analizele facute si sunt de acord ca statutul de asociat unic intr-o microintreprindere este mai avantajos.Dar am mai intrebat si nu mi-a raspuns nimeni din ce traieste asociatul unic in primul an(pina la incasarea primelor dividente) stiut fiind ca nu se pot lua in avans dividente?Asociatul unic nu poate fi propriul angajat.Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema.



#7

  • Guests

Postat 06 October 2004 - 06:41 PM

Trebuie sa calculezi foarte bine,depinde ce activitate ai,daca ai cheltuieli ded.multe,depinde foarte mult sa-ti alegi varianta avantajoasa.

Eu am fost la 1,5% si m-am lecuit.



#8

  • Guests

Postat 06 October 2004 - 06:45 PM

ciordachescu@electroputer a spus:

Am citit analizele facute si sunt de acord ca statutul de asociat unic intr-o microintreprindere este mai avantajos.Dar am mai intrebat si nu mi-a raspuns nimeni din ce traieste asociatul unic in primul an(pina la incasarea primelor dividente) stiut fiind ca nu se pot lua in avans dividente?Asociatul unic nu poate fi propriul angajat.Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema.


ASOCIATUL UNIC SE POATE ANGAJA LA SOCIETATEA LUI.

director.contabil.sofer.paznic.,manipulant




#9 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2004 - 09:27 AM

pe ce baza? si sa nu-mi dai exemplu din nou acel caz castigat IN INSTANTA de tipul de la covasna (care este singurul, by the way)



#10

  • Guests

Postat 07 October 2004 - 07:06 PM

Poate la voi in judet se pot angaja.La Craiova nu exista asa ceva.



#11 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 08 October 2004 - 07:52 AM

Vezi arhiva CAPITAL



#12 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2004 - 02:22 PM

cred ca trebuie sa repet daca nu s-a inteles ce am scris mai sus:

acel caz a fost castigat IN INSTANTA :

<<
capital Nr. 37, 13 Septembrie 2001Asociatul unic se poate angaja la propria firma
Un om de afaceri din Sfantu-Gheorghe a obtinut castig de cauza in instanta Pentru prima oara, o firma reuseste sa invinga in justitie o procedura a Ministerului Muncii, care interzice proprietarilor unici sa devina angajati la propria societate.>>


cred ca mai clar decat atat nu se poate...

daca voi reusiti sa inregistrati la ITMB un ctr de munca pentru un asociat unic sa-mi spuneti si mie!!!



#13 alisca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2004 - 07:14 PM

Dar nici nu ne spun unde scrie, este? Pentru ca se bazeaza pe un principiu de drept conform caruia o PERSOANA nu poate semna in ambele parti ale contractului de munca, si nu se ia in cosiderare calitatea juridica a persoanei. Deci, persoana nu este privita juridic ci mai mult FIZIC. Anomalie!
Iar privind micro va rog o lamurire privind la cele multe procente in afara celui pe dividende? De ce? Unde scrie? Nu stiu mare lucru si chiar ma interesa un astfel de subiect.multumesc mult!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL