Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termen de depunere a declaratiilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


termen de depunere a declaratiilor

6 replies to this topic

#1 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 17 August 2005 - 11:14 PM

Buna seara.Am si eu o intrebare:tin contabilitatea unei firme noi(s-a deschis in iulie 2005)si ma intereseaza cum se depun declaratiile pt bugetul de stat consolidat.La inceput nu poate fi vorba de profit,insa de la 01.08.2005 are si angajati.Asta inseamna ca trebuie sa depun declaratia 100 lunar?Iar daca o firma nu are angajati e suficient sa o depun trimestrial?Mentionez ca m-am tot uitat pe forum sa gasesc un raspuns la intrebarea mea,dar nu am gasit nimic concret.Poate n-am cautat bine.Va rog din suflet sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat.
klemi



#2 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2005 - 07:34 AM

Daca ai angajati, depui lunar declaratia 100. Daca nu ai fi avut, ai fi depus-o trimestrial pe 0.
(Tot lunar se depun declaratii la pensii si la somaj si de luna asta se pare ca se va depune si o declaratie de sanatate.)
In functie de vectorul fiscal trebuie depusa si declaratia 300 (de TVA) trimestrial sau lunar.




#3 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 18 August 2005 - 08:23 AM

sal

tre facuta inventariere la inceperea activitatii - nu uita de asta pls



#4 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 18 August 2005 - 08:57 AM

Verifica atent cum a fost inregistrata societatea la finante, adica:
platitor de tva
micro sau simplificata
cifra de afaceri a fost declarata 100.000euro pentru a depune trimestrial decl.300 (TVA).
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#5 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 August 2005 - 09:30 AM

Verificatii datele inscrise in Declaratia 010. Daca din 01.08.2005 aveti angajatii trebuie sa depunetii o DEC 010 cu mentiunii pentru a va inregistra ca platitor de impozit pe venitul din salarii si contributii sociale.
Chiar daca o societate nu are angajatii dar este inregistrata la finanate printr-o DEC 010 ca platitoare de imp. salari si contributii trebuie sa depuna DEC 100 lunar pana la depunerea unei DEC 010 de radiere ca platitor.



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2005 - 11:52 AM

adrianne a spus:

sal

tre facuta inventariere la inceperea activitatii - nu uita de asta pls

:shock:



#7 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2005 - 01:15 PM

Se poate vedea cum e inregistrata soc. de pe site-ul Ministerului de Finante...asta daca a fost depusa 010 si tu nu o ai... :smt102






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL