Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CAS

5 replies to this topic

#1 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 18 August 2005 - 07:15 PM

Din decembrie 2004 nu mai lucrez, in februarie 2005 mi-am facut o firma la care sunt ad-tor, dar nu angajat, as vrea sa platesc CAS din mana dar nu stiu ce trebuie sa fac. Intrebarile mele sunt:
1. cum trebuie sa procedez?
2. care este procentul care se aplica si la ce salariu daca eu nu am?
Va multumesc pt. raspunsuri.



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 18 August 2005 - 07:53 PM

Trebuie sa mergi la Casa de Pensii si sa inchei cu ei un contract de asigurari sociale pe o anumita suma asigurata ei au o suma minima mai putin de atat nu se poate nu stiu cat mai e. Si tu platesti lunar procent (9.5%+22%) raportat la suma mentionata din acest contract.




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2005 - 10:01 PM

Suma minima este deocamdata 240 RON.
Asa cum zice Luiza, inchei contract cu Casa de Pensii si se plateste lunar contributia (31.5%).
Cu o copie dupa contract mergi la Casa de Asig. de Sanatate si inchei si cu ei contract, urmand sa platesti lunar si contributia de asig. de sanatate (6.5% + 7%). Atentie ca la sanatate trebuie sa depui si declaratie lunara de asigurat.



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2005 - 10:04 PM

Optional, poti plati si asig. de somaj si asig. de accidente si boli profesionale.
Cele mentionate in raspunsul de mai sus sunt obligatorii.



#5 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2005 - 11:07 PM

Acte necesare pt inchierea unui contract de asigurare:-
contract de asigurare
copie bi sau ci
dosar de incopciat
declaratie pe propria raspundere(cum ca persoana care doreste sa se asigure nu este salarita, nu este somera,nu este pensionara sau nu este a
sigurata intr-un alt sistem de asig. sociale)
Acte necesare pt decl. de asig sociale
decl de asig sociala
copie bi sau ci
copie statut, cui
dosar de incopciat
carnet de munca
Succes :smt041



#6 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 19 August 2005 - 07:59 AM

Multumesc mult pt. raspunsuri. Eu nu vroiam sa platesc decat sanatatea, dar am vazut ca trebuie neaparat sa platesc si asigurarile sociale. Nu am inteles de ce imi trebuie pt. asig. sociala copie dupa statut, CUI, trebuie sa le spun neaparat ca mi-am facut firma? :?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL