Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul salariu - va rog - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul salariu - va rog

9 replies to this topic

#1 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 19 August 2005 - 01:29 PM

de unde se poate lua programul de calcul pt salarii in ron (nu ciel sau alte programe integrate de conta)?

Bunica mea are la micro 1 salariat cu 2 ore/zi. Inainte avea 775.000, acum va avea 78 lei salariu?

PS. Pana acum ei ii iesea - daca calcula deducerea intreaga - fara impozit, asa ca baga decat 1/4 din deducere, ca sa iasa impozit ceva gen 3000 lei vechi.

Puteti sa imi ziceti exact care ar fi cintributiile pt salariul actual de 78 RON (deducere simpla, fara persoane intretinere) si impozitul?

Multumesc anticipat



#2 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 19 August 2005 - 01:43 PM

incerc sa te lamuresc,daca inainte platea 3000lei vechi logic prin calcul reiese 0.3200 ron deci venit baza calcul este 2ron asa impoz.=0.32!Dar in decl.100 nu-ti preia suma 1 ci zero deci este zero la impozit. Eu am la firma mea un salariat cu 2ore/zi dar e cu cumul de functie(pensionar )deci e altfel.poate mai primesti si alte sugesti ,dar corect e asa ,nu :!:

CU GINDURI BUNE !



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 August 2005 - 01:52 PM

decuderea nu e 1/4 din 2.500.000
ori e ori nu e
se da intreaga unde este functia de baza indiferent de timpul de lucru 8)



#4 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 19 August 2005 - 02:01 PM

stiu, dar iesea fara impozit si atunci sefa a zis sa baga bunica-mea deducere 1/4...



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 August 2005 - 02:03 PM

sefa ta a gresit... daca iese fara impozit care e problema ?? :shock:



#6 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 19 August 2005 - 02:31 PM

Septimiu asta este a doua saptamina de cind dai informatiile pe gratis ca e superoferta si nu am apucat sa te intreb nimic...sa inteleg ca si saptamina viitoare continua oferta promotionala?.....



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 August 2005 - 02:35 PM

daca nu imi schimb samnatura, da :D



#8 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 August 2005 - 10:00 AM

Bravo "motanel", bine i-ai spus lui Avram !!! Nu-ti schimba semnatura, pt. ca nu te vom mai recunoaste. Esti unic in felul tau, ca stil de comunicare, ma refer. :smt068



#9 croitoru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:PIATRA NEAMT

Postat 24 August 2005 - 10:06 AM

BUNA ZIUA.
VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE.
LA CALCULUL STATULUI DE PLATA AM INTAMPINAT O PROBLEMA.
EXEMPLU:
LA RUBRICA TOTAL SALARII , LA UN NR. DE 15 SALARIATI CU UN SALARIU DE 330 LEI, AM UN TOTAL DE 4950 LEI.
DACA VREAU SA EXTRAG 1%(SOMAJ)DE LA FIECARE SALARIAT(3LEI), VOI AVEA UN TOTAL DE 45LEI.
CONFORM FORMULEI DE CALCUL A FONDULUI DE SOMAJ AR TREBUI SA APLIC 1% DIN TOTAL SALARII SI ATUNCI AR REZULTA 49.5LEI , CEEA CE ROTUNJIT CONF. ORD. AR FI 50LEI.
CARE SUMA ESTE CORECTA?
CE SE INTAMPLA CU DIFERENTELE? :?: :?:
ACELASI LUCRU SE INTAMPLA LA TOATE SUMELE RETINUTE SALARIATILOR.



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 August 2005 - 10:07 AM

1% aplici fiecarui salariat in parte si rotunjesti la fiecare salariat nu la totolul de pe stat http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL