Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
P.F.A SI ANGAJAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


P.F.A SI ANGAJAT

15 replies to this topic

#1 juvete

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Interests:sa fiu informat

Postat 20 August 2005 - 09:26 PM

As dori daca se poate sa primesc raspuns la urmatoarea intrebare: sint angajat cu carte de munca la DISTRIGAZ, pentru timpul liber, as vrea sa am o alta activitate ca PFA, si as opta pentru impozit anual fix, (este vorba de servicii de coserit), in acest caz mai trebuie in afara de impozitul datorat statului, sa mai platesc CAS si alte contributii ?
Multumesc anticipat !!!



#2 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 21 August 2005 - 12:24 PM

Nu mai trebuie.
Pana acuma trebuia sanatate 6,5% dar din OUG 107/2005 se poate intelege ca daca esti si salariat nu mai trebuie sa platesti si ca PFA.




#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 24 August 2005 - 10:00 PM

Corect. Trebuie doar sa platesti impozitul.



#4 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2005 - 09:33 AM

Cred ca s-a raspuns de 1000 de ori la intrebarea asta.

In lege scrie ca se plateste 6.5% din venituri. Pe baza declaratiei de venit pe care trebuie sa o depui in fiecare an. Daca banii din activitatea independenta se declara ca venituri, rezultatul este logic.
NU sunt contabil.



#5 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 August 2005 - 07:22 PM

ailioiu a spus:

In lege scrie ca se plateste 6.5% din venituri.

Adica si din chirii, de exemplu ? Nu prea as crede.



#6 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2005 - 07:31 AM

Veniturile din cedarea folosintei bunurilor au alt regim. Dar referitor la PFA+angajat, eu cred ca este clar (Ordonanta 150/2002):

Citeaza

ART. 51
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;
B) veniturilor din activitati desfasurate de persoane care exercita profesii liberale sau autorizate potrivit legii sa desfasoare activitati independente;
c) veniturilor din agricultura si silvicultura, stabilite potrivit normelor de venit pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. B);
d) indemnizatiilor de somaj si alocatiilor de sprijin;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d).

As mai adauga urmatoarele:

Mod de plata a contributiilor la sanatate

La sanatate (hai noroc, sa traiasca) se plateste exact ca si la adm fin. Adica:

- se plateste pe parcursul anului, conform declaratiei estimative, 6.5% din suma impozabila de pe respectiva declaratie. Platile se fac trimestrial.
- la momentul regularizarii, cind se depune declaratia speciala, cea care contine veniturile efectiv realizate, se face regularizarea si la sanatate. Adica se calcueaza diferenta intre cit s-a platit conform declaratiei estimative si cit trebuia sa se plateasca conform declaratiei speciale. Daca s-a platit in plus ramine in cont pentru platile ulterioare, daca s-a platit in minus, se plateste diferenta.

Aceste lucruri sunt spuse de asemenea in ordonanta respectiva, poate mai putin clar. Contributia este de 6.5% din totalul veniturilor enumerate acolo. Daca nu exista decit venituri din dividende sau din inchirieri, se plateste 6.5% din acele venituri - asta in atentia celor cu firme (asociat unic), care isi iau banii din dividende si care nu mai au alte surse de venit.

Cu respect.
NU sunt contabil.



#7 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2005 - 09:50 AM

*

Citeaza

CRISTINA CALINOIU  <eugen.clot@casmb.ro> Aug 30 (18 hours ago)  

Platiti contributia de asigurari de sanatate si pentru veniturile realizate din activitati independente. Daca venitul din activitati autorizate este unica sursa de venit, nu poate fi declarat la o valoare mai mica decat cea a salariului minim brut pe economie. Daca nu este singura sursa de venit, atunci se admite ca valoarea declarata sa fie sub salariul minim brut pe economie.
Cristina Calinoiu
Sef Birou Relatii Publice

NU sunt contabil.



#8 robertzica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management

Postat 15 September 2005 - 11:19 AM

Va salut pe toti.

Eu sunt noua pe aici, abia astazi m-am inscris si... nici nu sunt contabil de aceea este posibil sa mai intreb si lucruri aiurea din cand in cand asa ca imi cer scuze de la inceput.

Legat de subiectul la care postez: seful meu vrea ca o parte din salarii sa ni le dea pe contract de PFA si lucrurile vor arata cam asa: 1 angajat = 1 contract de munca cu sal minim pe economie + contract de prestari servicii pe pfa.

Este legal? Exista ceva care sa impiedice asta? Avand in vedere ca suntem 35 de angajati nu va parea nimic aiurea sa fie toti PFA?

Va multumesc anticipat!

Roberta



#9 Guest__*

  • Guests

Postat 15 September 2005 - 11:33 AM

Asta-mi aminteºte de contractele de muncã+colaborare (dar se plãtea impozitul la suma cumulatã). Aceeaºi Mãrie cu altã pãlãrie... (doar suntem într-o Românie, având în vedere cã mai existã una mascatã ºi botezatã Moldova... :roll: ).
Ceea ce nu se interzice prin lege, se admite automat (patronul a fost cu siguranþã sfãtuit de cineva... 8) ).



#10 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 15 September 2005 - 11:41 AM

Intr-adevar este o gaselnita. In loc sa plateasca patronul toate obligatiile societatii la salariile voastre, va da diferenta ca PFA si restul va ocupati voi sa va platiti darile voastre.



#11 miruna1

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2005 - 12:38 PM

Buna ziua, sunt intr-o situatie asemanatorare cu cea a lui juvete si citind raspunsurile am constata ca se contrazic; va rog mult daca ma puteti lamuri, sunt obligata sa mai platesc asig.sanatate si/sau asig sociale ca pfa avand in vedere ca am si calitatea de angajat la o alta firma ( cu carte de munca si tot ce decurge din asta..)? Va multumesc mult.

Cristian Manea a spus:

Nu mai trebuie.
Pana acuma trebuia sanatate 6,5% dar din OUG 107/2005 se poate intelege ca daca esti si salariat nu mai trebuie sa platesti si ca PFA.

kimba a spus:

Corect. Trebuie doar sa platesti impozitul.

ailioiu a spus:

 
La sanatate (hai noroc, sa traiasca) se plateste exact ca si la adm fin. Adica:
- se plateste pe parcursul anului, conform declaratiei estimative, 6.5% din suma impozabila de pe respectiva declaratie. Platile se fac trimestrial.
- la momentul regularizarii, cind se depune declaratia speciala, cea care contine veniturile efectiv realizate, se face regularizarea si la sanatate. Adica se calcueaza diferenta intre cit s-a platit conform declaratiei estimative si cit trebuia sa se plateasca conform declaratiei speciale. Daca s-a platit in plus ramine in cont pentru platile ulterioare, daca s-a platit in minus, se plateste diferenta.

Aceste lucruri sunt spuse de asemenea in ordonanta respectiva, poate mai putin clar. Contributia este de 6.5% din totalul veniturilor enumerate acolo. Daca nu exista decit venituri din dividende sau din inchirieri, se plateste 6.5% din acele venituri - [b]asta in atentia celor cu firme (asociat unic), care isi iau banii din dividende si care nu mai au alte surse de venit.




#12 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 04 November 2005 - 07:38 PM

ailioiu a spus:

Daca nu exista decit venituri din dividende sau din inchirieri, se plateste 6.5% din acele venituri - asta in atentia celor cu firme (asociat unic), care isi iau banii din dividende si care nu mai au alte surse de venit.

Cu respect.

Legat de aspectul acesta, as pune urmatoarea intrebare: contributia la Sanatate 6,5% pentru dividende (in cazul ca acestea reprezinta singura sursa de venit) are regim de retinere la sursa sau trebuie declarata la CJASS de asociatul care primeste respectivele dividende ?



#13 Bogdan Stroe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2005 - 02:33 PM

miruna1 a spus:

Buna ziua, sunt intr-o situatie asemanatorare cu cea a lui juvete si citind raspunsurile am constata ca se contrazic; va rog mult daca ma puteti lamuri, sunt obligata sa mai platesc asig.sanatate si/sau asig sociale ca pfa avand in vedere ca am si calitatea de angajat la o alta firma ( cu carte de munca si tot ce decurge din asta..)? Va multumesc mult.

Dupa parerea mea e o problema de interpretare a OUG 107/2005.
Articolul 8b (referitor la venituri pentru care se plateste contributia) zice asa:
veniturilor din activitati desfasurate de persoane care exercita profesii libere sau autorizate potrivit legii sa desfasoare activitati independente, dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar, daca este singurul venit asupra caruia se calculeaza contributia

Asta se poate interpreta:
1. daca nu e singurul venit, atunci nu mai platesti nimic
2. daca nu e singurul venit, nu mai exista restrictia referitor la minim un salariu minim brut pe tara

Dupa parerea mea intentia celui ce a produs acest text neclar a fost 2, trebuie verificate normele de aplicare unde probabil e lamurita problema.



#14 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2005 - 04:06 PM

A mai fost pe forum acest raspuns de la Casa de sanatate

CRISTINA CALINOIU <eugen.clot@casmb.ro> Aug 30

Platiti contributia de asigurari de sanatate si pentru veniturile realizate din activitati independente. Daca venitul din activitati autorizate este unica sursa de venit, nu poate fi declarat la o valoare mai mica decat cea a salariului minim brut pe economie. Daca nu este singura sursa de venit, atunci se admite ca valoarea declarata sa fie sub salariul minim brut pe economie.
Cristina Calinoiu
Sef Birou Relatii Publice




#15 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 16 December 2005 - 05:48 PM

[quote="carolina3"]A mai fost pe forum acest raspuns de la Casa de sanatate
Daca nu este singura sursa de venit, atunci se admite ca valoarea declarata sa fie sub salariul minim brut pe economie.
Cristina Calinoiu
Îmi pare rău,nu am citit OUG 107/2005,dar să înţeleg că:
a)-am un loc de muncă(la care mi se reţine 6,5%)
B)-şi mai am şi un PFA(AF sau Independent),la care nu am contract de angajare
Atunci eu plătesc 6,5% (a+B) :?: :!: :!:



#16 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 December 2005 - 06:53 PM

Deci sa ne intelegem:
1) daca esti PFA si nu mai am alt venit ( acesta fiind unicul), vei plati 6,5% la venitul( total, anual) declarat dar acesta sa nu fie mai mic de 12 salarii minime pe economie. In acest caz se plateste la salariu minim pe economie. In cazul ca venitul este mai mare de 310x12=3.720 lei ron atunci se va plati 6,5% la venitul real realizat. Pentru anul 2005 vei plati la nivelul venitului anticipat dar nu mai putin de 3.720 lei iar cand depui globala se va sti venitul realizat. In caz ca a fost mai mare de 3.720 se face regularizarea in 2006 si vei mai plati 6,5% la diferenta. In caz ca venitul a fost mai mic de 3.720 lei ron atunci se va plati 6,5% la 3.720 lei ron si nu la mai putin.

2) In caz ca eti salariat, pensionar, si ai un venit mai mic de 3.720 lei ron atunci 6,5% se va plati la venitul real realizat ( mai mare sau mai mic de 3.720lei)

3) daca ai mai multe venituri. venit PFA, venit din chirii,( nu si salarii) etc. la toate vei plati 6,5%, globalizarea lor sa nu fie mai mica de 3.720 lei rom

ATENTIE 3.720=Salariu minim pe economie x12
Sper ca m-am facut inteleasa pt ca acest subiect a fost FFFFF mult discutat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL