Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli an precedent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli an precedent


6 replies to this topic

#1 FLORINA N

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 August 2005 - 12:53 PM

Cheltuielile neinregistrate in 2004 sunt cheltuieli deductibile in anul 2005?
Tva-ul aferent acelor facturi neinregistrate in 2004 este deductibil in 2005?
Care este temeiul legal?
Va multumesc mult



#2 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 22 August 2005 - 08:29 PM

Legea 82/91
12) Eventualele erori constatate în contabilitate, dupã aprobarea ºi depunerea situaþiilor financiare anuale, vor fi corectate în anul în care acestea se constatã, potrivit reglementãrilor contabile date în aplicarea legii
Ordinul 306/2002
Corectarea erorilor contabile
6.9. - Erorile contabile pot sã aparã ca urmare a unui calcul greºit, al aplicãrii greºite a metodelor contabile, al interpretãrii greºite a evenimentelor, a fraudelor sau omisiunilor.
Corectarea unei asemenea erori aferente perioadelor anterioare poate fi efectuatã pe seama rezultatului perioadei curente. Atunci când este afectatã credibilitatea situaþiilor financiare prezentate, corectarea erorii se efectueazã pe seama rezultatului reportat.

Evenimente ulterioare datei bilanþului
6.10. - Evenimentele ulterioare datei bilanþului sunt acele evenimente, atât favorabile cât ºi nefavorabile, care au loc între data bilanþului ºi data la care situaþiile financiare anuale simplificate sunt aprobate în vederea depunerii.
Pot fi identificate douã situaþii:
a) persoanele juridice pot obþine informaþii suplimentare faþã de cele existente la data bilanþului, pentru evenimente care avuseserã deja loc la data bilanþului. Dacã informaþiile suplimentare conduc la necesitatea înregistrãrii în contabilitate a unor venituri sau cheltuieli, pentru prezentarea unei imagini fidele se vor efectua aceste înregistrãri;
b) persoanele juridice pot obþine informaþii pentru evenimente petrecute ulterior datei situaþiilor financiare, dar a cãror prezentare este necesarã pentru utilizatorii de informaþii. În aceastã situaþie, informaþiile respective se prezintã în notele explicative, fãrã efectuarea unor înregistrãri în contabilitate.
Exemple de evenimente ulterioare datei bilanþului, care trebuie reflectate în situaþiile financiare anuale simplificate:
- rezoluþia unui litigiu ulterior datei bilanþului impune ajustarea unui provizion deja recunoscut sau recunoaºterea unui nou provizion;
- falimentul unui client, înregistrat ulterior datei bilanþului, confirmã cã la data bilanþului exista o pierdere aferentã unei creanþe comerciale ºi cã persoana juridicã trebuie sã ajusteze valoarea contabilã a creanþei comerciale.
Un exemplu de eveniment ulterior datei bilanþului pentru care nu se fac ajustãri ale situaþiilor financiare anuale simplificate este diminuarea valorii de piaþã a investiþiilor financiare, în intervalul de timp dintre data bilanþului ºi data la care situaþiile financiare anuale simplificate se aprobã în vederea depunerii.
Atunci când evenimentele au o asemenea importanþã încât neprezentarea lor ar afecta capacitatea utilizatorilor situaþiilor financiare de a face evaluãri ºi de a lua decizii corecte, o persoanã juridicã trebuie sã prezinte urmãtoarele informaþii pentru fiecare categorie semnificativã de astfel de evenimente:
(a) natura evenimentului; ºi
(b) o estimare a efectului financiar sau o prezentare conform cãreia o astfel de estimare nu poate sã fie fãcutã.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#3 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 22 August 2005 - 08:41 PM

da, dar mare grija la ele!
daca societatea anul trecut a fost micro iar anul acesta este platitor de impozit pe profit si s-a omis a se inregistra o factura de energie a anului 2004
,in 2005 nu se poate afecta rezultatul fiscal cu acea factura



#4 FLORINA N

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 August 2005 - 11:02 AM

Cred ca trebuie sa dau putin mai multe detalii
In anul 2004 am avut inregistrat in contabilitate doar plata unor facturi
401=5121 nu si inregistrarea facturii (am multe sucursale iar aceste facturi nu au ajuns la sediul central decit acum)
Firma a fost intotdeauna platitoare de impozit pe profit.
In anul 2005 eu am inregistrat aceste facturi ca si cheltuieli nedeductibile si fara TVA
658 analitic ch nedeductibile = 401 cu valoare totala a facturii.
Daca trec aceste facturi pe cheltuieli deductibile impozitul pe profit va scadea. In cazul unui control al fiscului voi avea probleme?
Este mai bine sa le las pe ch.nedeductibile?
Care este baza legala ?
Cu multumiri
Florina



#5 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 26 August 2005 - 12:29 PM

rezolva prima data circuitul actelor .Nu este posibil sa-ti ajunga acum , exista curierat rapid. Pentru plata furnizor cu factura nesosita exista cont special nu 401. Inreg valoarea si apoi cand soseste factura il treci in 401



#6 elenaalexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 May 2009 - 09:01 PM

AJUTOR !!! - anul trecut am avut o factura de avans termopane in valoare de 1885
am facut urmatoarea inregistrare: 409 = 401 1584.03
4426 = 401 300.97.
anul acesta administratorul mi-a adus 2 facturi din iulie 2008.
una este storno avasns in valoare de 1885 iar in cea de-a doua sunt produsele de termopane cu aceeasi valoare
eu ce fac acum?
cum le inregistrez? sau sa nu le mai inregistrez? :sad: :lnr (51): :angry:
dar daca nu le inregistrez imi ramane sold la contul 409.
ce ma sfatuiti?
am nevoie de ajutor urgent!
mersi.



#7 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 June 2009 - 04:21 PM

eu as proceda in felul urmator
-storneaza inregistrarea de anul trecut
-factura finala pt termopane

%=401 1885
1171
4426
in felul acesta nu ti ramane sold pe 409, iar cheltuiala, pentru ca apartine altui an decat cel in curs, o scazi din rezultatul reportat al anului in care a fost efectuata

ar mai merge trecuta suma fara tva si la 231






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL