Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conventie civila sau contract de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Conventie civila sau contract de munca

22 replies to this topic

#1 ursu mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 12:08 AM

Sunt persoana jurodica ,am o societate comerciala ,profilul de activitaste,,
vanzari de produse nealimentare cu amanutul,Vreau sa angajez un vanzator,,,Pot sa-l angajez cu conventie civila?
o sa spuneti ca nu se poate decat cu contract de munca ,ok,dar pe conventie nu o sa scriu ,vanzator,,,,ci lucrator comercial ,sa-u muncitor necalificat,(,la dat cu matura sau la carat marfa,),Dar eu il folosesc ca vanzator,,,Ce spuneti se poate asa ceva?



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2005 - 12:44 AM

Obligatoriu contract de munca.Din 01.03.2003 nu se mai incheie conventii civile. de prestari servicii.




#3 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2005 - 04:01 PM

cred ac se referea la conventii civile conform Codului Civil, care sunt in vigoare si sunt aplicabile.

Amul respectiv, nu vrea vechime pe carte de munca?...

Vezi ca au mai fost cazuri (expuse pe acest forum), in care la un control, desi in respectiva firma erau si angajati cu CIM, la persoanele cu conventii civile, au protestat si au dat amenta.

Poti incheia un Contract Civil, numai daca nu este o activitate cu caracte permant, repetitiv.



#4 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 14 September 2005 - 12:35 PM

Stiu ca s-a mai dezbatut aceasta tema pe forum, dar eu tot nu am reusit sa ajung la o concluzie finala in urma tuturor raspunsurilor date.Concret, iata problema mea: Un administrator numit de CA ( nu face parte din asociatii firmei si este angajat cu carte de munca-norma intreaga la alta societate),sub ce forma legala poate fi remunerat, intrucat el nu ar vrea sa incheie un contract de munca cu timp de lucru partial, iar conventia civila incheiata conf. Codului civil, am inteles ca se incheie doar pe perioada determinata.As mai putea sa ii fac stat de plata din care sa-i opresc 6.5%sanatate si impozit, iar societatea sa plateasca 7% sanatate (asa cum erau odata conventiile civile)?Am inteles ca inca se mai "practica" acest "obicei".



#5 denise

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 September 2005 - 08:02 PM

Eu stiu ca aceste Conventii civile dupa Codul civil se incheie pentru cei care lucreaza mai putin de 10 ore pe saptamana.
Nu se achita decat impozit pe salariu si atat.
Statul nu se depune nicaieri? asta chiar nu stiu.
Mai era o declaratie de depus la Adm fin dar nu stiu numarul.



#6 ADID

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 16 September 2005 - 08:50 AM

Se mai depune anual declaratia 205



#7 denise

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 September 2005 - 08:33 PM

Statul se depune undeva ? Eu cred ca nu, ca tot declari in FF2 la sf.anului venitul impozabil si impozitul.

Dar Conventia cine o depune la Adm Financiara?
Eu zic ca Interesatul si nu firma.

Confirmati va rog daca este corect.



#8 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 18 September 2005 - 08:46 PM

Contractul Civil nu se depune la Adm.Fin. insa lunar angajatorul are obligatia ca atunci cand declara contributiile salariale pe baza declaratiei 100 ,va decalra la rub.21."Impozit pe veniturile din profesii libere in baza unei conventii civile (contract civil) " - impozitul retinut .



#9 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 19 September 2005 - 06:03 PM

marlen_dud a spus:

Stiu ca s-a mai dezbatut aceasta tema pe forum, dar eu tot nu am reusit sa ajung la o concluzie finala in urma tuturor raspunsurilor date.Concret, iata problema mea: Un administrator numit de CA ( nu face parte din asociatii firmei si este angajat cu carte de munca-norma intreaga la alta societate),sub ce forma legala poate fi remunerat, intrucat el nu ar vrea sa incheie un contract de munca cu timp de lucru partial, iar conventia civila incheiata conf. Codului civil, am inteles ca se incheie doar pe perioada determinata.As mai putea sa ii fac stat de plata din care sa-i opresc 6.5%sanatate si impozit, iar societatea sa plateasca 7% sanatate (asa cum erau odata conventiile civile)?Am inteles ca inca se mai "practica" acest "obicei".

Conform legii soc.comerciale asociatul tau are dreptul la o indemnizatie lunara stabilita prin hotararea AGA. Pt. indemnizatie se plateste 6.5% si 16% si bineinteles si 7% pt companie ( am primit rasp. asta de le MFP unde am telefonat, dar am sa fac si o adresa). Tot legea soc.com. spune ca pt a beneficia de ac.indemnizatie ar tb sa depuna o garantie care reprez.dublul indemnizatiei. Pt. mai multe detalii poti sa citesti legea soc.com. republicata.



#10 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 19 September 2005 - 07:17 PM

Am vrut sa spun...administratorul tau...oboseala asta... :(



#11 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 19 September 2005 - 08:46 PM

Si eu am intrebat la Finante cum sta treaba cu conventiile civile si mi s-a spus ca se incheie numai cu persoane fizice autorizate , exclus persoanele fizice indiferent de durata timpului de lucru . Cu persoanele fizice sunt permise numai contractele de munca cu partial sau bineinteles norma intreaga .In caz contrar " sunt in afara legii si ma supun rigorilor ei atat eu ca persoana juridica cat si persoana fizica care o incheie " asa mi s-a spus asa va transmit si eu voua .



#12 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 19 September 2005 - 11:28 PM

george75 a spus:

Si eu am intrebat la Finante cum sta  treaba cu conventiile civile si mi s-a spus ca se incheie numai cu persoane fizice autorizate , exclus persoanele fizice indiferent de durata timpului de lucru . Cu persoanele fizice sunt permise numai contractele de munca cu partial sau bineinteles norma intreaga  .In caz contrar " sunt in afara legii si ma supun rigorilor ei  atat eu ca persoana juridica cat si persoana fizica care o incheie " asa mi s-a spus asa va transmit si eu voua .

Si atunci in ce situatie se mai aplica art. 53. din Codul Fiscal:
(1) Plãtitorii urmãtoarelor venituri au obligaþia de a calcula, de a reþine ºi de a vira impozit prin reþinere la sursã, reprezentând plãþi anticipate, din veniturile plãtite:
a) venituri din drepturi de proprietate intelectualã;
B) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignaþie;
c) venituri din activitãþi desfãºurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activitãþi desfãºurate în baza contractelor/convenþiilor civile încheiate potrivit Codului civil;
e) venituri din activitatea de expertizã contabilã ºi tehnicã, judiciarã ºi extrajudiciarã;
f) venitul obþinut de o persoanã fizicã dintr-o asociere cu o persoanã juridicã contribuabil, potrivit titlului II, care nu genereazã o persoanã juridicã;
g) venitul obþinut de o persoanã fizicã dintr-o asociere cu o persoanã juridicã contribuabil, potrivit titlului IV, care nu genereazã o persoanã juridicã.

Daca toti se afla in situatia de PFA, atunci dispare notiunea de impozit cu retinere la sursa. PFA emite factura pentru serviciile prestate si-si plateste impozitul pe venit conform prevederilor legale aplicabile. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#13 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 20 September 2005 - 08:43 AM

Multumesc tuturor pt. raspunsuri. Mesaj special pt. Glencora : m-ar avantaja mult sa stiu sigur ca varianta aceasta esle legala, intrucat , la insistentele administratorului (si venind si cu alte exemple de la alte soc. com. care fac la fel), i-am calculat in acest mod indemnizatia inca din oct. anul trecut. Asa ca, daca nu te deranjez prea mult, as putea indrazni sa te rog sa-mi spui si care este/sunt articolul/lele care reglementeaza acesy mod de retribuire? As vrea sa stau linistita, daca se poate........ :oops:



#14 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 20 September 2005 - 11:43 PM

Legea 31/1990rep.
art.111.(2) c)"...sa fixeze remuneratia cuvenita pentru exercitiul in curs administratorilor si cenzorilor, daca nu a fost stabilita prin actul constitutiv"

Totodata indemnizatia stabilita de AGA administratorului este asimilata veniturilor din salarii cf. Cod Fiscal Art. 55 alin.(2) lit.j):

(2) ÃŽn vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:

j) indemnizatia administratorilor, precum si suma din profitul net cuvenite administratorilor societatilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generala a actionarilor;

Intrucat codul fiscal face referire la o asemenea indemnizatie este clar dupa parerea mea ca administratorul are dreptul la aceasta.
Este insa asimilata salariilor numai in vederea impunerii.

Tot cf. legii 31/1990rep. Art. 72. - Obligatiile si raspunderea administratorilor sunt reglementate de dispozitiile referitoare la mandat si de cele special prevazute in aceasta lege.

Desi stiu ca la multe S.C. se procedeaza la stabilirea indemnizatiei numai prin hot.AGA, eu zic ca ar fi bine sa ai cu administratorul si un contract de mandat...vezi art. de mai sus. Referire la mandatul administratorilor face si art134(1) (5)"Primii administratori pot fi numiti prin actul constitutiv, insa mandatul lor nu poate fi mai mare de 4 ani. si (6)" Daca nu s-a stabilit durata mandatului prin actul constitutiv, el este pentru 2 ani". Este vorba de un contract de mandat comercial,contract in temeiul in care o persoana numita mandatar se obliga sa incheie acte juridice pe seama si in numele altei persoane care i-a dat imputerniciere, mandant, acte considerate acte de comert.

In ce priveste garantia...vezi art.140 din lg31/1990. Sfatul meu e sa citesti cu atentie toata legea pentru ca sunt numeroase alte aspecte "interesante".



#15 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 21 September 2005 - 05:36 PM

Ctanela citind acum articolul postat de tine imi dau seama ca ai dreptate . Normal trebuia abrogat articolul asta daca era dupa ce mi s-a spus . Oricum pe raspunsurile date de ei nu te poti baza niciodata . Iti multumesc mult , pentru ca , chestia asta imi este de mare ajutor .



#16 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 22 September 2005 - 06:52 AM

Ctanela si totusi am o nelamurire . Daca pers fizice autorizate emit factura si isi platesc impozitul pe venit conform prevederilor legale aplicabile ce sens mai are punctul
e) venituri din activitatea de expertizã contabilã ºi tehnicã, judiciarã ºi extrajudiciarã; unde persoanele implicate in aceste activitati fie sunt persoane fizice autorizate fie lucreaza in cadrul unor societati comerciale
In cazul lor care sant cei carora li se retine 10 % ?



#17 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 22 September 2005 - 08:42 AM

Glencora, iti multumesc inca o data pt. raspunsurile tale "la obiect". Nu ma indoiam de faptul ca , cuantumul remuneratiei cuvenite administratorului se stabileste de AGA. De asemeni, am inteles ca aceasta indemnizatie trebuie impozitata asemeni celorlalte venituri, adica :16%. Problemele mele majore, insa, raman urmatoarele:
1. Din punct de vedere legal, un contract de mandat comercial incheiat intre firma si persoana fizica (administratorul numit de AGA) va justifica pe deplin plata lunara a acestei indemnizatii?
2. Ce lege/ordonanta/HG imi "permite" ca, din toate obligatiile ce se platesc din si aferent veniturilor asimilate salariilor , eu sa "aleg" sa platesc doar sanatatea 6.5 si 7% (si bineinteles impozitul de 16%) ? Daca imi aduc aminte, acum cativa ani, cand erau inca legale conventiile civile (sub forma contractelor de munca cu timp de lucru partial), se stipula destul de clar ce obligatii se retin si se vireaza pt. acest tip de retributii.
PS : Te rog sa ma ierti ca sunt atat de insistenta, dar am banuit ca si tu ai un asemenea caz si ca, probabil, ai reusit sa te "acoperi" legal pt. eventualele controale.



#18 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 22 September 2005 - 10:25 PM

george75 a spus:

Ctanela si totusi am o nelamurire . Daca pers fizice autorizate emit factura si isi platesc impozitul pe venit conform prevederilor legale aplicabile ce sens mai are punctul  
e) venituri din activitatea de expertizã contabilã ºi tehnicã, judiciarã ºi extrajudiciarã; unde persoanele implicate in aceste activitati fie sunt persoane fizice autorizate fie lucreaza in cadrul unor societati comerciale  
 In cazul lor care sant cei carora li se retine 10 % ?

Ordonanþa Guvernului nr. 65/1994
privind organizarea activitãþii de expertizã contabilã ºi a contabililor autorizaþi
..............
Art. 14
(1) Experþii contabili ºi contabilii autorizaþi primesc, pentru lucrãrile efectuate individual, onorariile stabilite prin contract sau de cãtre organul care a dispus efectuarea lucrãrii.
(2) Obligaþia calculãrii ºi vãrsãrii impozitului aferent sumelor plãtite drept onorarii de cãtre persoanele juridice pentru lucrãrile ce li s-au executat în condiþiile prezentei ordonanþe revine acestora. Pentru onorariile încasate de la persoane fizice, obligaþia stabilirii ºi virãrii impozitului aferent ºi a celorlalte contribuþii legale revine expertului contabil sau contabilului autorizat care a executat lucrarea în nume propriu.
(3) Onorariile stabilite pentru expertizele contabile dispuse în cursul procesului penal, din oficiu, potrivit art. 116 din Codul de procedurã penalã, în cauzele privind infracþiunile de corupþie, crimã organizatã ºi alte cauze cu consecinþe deosebit de grave, vor fi avansate de la bugetul statului de Ministerul Finanþelor, prin direcþiile finanþelor publice ºi controlului financiar de stat judeþene ori a municipiului Bucureºti, urmând a se recupera ulterior, conform hotãrârii judecãtoreºti definitive, ce se va comunica în acest scop ºi autoritãþii care a efectuat plata.
...........

Exemplu: un expert contabil asociat intr-un cabinet, in cazul in care este numit de Tribunal sa efectueze o expertiza judiciara, o face in nume propriu, nu in numele cabinetului. In acest caz nu are cum intocmi factura. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#19 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 23 September 2005 - 10:18 AM

Marlen...din cate stiu eu nu exista o lg/hg/ord care sa spuna clar: administratorul are dreptul la o indemnizatie pt care se vor plati urm. taxe:...
In acest caz este mai mult vorba de rationamentul si dc vrei politca contabila.Trebuie citite si interpretate mai multe legi/hg/ord. din care trebuie sa extragi ceea ce poti argumenta. In acest sens imi permit sa citez un alt membru al acestui site (maneamircea):"Pentru cã în Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii ºi Legea 76/2002 privind sistemul asigurãrilor de ºomaj se stipuleazã cã se datoreazã contribuþii CAS ªI DE Somaj pentru persoanele asigurate (angajator ºi angajat).
Atât într-o lege cât ºi alta se definesc ca persoane asigurate persoanele care îºi desfãºoarã activitatea în baza unui contract de muncã care depun declaraþii de asigurare sau care încheie contracte de asigurare.
Dacã aceste persoane nu se regãsesc printre cele de mai sus nu se datoreazã contribuþii de CAS ºi de somaj."



#20 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 23 September 2005 - 01:36 PM

Glencora, iti multumesc pt. raspunsuri. M-au ajutat sa ma lamuresc si (eventual) sa am raspunsurile necesare la un eventual control.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL