Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare avans

12 replies to this topic

#1 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 August 2005 - 11:16 AM

Am si eu o problema. Firma la care lucrez produce mobilier. Se lucreaza pe baza de comenzi de la clienti si se incaseaza avansuri. Avansurile sunt facturate iar in momentul facturarii marfii se face si storno la avans. Care sunt inregistrarile contabile pt. aceste operatii si mai ales cum pot tine evidenta avansurilor si a TVA la care nu sa facut storno?



#2 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 23 August 2005 - 11:40 AM

factura avans in valoare 411= % 1190
419 1000
4427 190
valoare mobilier 6000
facura finala 411 = % 4810
419 -1000
701 5042
4427 768



FACTURAREA IN AVANS

Dacã plata pentru operaþiuni taxabile este încasatã înainte ca bunurile sã fie livrate sau înaintea finalizãrii prestãrii serviciilor, factura fiscalã trebuie sã fie emisã în termen de cel mult 5 zile lucrãtoare de la fiecare datã când este încasat un avans, fãrã a depãºi finele lunii în care a avut loc încasarea.
Regularizarea facturilor fiscale emise pentru plãþi în avans se realizeazã prin stornarea facturii de avans la data emiterii facturii fiscale pentru contravaloarea integralã a livrãrii de bunuri ºi/sau prestãrii de servicii. Stornarea se poate face separat sau pe aceeaºi facturã fiscalã pe care se evidenþiazã contravaloarea integralã a livrãrii de bunuri ºi/sau prestãrii de servicii.




#3 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 23 August 2005 - 12:06 PM

Era f bine daca precizati si din ce act normativ era citatul.Eu personal nu pot sa imi aduc aminte unde am citit asta(in CF sau inordonanta 61.....Z)



#4 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 23 August 2005 - 01:13 PM

cod fiscal
Art. 155: Facturile fiscale
(7)Dacã plata pentru operaþiuni taxabile este încasatã înainte ca bunurile sã fie livrate sau înaintea finalizãrii prestãrii serviciilor, factura fiscalã trebuie sã fie emisã în termen de cel mult 5 zile lucrãtoare de la fiecare datã când este încasat un avans, fãrã a depãºi finele lunii în care a avut loc încasarea.



#5 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 24 August 2005 - 10:04 AM

MULTUMESC!
Apropo.acum am observat ca sunteti din CALARASI(este orasul meu de suflet pt ca am locuit 20a ani acolo!)



#6 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 24 August 2005 - 10:42 PM

te felicit ca ai scapat de el.



#7 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 05 September 2005 - 11:27 AM

Nu va suparati de intarziere, am si eu o intrebare, de ce folositi 419 si nu 472 pentru facturarea avansului ?



#8 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 September 2005 - 12:24 PM

472 venituri in avans. functie restrictiva pe angajamente certe.
ex:
facturez chirie pt.trim.IV(oct.,nov.,dec) 4111=472,4427 (am contract asumat,venit asumat ),numai ca il descarc pe 706 (472=706) in luna in care se produce fenomenul.
situatie asemanatoare la abonamente :
facturez abonament pe 12 luni si fac trecerea pe venituri in luna in care livrez efectiv abonamentul clientului ,pt.ca atunci se produce fenomenul.
419 angajeaza in principal cash,tva colectat ,in nici un caz un venit sigur aferent viitorului.continutul si functia economica a celor 2 conturi difera.



#9 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 05 September 2005 - 12:50 PM

Sunt de acord cu tine Marya, cu observatia ca pentru 472 aferent per.ulterioare se foloseste 4428, am reluat intrebarea la subiectul facturare avans din cap. Monografie contabila motivandu-mi-o.



#10 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 05 September 2005 - 01:24 PM

cf CODULUI FISCAL se inregistreaza tva colectat



#11 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 September 2005 - 01:55 PM

se lucreaza cu .ct 4427 .odata emisa factura de chirie (chiar daca este pe 12 luni) tva-ul se colecteaza in luna de intocmire a ei.



#12 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 05 September 2005 - 03:38 PM

Vreau si eu sa dezbatem o problema . O firma care realizeaza un catalog gen Pagini aurii intocmeste factura de avans in ziua intarii banilor in cont. In anul urmator cand apare catalogul(ianuarie) taie factura storno avans si factureaza serviciul prestat. O clienta spune ca nu poate sa treca dintru-un exercitiu financiar in altul daca are doar factura de avans. Ati auzit de o asemenea situatie, este o problema reala, vreo lege ceva?Va multumesc. :smt055



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 September 2005 - 06:49 PM

Clienta respectiva nu a auzit de cheltuieli in avans?Daca are factura fiscala(esti obligata sa o emiti in 5 zile de la primirea avansului) se poate inregistra cu ea fie in 409, fie in 471.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL