Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Refacturare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Refacturare

15 replies to this topic

#1 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 23 August 2005 - 11:44 AM

Dupa ce am citit toate discutiile de pe forum in leg ca acest subiect, am ajuns la concluzia ca tb sa fac urm inreg in conta:
462=401, fact de la fz
411=462, fact de la client
in jurnalele de cump si de vz, ce tb sa apara si la ce rubrica?



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 August 2005 - 01:46 PM

mihaela.buta a spus:

Dupa ce am citit toate discutiile de pe forum in leg ca acest subiect, am ajuns la concluzia ca tb sa fac urm inreg in conta:
462=401, fact de la fz
411=462, fact de la client
in jurnalele de cump si de vz, ce tb sa apara si la ce rubrica?

Despre ce subiect este vorba?
Putem afla mai multe detalii? :roll:




#3 Elia Ghinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 05:57 PM

refacturare?



#4 Elia Ghinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 05:58 PM

[quote="Elia Ghinescu"][quote=mihaela.buta]Dupa ce am citit toate discutiile de pe forum in leg ca acest subiect, am ajuns la concluzia ca tb sa fac urm inreg in conta:
462=401, fact de la fz
411=462, fact de la client
in jurnalele de cump si de vz, ce tb sa apara si la ce rubrica?[/quote]


E vorba despre refacturare?



#5 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 24 August 2005 - 09:33 AM

da e vb de refacturare.



#6 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 August 2005 - 10:02 AM

Scuze, refacturare la ce ??????
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 August 2005 - 10:09 AM

o fi vorba de autofacturare, desi nu vad legatura cu notele contabile de mai sus.



#8 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 26 August 2005 - 08:56 AM

scuze. nu am prea fost explicita. am urm situatie: un fz imi face o fact pentru servicii. Aceste servicii sunt pentru un client de-al meu. Eu le refacturez acestuia.
Intrebarea mea era: cum apar aceste 2 facturi in jurnalul de vz si de cumparari.
Sper ca acum am reusit sa fiu mai clara



#9 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 26 August 2005 - 09:16 AM

Eu as proceda asa :
as face o factura de decontare pentru plati in numele clientului si o alta cu tva 19% cu comisionul care mi se cuvine mie. Esti doar intermediar , nu ?



#10 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 26 August 2005 - 09:36 AM

Pentru facturile de decontare plati in numele clientului nu se inregistreaza tva, inregistrarile sunt bune.



#11 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 26 August 2005 - 09:50 AM

dar tot nu mi-a raspuns nimeni cum tb sa apara aceste facturi in jurnalul de vanzari si cel de cumparari. la ce rubrici?



#12 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 26 August 2005 - 09:57 AM

(2) Sumele achitate de furnizor/prestator in contul clientului se deconteaza acestuia pe baza unei facturi fiscale pe care se inscrie mentiunea "factura de decontare pentru plati in numele clientului", insotita de copii de pe facturile achitate in numele clientului. In factura fiscala de decontare se evidentiaza facturile fiscale sau alte documente legal aprobate care au fost achitate, baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata aferenta. Furnizorul/prestatorul nu exercita dreptul de deducere pentru sumele achitate in numele clientului si nu colecteaza taxa pe valoarea adaugata din factura fiscala de decontare. De asemenea, nu inregistreaza aceste sume in conturile de cheltuieli, respectiv de venituri, sumele respective contabilizandu-se prin contul 462 "Creditori diversi", inclusiv taxa pe valoarea adaugata. Clientul are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata inscrise in factura fiscala de decontare, insotita de copiile de pe documentele fiscale in baza carora a fost intocmita.

TIPUL ACTULUI: Hotarire a Guvernului
NUMARUL M.Of.: 112
DESCRIERE: pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal



#13 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 26 August 2005 - 10:03 AM

deci nu vor aparea nici in jurnalul de vanzari nici in cel de cumparari?



#14 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 26 August 2005 - 11:00 AM

2. Se intocmes.te intr-un exemplar, avand paginile numerotate, in care se inregistreaza, fara stersaturi si spatii libere, elementele necesare pentru determinarea corecta a T.V.A. deductibile, pe baza documentelor prevazute la art. 145 alin.(8) si alin.(9) din Codul fiscal.Platitorii de taxa pe valoarea adaugata cu regim mixt intocmesc jurnale separate pentru achizitiile de bunuri sau servicii destinate realizarii de operatiuni care dau drept de deducere a T.V.A., pentru achizitiile de bunuri sau servicii destinate realizarii de operatiuni care nu dau drept de deducere a T.V.A. si pentru achizitiile de bunuri sau servicii destinate atat realizarii operatiunilor care dau drept de deducere, cat si celor care nu dau drept de deducere a T.V.A.
Achizitiile destinate realizarii operatiunilor pentru care se aplica reguli speciale se evidentiaza in jurnale de cumparari separate de operatiunile pentru care se aplica regimul normal de taxa pe valoarea adaugata.
Importatorii care au obtinut certificate de exonerare de la plata taxei pe valoarea adaugata in vama, in baza art. 157 alin.(4) din Codul fiscal, evidentiaza taxa aferenta importului in jurnalul pentru cumparari pe baza declaratiei vamale de import, sau, dupa caz, a actului constatator emis de autoritatea vamala.
Operatiunile prevazute la art.150 alin.(l) lit.b) si art.151 alin.(l) lit.b) din Codul fiscal, se inregistreaza de catre beneficiarii, persoane impozabile inregistrate ca platitori de t.v.a., in jurnalele de cumparari pe baza facturii fiscale emise prin autofacturare, conform art. 155 alin.(4) din Codul fiscal.
Achizitiile de bunuri si servicii sunt evidentiate in jurnalele pentru cumparari cu respectarea prevederilor din Titlul VI-T.V.A. a Codului fiscal precum si a normelor de aplicare a acestuia.
Persoanele impozabile inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata pentru care perioada tiscala este trimestrul vor totaliza informatiile evidentiate in jurnalul de cumparari numai la fmele trimestrului.
DATA EMITERII: 2004-01-23
DATA PUBLICARII: 2004-01-28
TIPUL ACTULUI: Ordin
NUMARUL M.Of.: 73
DESCRIERE: pentru aprobarea unor formulare financiar-contabile, comune pe economie, privind taxa pe valoarea adaugata


Deci nu se precizeaza nicaieri speta in cauza. Eu fac jurnale separate pentru aceasta speta .
Oricum , nu-mi influenteaza in nici un fel decontul . Dar cand vine controlul si-mi cere situatia formularelor cu regim special utilizate in luna , pot justifica si utilizarea acelei facturi fiscale de decontare plati in numele clientului . Se regaseste factura intr-un jurnal .



#15 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2005 - 05:02 PM

Ce se intampla in cazul refacturarii daca clientul este o persoana juridica cu sediul in strainatate?

De exemplu:
Am urmatoarele cheltuieli:
- benzina: 100 ron + 19 tva
- telefon: 200 ron + 28 tva
- consultanta juridica: 150 + 28,5 tva

Ce suma facturez clientului meu?
Avand in vedere ca este o persoana juridica straina nu am cum sa facturez TVA.

Eu ma gandesc la urmatoarele variante:

1. a) Sa inregistrez facturile de mai sus (cheltuiala + tva) in 462 (adica sa nu inregistrez cheltuiala si sa nu deduc TVA)

B) Sa ii facturez clientului 535,50 ron (echivalent in euro) pe care sa ii inregistrez in 462.

2. a) Sa inregistrez facturile de mai sus (cheltuiala + tva) in conturile respective si sa deduc TVA.
B) Sa ii facturez suma de 450 ron (echivalent in euro) pe care sa ii inregistrez ca venit.

Va rog sa imi spuneti parerea voastra.
Multumesc



#16 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 26 July 2006 - 09:56 AM

B_elley, eu in situatia ta as opta pt varianta 1. (adica oricum e factura de decontare, nu colectezi TVA).
Eu am o problema similara de interpretare:
Primesc dintr-o alta tara servicii de expertize tehnice (teste laborator) pe care le refacturez in Romania sau altor clienti de afara.
Conform codului fiscal art 133 alin 2 litera d pct.3, serviciile mele de expertiza tehnica sunt taxabile (dpdv al TVA) la locul prestarii. Fiind prestate in alta tara (de unde le cumpar pt intermediere/decontare in numele clientului), eu le facturez fara TVA clientului meu roman? Acea factura de decontare in numele clientului va fi fara TVA?

Cu multumiri,
Mihai
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL