Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reduceri comerciale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Reduceri comerciale

36 replies to this topic

#21 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 25 August 2005 - 11:27 AM

Buna ziua, este interesant subiectul vostru, eu am gandit asa:
Daca avem in vedere ca :
- in cifra de afaceri neta nu se includ reducerile comerciale, risturnurile -
- nici in costul de achizitie nu se includ ... vezi Ordinul 306 ,
atunci solutia ar fi cam ca la o factura de decontare in numele clientului :
* primesc factura % 462(a), 4426(b) = 401(a+b) si
* totodata fac 462(-a) = 707 (-a) sau mai degraba 758 pentru a nu afecta decontarea marfurilor,
urmand apoi sa fac compensarea intre 411 si 401 pentru suma (a+b).

Cat priveste tva-ul, precizarea din codul fiscal este
(3) Nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata urmatoarele:
a) rabaturile, remizele, risturnele, sconturile si alte reduceri de pret acordate de furnizori direct clientilor;
b) ..... Nu se exclud din baza de impozitare orice sume care, in fapt, reprezinta contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate;

Ce ziceti ? O zi buna va doresc !

Cu stima,
Gianina



#22 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 25 August 2005 - 07:12 PM

Anca intr-adevar inreg de care spui tu ca nu ai mai pomenit si pe care eu ti-am recomandat-o nu se intalneste in practica cu semnul plus la valoare facturii pentru ca remiza o acorda de obicei cel care vinde si nu cel care cumpara . In cartile de contabilitate insa pentru reducerile comerciale acordate ulterior vanzarii marfii inregistrarea care se face in contabilitatea clientului , ceea ce este valabil in situatia ta , este cea scrisa de tine cu 607=401 . Crede-ma o problema relativ asemanatoare a fost plasata pe forum iar Lorenzo a dat aceasta inregistrare . Multi au contestat aceasta inreg si atunci , dar credeti-ma , nu vreau sa supar pe nimeni , cred ca uneori ar mai trebui sa mai si citim prin cartile si tratatele de specialitate pentru ca s-ar putea sa gasim multe lucruri interesante de care habar nu avem . Inreg data de Lorenzo am gasit-o data intr-o carte a apreciatului prof Ristea , care intre altele mi-a fost si mie profesor , si atunci mi-am dat seama ca inainte de a spune ceva cel mai bine este sa ma documentez si abia apoi sa raspund pt a nu induce in eroare solicitantul raspunsului.




#23 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 25 August 2005 - 09:09 PM

firma respectiva face factura cu tva pentru ca acea reducere se considera ca s-a acordat dupa momentul livrarii si atunci cf codului fiscal reducerile rabaturile etc acordate dupa momentul livrarii se includ in baza de impozitare
eu procedez astfel:
1)primesc centrale termice de la furnizor
% =401
4426
3712

imi acorda furnizorul un bonus la sfirsitul lunii pentru ca am depasit target-ul
= % 401(toate cu semnul minus)
767
4426

2)livrez astazi 5 centrale termice
411 = %
7072
4427

miine ii acord discount:
411= % (cu semnul minus)
667
4427

daca as primi factura de discount de la client, atunci nu ar mai fi client

% = 401
667
4426

401=411 compensare



#24 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 26 August 2005 - 10:35 AM

George75, poti sa-mi spui,te rog, in ce carte a prof.Ristea ai gasit inregistrarea cu pricina? As vrea sa citesc si eu...
Multumesc



#25 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 27 August 2005 - 10:08 PM

Contabilitate Financiara Mihai Ristea - Corina Graziela Dumitru Editura Margaritar Bucuresti 2002 . La pagina 213 vei gasi ceea ce ti-am spus . daca nu ai sa o faci rost o sa fac eu tot posibilul sa scanez pagina respectiva undeva , pt ca eu nu nu am scaner si am sa ti-o trimit . Ai sa gasesti acolo ceea ce ti-am spus .



#26 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 27 August 2005 - 11:48 PM

personal nu lucrez cu reduceri comerciale, dar la cursuri ni s-a spus ca pentru reducerile comerciale acordate ulterior vanzarii marfii inregistrarea care se face in contabilitatea clientului este
% 401
371 valoarea reducerii in rosu
4426 valoare aferenta reducerii
:roll:



#27 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 27 August 2005 - 11:50 PM

si 4426 tot in rosu



#28 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 28 August 2005 - 10:34 AM

Ideea mea e ca tu trebuie oarecum sa scazi din valoarea marfii reducerea. Deci nu otreci pe cheltuiala.
Cred ca zuza are dreptate. Poate nu trebuie sa treci neaparat suma in rosu, ci doar sa creditezi 371.
Alea iacta est!



#29 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 28 August 2005 - 10:39 AM

Uite chiar acum m-am uitat intr-o carte si am gasit asa:

Reducere acordata ulterior:

401=%
371 %de reducere*costul de achizitie(netul comercial)
4426 reducerea*19%
Alea iacta est!



#30 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 28 August 2005 - 10:44 AM

cum a mai zis cineva pe forum, cati oameni, atatea idei :). sincer, as merge pe varianta cu 371 pe debit cu minus



#31 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 28 August 2005 - 10:48 AM

Zuza...dar ce ar avea pe credit?
Mie una mi-ar conveni mai mult sa creditez contul decat sa pun suma in rosu.
Alea iacta est!



#32 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 28 August 2005 - 10:52 AM

ma gandesc ca totusi ar trebui sa se inregistreze cu marfa respectiva la valoarea ei, nu?si normal ca la acordarea reducerii valoarea scade, si rulajul pe debitul lui 371 ar fi cel real.asa gandesc eu.



#33 simona-lis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2006 - 03:12 PM

carabela.anca a spus:

Este cineva care lucreaza cu Kayaccounts?Ma refer la magazinele Metro, Selgros, Hiproma....

buna ziua, salutari tuturor membrilor forumului conta.
Referitor la situatia expusa mai sus, pot sa spun ca m-am lovit de acest aspect avand un asemenea contract cu un furnizor (eu fiind clientul). Trimestrial, pentru a beneficia de reducerea comerciala acordata de furnizor, conform contractului, emit o factura catre acesta, iar inregistrarea la mine in contabilitatate este
411%
767
4427
(practic furnizorul meu devine client)
Din p.d.v.al furnizorului meu acesta se inregistreaza in conta astfel
% 401
667
4426
Dupa emiterea facturii facem ordine de compensare .
Nici eu nu am intalnit o astfel de situatie pana anul trecut. Am vorbit cu contabila sefa de la firma furnizoare si a spus ca acesta este procedeul, face de mult timp acest lucru, ca nu este ceva anormal. Cum nu ne permiteam sa pierdem discountul acordat trimestrial, ne-am conformat procedand cum v-am explicat mai sus.



#34 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 14 November 2006 - 05:56 PM

Vezi postareacarabela.anca, la Aug 24 2005, 11:02 AM, a spus:

Este cineva care lucreaza cu Kayaccounts?Ma refer la magazinele Metro, Selgros, Hiproma....

Redeschid acest subiect... Imi pare rau, nu s-a ajuns la o concluzie agreata...

Trebuie sa definim foarte clar problema. Acest tip de clienti (spuneti-le cum doriti) practica in mod evident o politica agresiva in raport cu furnizorii: isi impun contractele. Nu le negociaza. Am clarificat cu aceasta ocazie si orice fel de "de ce", sper.
O alta practica este aceea de a obtine venituri din diverse servicii: deshidere de magazin (adica imi ofera o crestere a suprafetei de vanzare), capat de raft, bonus marketing, participare la "posta metro" si altele de acest gen denumite generic contributii de marketing. In teorie produsele se afla in posesia si proprietatea lantului de magazine, deci sa faca ce doreste cu ele. Insa practica comerciala a demonstrat ca se pot obtine bani si fara sa vinzi. Pentru ca aceste comisioane de marketing (denumire generica) se platesc pentru valoarea marfurilor livrate catre retea si nu comercializate de clientul respectiv, furnizorii accepta sa le plateasca acestor vehicule de vanzari si doar contabilii se pare ca au probleme. "Lanturile de magazine" intocmesc facturile, cine stie daca presteaza ceva... cei de la vanzari sunt multumiti si doar in contabilitati se regaseste problema serviciilor imposibil de demonstrat si in consecinta nedeductibile fiscal...
Problema discounturilor acordate in baza unui contract sunt simple. Contractul daca prevede o clauza nula de drept (intocmirea facturii de discount de catre beneficiar) poate fi contestat. Teoretic factura beneficiarului marfurilor emitent de factura de discount trebuie returnata si intocmita factura fiscala de discount de catre furnizor. Daca reducerea este una comerciala sau una financiara se aplica regulile contabile binecunoscute! :angry:
Salutari!

Aceasta postare a fost editata de valentinbirau: 14 November 2006 - 06:00 PM




#35 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 November 2006 - 11:34 PM

http://www.conta.ro/.../about2513.html



#36 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 17 November 2006 - 12:02 AM

:angry:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#37 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 17 November 2006 - 12:37 AM

Vezi postareamony23, la Nov 17 2006, 02:02 AM, a spus:

:angry:
Ca bine zici :thumb_yello:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL