Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensionare anticipata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pensionare anticipata

8 replies to this topic

#1 adina m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 September 2004 - 04:24 PM

Am nevoie de o informatie.

Pentru un barbat nascut pe 01.10.1945, cu o vechime in munca de 40 de ani ce modalitate legala de pensionare exista acum, in 2004 (anticipat)?

Multumesc. Adina M.



#2 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 01 October 2004 - 02:41 PM

Data pensionãrii pentru limitã de vârstã ºi vechime completã , în aceastã situaþie este 01.05.2009.
Pensionarea anticipatã se poate face oricând dupa data de 01.05.2004 cu penalizare . ln situaþia în care vechimea în muncã este de 40 de ani procentul de diminuare este de 0,1% pentru fiecare lunã de anticipare a pensiei.

Manea Mircea



#3 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 20 October 2007 - 01:54 PM

CE CONDITII TREDUIESC INDEPLINITE PENTRU IESIREA LA PENSIE ANTICIPATA ?
PERSOANA RESPECTIVA ARE VARSTA DE 51 ANI, 33 ANI VECHIME IN MUNCA LA CARE SE ADAUGA 4 ANI CALCULATI PENTRU GRUPA SI 5 ANI CF LEGII REVOLUTIONARILORDIN DEC 89.
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR !



#4 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2007 - 07:10 PM

Din ce spui tu, eu am impresia ca nu are nevoie de pensie anticipata, ci ca are deja dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare. (60 ani - 9 ani = 51 ani)
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#5 ADRIANNA6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 May 2008 - 07:32 AM

BUNA ZIUA,
Am si eu o mica problema. Din firma mea o persoana a facut cerere pentru iesire la pensie anticipata de mai bine de 2 luni. Am intrebat persoana respectiva daca a primit decizia de pensionare, dar mi-a spus ca inca nu. Pe de alta parte mi-a soptit cineva ca i-ar fi venit decizia dar inca nu vrea sa o inainteze la firma ca sa mai stea putin, adica inca vreo trei luni. Spuneti-mi in acest caz daca nu ar trebui sa fac o adresa la Casa de pensii pentru a trimite decizia la firma. are dreptul sa faca cineva acest lucru, avand in vedere ca nu i se mai poate opera nimic in carnetul de munca ?
Cum justific la ITM ca o persoana a facut cerere de iesire la pensie si nici dupa 6 luni nu a adus decizia ca sa i se inchida carnetul de munca?
Va multumesc mult!



#6 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 May 2008 - 07:59 AM

Fa adresa la Casa de Pensii sa iti trimita o xerocopie dupa decizia de pensionare a persoanei respective.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 May 2008 - 12:48 PM




#7 elena2010new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 September 2010 - 07:35 PM

Buna seara la toata lumea

Am si eu nevoie de o informatie: unde (ce lege!) gasesc tabelul cu varstele pentru pensionare (inclusiv anticipata) asa cum este valabila anul acesta.Daca il puteti posta pe forum ar fi perfect!
Si stie cineva daca anii de studii superioare intra in calculul stagiului obligatoriu?sau numai perioada de cotizare efectiva!

Multumesc anticipat

elena



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 September 2010 - 10:20 PM

pe site-ul casei de pensii ai incercat? Nu cred ca au actualizat cu legea noua, dar ar fi cel mult o luna diferenta..eventual la casele de pensii judetene



#9 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2010 - 07:06 AM

de exemplu:
http://www.casadepen...ul_cotizare.php
http://www.pensiipra...?pg=form-varste

eu stiu ca facultatea conteaza ca punctaj doar daca ai facut-o la zi si nu ai fost angajata in acelasi timp.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL