Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
experiente in rambursarile de TVA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


experiente in rambursarile de TVA?

3 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 30 September 2004 - 08:25 PM

V-as ruga, pe cei care ati trecut prin controale privind rambursarile de TVA, sa ne descrieti experienta, cum s-a desfasurat controlul, ce au cerut la verificari, daca pentru facturile neaprobate la TVA s-a cerut ca ele sa fie preluate ca si nedeductibile, etc...cum s-a solutionat cererea.
Multumesc mult.



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 10:21 PM

Ce au cerut la verificari? E foarte complicat - mentioneaza ce activitate are societatea la care tii evidenta contabila. TVA poate fi amanata la plata, caz in care se reporteaza pentru luna urmatoare (cu posibilitate de rambursare ulterioara) sau neaprobata (caz in care devine nedeductibil TVA)
- depinde ce intelegi prin "daca pentru facturile neaprobate la TVA s-a cerut ca ele sa fie preluate ca si nedeductibile" te referi la TVA sau la impozitul pe profit?
Am mentionat anterior ca sunt prea multe variante...[/b]




#3 amaelie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 03:04 PM

Vezi postareagabriella, la Oct 8 2004, 11:21 PM, a spus:

Ce au cerut la verificari? E foarte complicat - mentioneaza ce activitate are societatea la care tii evidenta contabila. TVA poate fi amanata la plata, caz in care se reporteaza pentru luna urmatoare (cu posibilitate de rambursare ulterioara) sau neaprobata (caz in care devine nedeductibil TVA)
- depinde ce intelegi prin "daca pentru facturile neaprobate la TVA s-a cerut ca ele sa fie preluate ca si nedeductibile" te referi la TVA sau la impozitul pe profit?
Am mentionat anterior ca sunt prea multe variante...[/b]


Eu am aceasta experienta, dar pentru o organizatie non profit.
Cind vin in control , mai intii cer sa li se poveteasca activitatea, proiectele in care suntem implicati.Apoi, cer facturile, casa (pentru bonuri fiscale), si verifica prin sondaj avind in fata centralizatorul pe care l-am intocmit si anexat la cererea de rambursare.Cer si extrasele de la banca, balanta si, unii au cerut si bugetele proiectelor respective.Au cerut si registrul jurnal si registrul inventar si declaratiile 100.
In general satu 1 zi , max.2 si incheie procesul verbal.
Mai scot diverse bonulete, pe care nu le considera eligibile(taxi).



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 October 2006 - 03:13 PM

continui o discutie din 2004 ? :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL