Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot avea dreptul la dividendele celuilalt asociat? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pot avea dreptul la dividendele celuilalt asociat?

4 replies to this topic

#1 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 25 August 2005 - 09:48 AM

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Vreau sa ma asociez cu o persoana care are deja firma de 1 an de zile. Din aceasta firma el are de recuperat dividende in valoare de vreun miliard de lei. Acesti bani vor ramane la dispozitia unitatii pentru diverse investitii. Noi ne-am inteles sa impartim jumatate din tot ce are firma si cand s-a calculat valoarea firmei s-au luat in calcul si aceste dividende. Normal jumatate din acestea ar trebui sa mi se cuvina mie. El este de acord cu asta dar ca sa fie cat mai sigur pentru mine pot sa fac vreun contract in care sa specific acest lucru?



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2005 - 11:40 AM

am impresia ca nu e prea clar :?
cealalta persoana are dividende neridicate de la firma? atunci firma are o datorie fata de ACEASTA persoana si evident ca poate da banii doar acestei persoane

daca profitul s-a dus pe rezerve (asta inteleg eu din la dispozitia unitatii pt diverse investitii) atunci sunt ai firmei si deci ai actionarilor pana la urma.

daca e prima situatie si de fapt s-a vrut a doua :roll: nu stiu cum se poate schimba!
nu stiu daca o aga de schimbare a repartitiei se mai poate face! am vazut raspunsuri cum ca se mai poate dar era pe dos, adica de la rezerve la dividende si cum asta insemna niste impozit nu prea avea de ce sa deranjeze la un control

sa mai asteptam niste raspunsuri!




#3 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 25 August 2005 - 12:06 PM

Da, celalalt asociat are de ridicat dividende repartizate inainte de aparitia mea in firma. Stiu ca lui i se cuvin, dar cand m-am decis sa ma asociez am luat in calcul ca acesti bani vor apartine firmei, adica el ii lasa la dispozitia firmei. Dar cand va trebui sa-i ridice, legal tot lui i se cuvin, adica eu nu am nici o treaba. Ma gandesc ca se poate face vreun contract prin care sa renunte la jumatate din ele in favoarea mea. Dar cred ca nu e prea corect. Ar mai fi o solutie mai corecta: cand scoate banii ca dividende sa-i aduca aport la capitalul social, dar ce dovada am ca asa va face?



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 August 2005 - 04:51 PM

Normal ar fi ca dividendele neachitate pana la data cesionarii partilor sociale sa se imparta intre noii asociati, chiar daca ele reprezinta profit al exercitiilor anteriare.
Aceste dividende reprezinta o datorie a societatii, asa cum sunt si datoriile catre furnizori, salariati, buget,etc. Pe acestea din urma le platiti impreuna, indiferent de perioada din care provin.
Daca firma avea lichiditati inainte de intrarea ta, dividendele erau ridicate.
Poti face un act aditional la actul de cesiune de parti sociale in care sa stipulati clar ca aceste dividende se vor imparti in mod egal intre voi.



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 August 2005 - 12:42 PM

ctanela, eu nu cred ca e normal si nici nu cred ca se poate face un act aditional cum spui tu pt simplul modiv ca acesti bani sunt o datorie clara pt un tert nu un profit nerepartizat, doar intamplator tertul este celalalt asociat, dar contabil si juridic asta nu are nici-o importanta. ba mai mult, el se poate indrepta impotriva firmei pt a cere dobanda :shock:

adica mihaela s-a angajat la plata unor datorii dar nu s-a ingrijit de surse :( si trebuie sa se bazeze pe buna credinta a celuilalt. nici solutia cu majorarea capitalului nu-i buna pt ca daca el majoreaza se modifica procentual detinerile.

poate totusi se poate modifica repartizarea de pe dividende pe rezerve!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL