Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
O FACTURA DE 65MIL LEI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


O FACTURA DE 65MIL LEI

22 replies to this topic

#1 OANAMIHAI

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 August 2005 - 11:58 AM

AM INCASAT DE LA O FIRMA O FACTURA IN VALOARE DE 65MIL LEI CU CHITANTE DIFERITE (PE DOUA ZILE).
CLIENTUL A PLATIT 50MIL LEI LA SFARSITUL ZILEI SI A DOUA ZI DIMINEATA A PLATIT DIFERENTA.
CONTABILELE DE LA FIRMA NOASTRA SPUN CA S-A FACUT O GRESEALA FOARTE MARE.
DE CE?



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 25 August 2005 - 12:13 PM

Pentru ca s-au facut incasari partiale cu numerar.Facturile mai mari de 50 mil se incaseaza cu chit+op, compensare +chit, compensare sau op integral.
Vezi HG 2185/2004, aparuta in M.O. 1224/20/12/2004.punctul 4.




#3 lorena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2005 - 12:15 PM

pentru ca platile catre furnizori pt facturi mai mari de 50 mil tb facute exclusiv prin banca,iar fractionarea facturii este interzisa.



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 25 August 2005 - 12:34 PM

Fractionarea platii facturilor mai mari de 50 mil in numerar este interzisa.Daca n-ai disponibil in cont si ai de plata o factura de 600 mil cum faci?Nu mai platesti nimic pana nu strangi banii?



#5 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2005 - 12:41 PM

Daca ai bani in casa ii depui in banca si platesti factura partial.



#6 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 25 August 2005 - 12:41 PM

Eu cred ca pot fi facute incasari in transe prin banca pana la incasarea completa a facturii, valabil la persoanele juridice;

In cazul unei persoane fizice eu cred ca se pot face incasari si prin casa, chiar cu fragmentare, respectand doar limita de rulaj zilnic.



#7 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2005 - 01:56 PM

gianina, incasarile sint plafonate la 50.000.000 lei vechi doar daca provin de la firme si asta pt ca firmele NU POT PLATI mai mult de 50.000.000. Incasarile totale ale unei unitati nu sint limitate. Facturile >50.000.000 se incaseaza/platesc numai prin banca si nu cred ca zice cineva ceva daca se fractioneaza (prin banca).
In plus incasarile de la persoanele fizice nu pot si plafonate. Ce ai face, refuzi sa incasezi marfa vinduta unei persoane si o lasi sa plece din magazin (de ex)?



#8 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 25 August 2005 - 02:23 PM

Da, Nicoleta, ai dreptate, nu stiu de ce le-am ametit, probabil ca m-am gandit la un caz pe care l-am intalnit, in care incasarea unei facturi de avans catre o persoana fizica s-a facut in transe, dar la persoanele fizice nu e nici o restrictie.



#9 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 August 2005 - 02:51 PM

"Fractionarea platii facturilor mai mari de 50 mil in numerar este interzisa".
Gresit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Citat din norme metodologice:
4. Plãþile în numerar cãtre persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plãþile cãtre o singurã persoanã juridicã fiind admise în limita unui plafon de 50.000.000 lei.
Sunt interzise plãþile fragmentate în numerar cãtre furnizorii de bunuri ºi servicii, pentru facturile a cãror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depãºesc plafonul de 50.000.000 lei cãtre furnizorii de bunuri ºi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depãºeºte acest plafon putând fi achitatã numai prin instrumente de platã fãrã numerar.
Facturile cu valori sub 50.000.000 lei nu intrĂŁ sub incidenĂľa acestor prevederi.



#10 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2005 - 04:51 PM

Si tot acolo scrie:
"Facturile cu valori > de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei in cazul magazinelor de tipul Cash&Carry, care nu au fost achitate integral pana la data intrarii in vigoare a O.G. nr. 94/2004 privind reglementarea unor masuri financiare, se achita numai prin instrumente de plata fara numerar" (Hot. nr. 2185/30.11.2004).



#11 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2005 - 07:12 PM

Keke, mai citeste odata textul scris de tine.


"facturile....... care nu au fost achitate integral pana la data intrarii in vigoare......................... se achita numai prin instrumente de plata fara numerar"

deci facturile au fost achitate partial cu chitanta, iar restul platii, obligatoriu se va face prin banca.


Madalira, a citat corect normele.



#12 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 August 2005 - 07:22 PM

daca platesc aia 50 milioane cu numerar dar in 3 zile diferite cu 3 chitante e corect?



#13 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 25 August 2005 - 08:04 PM

SUB NICI-O FORMA

AI VOIE NUMAI O SINGURA PLATA NUMERAR DAR ..MAXIM ESTE
50000000 LEI SI RESTUL DIN BANCA ACHITI,

INDIFERENT CA AI TAIAT O SINGURA CHITANTA MAI MICA DE 50000000 LEI DIFERENTA O PLATESTI PRIN BANCA

DACA AI AVUT O FACTURA EMISA INAINTE DE 01.10.2004 DE PESTE 50000000 LEI CAND AU INTRAT NOILE REGLEMENTARI SI AI FACUT PANA LA MOMENTUL RESPECTIV PLATI NUMERAR FRACTIONATE POTI SA FACI DUPA 01.10.2004 O SINGURA PLATA IN NUMERAR SA ACHITI FACTURA IAR DACA ESTE MAI MARE DIFERENTA PRIN BANCA

EU AM LUAT AMENDA DE LA GARDA 10000000 PTR CA AM RISCAT UN PIC SI AM ACHITAT UN FURNIZOR AVAND O FACTURA DE 10000000 LEI
CU 2 CHITANTE AVAND O DISTANTA INTRE CHITANTE DE 10 ZILE SI MA PRINS... GHINIONUL MEU



#14 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 August 2005 - 08:09 PM

rose merci de raspuns dar cred ca inteleg si daca nu scrii cu majuscule

si inca ceva: aici m-ai pierdut in zerouri

"EU AM LUAT AMENDA DE LA GARDA 10000000 PTR CA AM RISCAT UN PIC SI AM ACHITAT UN FURNIZOR AVAND O FACTURA DE 10000000 LEI
CU 2 CHITANTE AVAND O DISTANTA INTRE CHITANTE DE 10 ZILE SI MA PRINS... GHINIONUL MEU"

aici sunt 10 mil si tu ai luat amenda sau ai vrut sa zici 100 mil si ai platit cu doua chitante care insumate faceau pana in 50 mil.



#15 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 August 2005 - 09:47 AM

Eu inteleg altfel(va rog sa ma contraziceti daca puteti):
Am o FF de 100.000.000.
Pot plati in nr.50 mil(cu o ch.sau mai multe,pt.ca in norme scrie ca pot plat"50 mil numerar",dar nu face referire la cate chitante).
Restul de 50 mil prin instrumente de plata fara numerar.



#16 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 26 August 2005 - 10:27 AM

cand spui o chit sau mai multe deja spui fragmentat, indiferent ca e sub/peste 50 milioane si de la rose eu inteleg ca a luat amenda pe chesta asta



#17 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 August 2005 - 10:30 AM

A luat amenda pt.ca a avut 2 ch. de cate 50 mil fiecare,care au stins o ff in val de 100 mil.



#18 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 26 August 2005 - 10:46 AM

atunci nu stiu - eu zic totusi ca e mai prudent sa achiti doar cu o chitanta indiferent daca e de 50 mil sau mai mica



#19 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 August 2005 - 10:50 AM

Stii ca este o vorba:"unde legea nu interzice.....permite".
Intotdeauna e bine sa fii prudent,dar sa nu exagera.
Bafta multa in activitate!



#20 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 26 August 2005 - 04:26 PM

Madalira a spus:

Eu inteleg altfel(va rog sa ma contraziceti daca puteti):
Am o FF de 100.000.000.
Pot plati in nr.50 mil(cu o ch.sau mai multe,pt.ca in norme scrie ca pot plat"50 mil numerar",dar nu face referire la cate chitante).
Restul de 50 mil prin instrumente de plata fara numerar.

Daca legea spune ca sunt interzise platile fragmentate in numerar pentru facturi cu valoare > 50mil lei, daca tu tai mai multe chitante nu inseamna ca deja ai platit fragmentat cu numerar acea factura?Eu cred ca gresesti cand aplici logica " nu face referire la cate chitante"; ce intelegi prin plata fragmentata cu numerar?
marighe






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL