Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce trebuie sa faca un contabil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Ce trebuie sa faca un contabil?


100 replies to this topic

#61 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 14 November 2006 - 05:23 PM

[quote name='cameliatin' date='Nov 14 2006, 05:29 PM' post='107467']
"scumpule, daca ne-am lua dupa tine am ramane toti fara clienti. noi nu suntem consilieri j ca tine."
Si ce daca nu suntem ca el.Nici nu ne dorim.Pentru ca daca ne-am fi dorit am fi putut cu usurinta sa fim consilieri juridici si pe hartie(pt.ca in realitate suntem si,as zice eu,destul de buni). Reciproca insa,nu e valabila.Nu oricine isi doreste, poate sa faca meseria noastra(si s-o faca bine).
Lasa-l sa patineze pe aici. Este clar unul dintre cei care nu ne respecta



#62 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 31 December 2006 - 06:09 PM

CITAT(GAMA @ Nov 8 2006, 02:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(ramona_demeter @ Nov 8 2006, 02:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>

La periferie se fac si cu 200 ron......avantaj orasele mari Bucuresti,Bucuresti...si iar Bucuresti....ahhh de ce nu locuiesc intr-un oras cu mai multe posibilitati.

Vino la Brasov

salut gama , anul asta o sa ma mut la brasov si nu cunosc pe nimeni din tagma noastra acolo, poate tinem legatura :thumbup:




#63 Lili Pet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2007 - 04:10 AM

Intrebarea conta_ro era destul de simpla, citesc din raspunsuri si vad cata frustare este adunata in fiecare si eu am avut-o pana acum 6 luni cand am zis adio la 500 euro net pe CM si multiple atributii...completate de tipetele de rigoare.... ex. ce nu stii 'nusce' dialect al unui trib african disparut... si eu taceam la absurditatea reprosurilor.
Acum privind in urma stiu ca am luat decizia corecta. Am avut momente cand nu stiam incotro sa ma indrept unele oferte erau umilitoare .... dar in final s-a rezolvat cu mai mult mai bine si in alte conditii, deci se poate.
De noi depinde sa incercam sa facem aceasta meserie mai respectata mai recompensata si primul pas este acest site. Vedem contabili cu state vechi care ajuta pe incepatori dar oare cati incepatori se gandesc sa-i promoveze pentru supervizare facand din asta un ajutor reciproc avantajos.
Eu personal am fost la un interviu si am realizat ca is cam depasita de situatie am recomandat pentru acel post o d-na expert contabil care anterior ma ajutase cu informati astfel am reusit sa ma achit oarecum.
Sunt convinsa ca daca am fi mai solitari intalnindu-te chiar si in cafenele virtuale si ne vom sustine statutul vom reusi. Acest site a reusit sa ne puna la un los incepatori, avansati si sa reusim sa ne intelegem, s-au creat si prietenii.
Util ar fi sa ne ajutam in continuare asa incat sa NU ramanem la cheremul celor ce controleaza (ex.garda) si sa ne denigreze munca ceea cel face pe patron sa ne desconsidere, considerand ca nu facem aproape nimic si oricum el tot trebe sa dea spaga si amenda....
Sper ca integrarea sa stabilizeze legislatia intr-un final si noi sa nu mai fim descoperiti datorita variantelor de interpretare si ambiguitati limbajului textelor legislative, iar acolo unde nu reusim sa ne consultam in asa fel incat sa avem o opinie generalizata.
Va urez tuturor un an cat mai bun. :lostit (13):



#64 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2007 - 11:35 PM

Sa o luam incet :

-raportul Z lunar : le-am spus sa se uite in cartea tehnica a casei de marcat sau sa-l intrebe pe tehnicianul/inginerul care vine
sa scoata acest raport. In felul asta nu mai depinde vanzatorul, macar din acest punct de vedere, de firma ce asigura service-ul pt.casa de marcat

-ordinele de plata pt.taxe/impozite : fiecare firma are programul OP-FV, unii stiu de la mine numarul randului corespunzatoar fiecarei taxe/imp/contributii si se descurca singuri, altora le trasmit prin e-mail fisierul ordine.txt completat de mine ( desigur pt.cei ce vor sa-si plateasca datoriile fata de stat :tongue: ) . Apropo de asta : OP-ul pt. CAS 19.5%( de exemplu) la mine are acelasi numar in fiecare luna , uneori doar data emiterii se modifica.

-REVISAL : se tine la sediul firmei(conform legii) , este cel mai usor program, dupa parerea mea. Este problema lor (a administratorilor) daca raporteaza in 5 zile intrarile/iesirile/modificarile de personal, eu le-am facut instructajul (desi, este de discutat daca chiar ar fi trebuit)


Gata , s-a terminat cu secretariatul, activitatea de personal sau de curierat ! Contabilul este contabil si ...atat !
Sunt suficiente probleme pe partea de contabilitate, nu vreau sa fac mai mult pentru bani mai multi, ma intereseaza ca salariul PE ora sa fie cat mai mare.

De curand, m-am facut 'capitalist' ! Capitalul meu este forta proprie de munca si o gestionez cu maxima eficienta ! :smile:


Stiu de la un batran evreu : este mai rentabil (pt.tine ca patron) sa cumperi en-gros forta de munca (nu colaborari, part-time etc.).
Nu vreau sa cad in plasa asta !


Cand o sa auzim, oare, de contabili care o duc bine cu portie de munca/stres in limite rezonabile ? :thumbup:



#65 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 May 2007 - 08:22 AM

Pai uite tu esti primul exemplu ...:)
Sa stii ca raportul ala al memoriei fiscale trebuie stampilat de cei care se ocupa cu casa de marcat..degeaba il scoti tu singur ca nu e parafat :smile:
Sunt multi care habar nu au si nici nu vor sa invete sa foloseasca programele cu care munceste contabilul (i-ai pacalit tu cu revisal, OPFV, salarii, CM?, mediu,? VIES? etc...) insa maine poimaine o sa-si ia alt contabil cand afla de la ceilalti parteneri/prieteni ca ai lor contabili se ocupa de toate astea si ei nu au aceste griji ;)
Oricum sunt convins ca multi contabili te invidiaza acum... :thumbup: Succes in continuare, poate reusim sa-i mai convertesti si pe ceilalti colegi de suferinta! :tongue:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2007 - 10:33 AM

in principiu sunt de acord cu atitudinea ta, dannad001 si te felicit ca ai reusit performanta asta, insa f adevarat e si ce zice LUCK cu gasitul unui alt contabil care face si ce nu MAI faci tu.

in ceea ce ma priveste, am in conta 5 firme si la firma ceva mai maricica am insistat si eu sa-si ia un inspector de personal fiindca au lunar miscari. apoi, le trebuie fise de post la toata lumea, instructaj de protectia muncii, revsal... vor adeverinte, acte aditionale .. e ceva de lucru si pe partea asta. crezi ca au vrut sa angajeze ?? au zis "da, da, ai dreptate, ne trebuie " si au facut "nu-nu" ! urmarea : fiindca nu am de ales si nu vreau ca DOAR asta e fie motiv de "divort", platesc eu pe cineva care sa-mi duca actele itm ca sa nu pierd timpul pe la cozi, restul tot eu le intocmesc si le transmit. macar de-ar fi asta singura problema.
in ceea ce priveste conta efectiva, eu nu prea fac conta primara la ei, cam singuri isi fac asta, dar a fost o per. destul de lunga in care aveau f. multe altele de facut si neglijau grosolan aceste acte primare fapt pt. care am avut mari probleme repetate. si in acest caz am ajuns la concluzia ca e strict necesar sa angajeze o pers. pe conta primara si secretariat, insa crezi ca au facut-o ?? nicidecum !! mi-au cerut sa le gasesc o persoana de incredere, le-am gasit-o repejor si tot nu au angajat-o ! din fericire, de vreo 2 luni, dupa o discutie f. aprinsa cu ei - cand mi-am dat demisia ca nu se mai putea lucra in halul ala, au inteles in sfarsit si iata ca se organizeaza mult mai bine si multe din problemele seriose datorate lipsei de personal de care ti-am zis s-au rezolvat deja. sigur ca si acum mai sunt cate unele defecte, dar nici nu se compara cu ce era.

cat priveste OP-urile, daca nu le fac cand ne vedem, ca sa i le si dau, atunci le trimit fie pe mail fie pe mess cu "send file", ei si le stampileaza, etc.. si le duc la banca, dar EU LE FAC fiindca e treaba mea de contabil, asa consider eu :smile: fireste ca sunt necesare internet si ceva aparatura : imprimanta, copiator, scaner... insa o multifunctionala poate rezolva f. bine aceasta problema.



#67 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 10:33 AM

In definitiv , contabilul trebuie sa faca ceea ce partile(patron+contabil) convin sa faca.

Problema este la cate lucrari te angajezi tu ca si contabil .

In mod normal mai multe lucrari ar trebui sa presupuna mai multi bani. Dar asta nu se poate, pentru ca patronul 'cumpara'
contabilitatea ca si biscuitii : care este mai ieftin ,acela este mai bun. Asta este valabila pt. majoritatea patronilor (nu pt.toti).

Din moment ce patronul nu stie contabilitate, el 'vede' doar 'pretul' pe care il plateste. Care contabil are pret mic , acela este bun pt.patron (pana o sa constate diferenta de calitate in prestarea serviciilor , o sa treca mult timp). Si de aici incepe umilinta,chinul, ba chiar prostitutia intelectuala a contabilului. Este foarte adevarat ca nu toti contabilii sunt la fel, nu toti sunt super-pregatiti in domeniul lor.

La firmele mici/mijlocii unde contabilul este angajat cu norma de 8 ore si are de prelucrat maxim 1 biblioraft (maxim 10 dosare) cu acte pe luna, este normal sa faca si alte munci : secretariat, curierat, evidenta primara etc.
Daca esti Platit pt. 8 ore de MUNCA efectiva (cu pauze tehnice/fiziologice), atunci corect este chiar sa muncesti aceste ore. Daca esti platit doar pt. anumite servicii, este la latitudinea ta de contabil daca faci si altele pe Gratis ( in cazul asta, sa nu vii sa te plangi pe forum ca lucrezi mult si nu esti platit corespunzator :smile: ).
Depinde de ceea ce convin partile. Atentie ca intre intelegerea verbala si ceea ce este inscris in contractul de munca poate fi diferenta mica sau mare.



#68 marix2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 June 2007 - 09:50 AM

CITAT(ALUPEI OTILIA @ May 29 2007, 11:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
cat priveste OP-urile, daca nu le fac cand ne vedem, ca sa i le si dau, atunci le trimit fie pe mail fie pe mess cu "send file", ei si le stampileaza, etc.. si le duc la banca, dar EU LE FAC fiindca e treaba mea de contabil, asa consider eu :smile: fireste ca sunt necesare internet si ceva aparatura : imprimanta, copiator, scaner... insa o multifunctionala poate rezolva f. bine aceasta problema.

poti sa-mi spui si mie cum le trimiti? ca eu nu reusesc. precizez ca le fac in programul de decl fiscale 2007.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 June 2007 - 08:57 AM




#69 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 June 2007 - 09:08 PM

listate din programul opfv si scanate in format jpg?
Julia S



#70 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2007 - 10:29 AM

Initial, trimiti folderul care contine programul pt.emitere OP ( desigur,arhivat).

Ulterior trimiti doar fiserul 'ordine.txt' care practic contine baza de date.



#71 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 June 2007 - 07:26 PM

sau va instalati o imprinanta virtuala .pdf si cand ii dati print apar fisiere pdf



#72 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 08:55 AM

fac cum zice iulia :tongue: : listate, scanate .jpg si trimise pe mess sau pe mail, de regula pe mess ca merge mai repede, daca e persoana online sau poate intra pe mess in timp util.

Vlad, ce zici de imprimanta virtuala ?? invata si "plebea" cu ce mananca asa ceva, boierule :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 June 2007 - 09:00 AM




#73 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 June 2007 - 01:15 PM

http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 11 June 2007 - 01:16 PM




#74 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 June 2007 - 02:23 PM

sau

http://reclama/Progr...houtToolbar.msi

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 11 June 2007 - 02:24 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#75 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 03:13 PM

sar'-'naaaa :smile:

:tongue:



#76 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2007 - 04:08 PM

E un program asemanator cu driverele de imprimanta si cand dai tiparire cu imprimanta virtuala, in loc sa iasa documentul pe hartie, se formeaza un fisier pdf.
Multumim de linkuri.
:smile:
Julia S



#77 micul_foc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 June 2007 - 02:59 PM

Bun...! Citit`am ce ati si anume scris dvs, luand cu mare bagare de seama, fiecare randulet!
Micutza aci` de fata, copil rebel de fire aja, n-a vrut ea sa faca contabilitate, k pe vremea aceea o pica cu ceara, insa acu` cam asta face! Acum sunt angajata la o firma in postura de contabila, dar pt. a avea un act pt. incadrarea respectiva, am facut un curs de contabilitate, 3zile pe sapt, cate 5 ore! Bun cursul dar cam repejor, asa ca asta mica... n-a prea ramas cu multe caramizi adik cunostinte.
Intrebare: are cineva buna vointza sa-mi acorde un piculez de timp sa-mi raspunda si mie la una, alta? Nu de alta dar... mi-a solicitat cineva sa-i tin contabilitatea si... n`as vrea s-o stalcesc!
Cu stima!
p.s. daca cineva are amabilitatea id-ul meu de messenger este micul_foc@yahoo.com



#78 carmencita2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 December 2007 - 08:52 AM

CITAT(micul_foc @ Jun 20 2007, 02:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bun...! Citit`am ce ati si anume scris dvs, luand cu mare bagare de seama, fiecare randulet!
Micutza aci` de fata, copil rebel de fire aja, n-a vrut ea sa faca contabilitate, k pe vremea aceea o pica cu ceara, insa acu` cam asta face! Acum sunt angajata la o firma in postura de contabila, dar pt. a avea un act pt. incadrarea respectiva, am facut un curs de contabilitate, 3zile pe sapt, cate 5 ore! Bun cursul dar cam repejor, asa ca asta mica... n-a prea ramas cu multe caramizi adik cunostinte.
Intrebare: are cineva buna vointza sa-mi acorde un piculez de timp sa-mi raspunda si mie la una, alta? Nu de alta dar... mi-a solicitat cineva sa-i tin contabilitatea si... n`as vrea s-o stalcesc!
Cu stima!
p.s. daca cineva are amabilitatea id-ul meu de messenger este micul_foc@yahoo.com

frumos...cineva intreaba ... eu am intalnit un director economic care face tot dupa cum il taie capul(ex. inregistreaza penalitatile la factura de telefon pe contul 455- este corect?... poate ma ajuta si pe mine cineva?)



#79 carmencita2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 December 2007 - 07:57 AM

:lostit (13): Daca vrea cineva sa ma ajute , adresa mea de mail este: carmen_varia@yahoo.com, caci messengerul nu-mi prea merge.



#80 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2007 - 05:56 PM

CITAT(carmencita2007 @ Dec 29 2007, 08:52 AM) <{POST_SNAPBACK}>
frumos...cineva intreaba ... eu am intalnit un director economic care face tot dupa cum il taie capul(ex. inregistreaza penalitatile la factura de telefon pe contul 455- este corect?... poate ma ajuta si pe mine cineva?)

nu este corect deloc ..... este chiar gresit ....... incerc sa inteleg cum inreg, 455= 401 ????? daca face inregistrarea aceasta, atunci musai trebuie sa faca in prealabil 5311 =4551 , deoarece contul 4551 este cont de pasiv si nu poate avea sold debitor.....





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL