Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
denominare prin 473 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


denominare prin 473

7 replies to this topic

#1 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 August 2005 - 01:44 PM

buna ziua, tuturor!
am citit pe site-ul CECCAR masurile luate in contabilitate ca urmare a denominarii, mai precis cum se inregistreaza diferentele rezultate dupa impartirea la 10.000.
cum se fac mai exact inregistrarile prin 473.
se aduna dif fav si nefavorabile la toate ct de A, resp de P si se inregistreaza prin 473? sau se ia fiecare cont in parte si se inreg in coresp cu 473?
poate e o intrebare stupida, dar mie programul de conta nu mi-a facut automat transferul de sume, gata denominate.
va multumesc! :D



#2 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 29 August 2005 - 01:53 PM

bine ai citit ,dar se ia fiecare dif. fav sau nefav. si se inreg. dupa caz prin 473,iar la sf. ex.se inchide sold fie prin 658 sau 758.nici la mine nu face pr. denominarea directa si la sf. fiecarei luni iau sold si dupa caz il regul. prin 473
:D/

CU GINDURI BUNE !



#3 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 August 2005 - 02:01 PM

multumesc tare mult pentru raspuns!



#4 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 August 2005 - 02:57 PM

va rog daca poate sa ma lamureasca cineva si pe mine, sa inteleg procesul.
daca am in cont sa zicem 103.519.390, dupa denominare imi ramane 10.351,94. prin 473 trec 0.001 sau pur si simplu las asa si 473 il folosesc doar in cazul conturilor cu mai multe analitice?

va rooooooog!! :oops:



#5 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 September 2005 - 01:10 PM

mihaela, ca sa te lamuresti mai bine intra pe www.ceccar.ro.
acolo gasesti explicit cum se inreg diferentele din denominare. poti sa inregistrezi pe 473, fie toate analiticele separat, fie doar sumele din sintetic.
depinde de felul dieferentei: favorabila sau nefavorabila, aferenta ct de pasiv, respectiv de activ.
la sf. anului, se trece soldul debitor ct 473, pe cheltuieli, respectiv din creditul lui 473, pe venituri.
6xx = 473 (suma = SD 473 din cursul anului)
473 =7xx (suma = SC 473 din cursul anului) (nu retin exact contul de venit, resp ch.; scrie pe adresa ceccar).
sper ca te-am lamurit cat de cat!



#6 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 01 September 2005 - 02:00 PM

Nici la mine nu a facut programul automat denominarea iar eu am folosit indicatiile de la CECAR pt. toate soldurile conturilor dar nu am inregistrat in 473 decat la conturile de impozite taxe, si salarii exact cum sctie in normele de denominare. Asadar daca un impozit era 485.912 :10.000 =48,5912 = 48,59=49 deci in 473 am inregistrat asa 473=4xx 0,41 lei RON
iar daca impozitul era 281.325 lei vechi :10.000= 28,1325 = 28,13 =28 deci in 473 am inregistrat 4xx= 473 0,13 lei RON. Sper ca ma facut bine. poate te ajuta



#7 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 02 September 2005 - 06:45 PM

Nu gasesc pe site-ul Ceccar prezentarea explicita a inregistrarii prin 473.Imi poate da si mie cineva un link, as vrea sa citesc si eu! :oops:



#8 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 03 September 2005 - 09:49 PM

Sorry, am gasit pana la urma!Asa se intampla cand esti mai cascat! :D :D :D =D>






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL