Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitatea de gestiune este obligatorie ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilitatea de gestiune este obligatorie ?

45 replies to this topic

#1 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 31 August 2005 - 04:21 PM

este obligatoriu sa se tina extracontabil contabiliatea de gestiune

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 October 2008 - 11:26 AM




#2 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2005 - 04:51 PM

Si eu am aceeasi intrebare desi se pare ca da ,in functie de specificul fiecarei activitati.




#3 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 19 October 2005 - 12:25 PM

in legea contabilitatii scrie ca este obligatorie si contabilitatea de gestiune sau asa vad eu interpretarea. si eu vreau sa aflu mai multe de contabilitatea de gestiune. stie cineva ce sa citim? :lol:



#4 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 19 October 2005 - 02:08 PM

Art.1 alin.1 din Legea 82/1991 Legea ContabilitĂŁĂŸii
"ART. 1
(1) SocietĂŁĂŸile comerciale, societĂŁĂŸile/companiile naĂŸionale, regiile autonome, institutele naĂŸionale de cercetare-dezvoltare, societĂŁĂŸile cooperatiste Âși celelalte persoane juridice cu scop lucrativ au obligaĂŸia sĂŁ organizeze Âși sĂŁ conducĂŁ contabilitatea proprie, respectiv contabilitatea financiarĂŁ, potrivit prezentei legi, Âși contabilitatea de gestiune adaptatĂŁ la specificul activitĂŁĂŸii."
Manea Mircea



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 October 2005 - 01:30 PM

"Contabilitatea de gestiune se organizeaza de administratorul persoanei juridice fie utilizand conturi specifice, fie prin dezvoltarea conturilor din contabilitatea financiara, fie cu ajutorul evidentei tehnico-operative proprii."

Citat din OMF 1826/2003 Precizari privind unele masuri referitoare la organizarea si conducerea contabilitatii de gestiune - Monitorul Oficial nr. 23 din 01/12/2004

Conturi specifice = grupa 9 -> vezi norme de utilizare conturi OMF 306/2002
Evidenta thn-op proprie = extracontabil (excel, etc)



#6 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 04:04 PM

Cum nu folosesti codurile de buget din Ciel ? :twisted: :twisted:
HoratiuHagiudotro



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 November 2005 - 10:32 AM

Ba da, da' asta o facem noi ca ne permite Cielu'.
Raspunsul l-am dat cum zice la carte.



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 07 January 2006 - 11:19 AM

deci este obligatorie?



#9 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2006 - 05:52 PM

Da, este obligatorie.



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 08 January 2006 - 08:38 PM

si pentru micro?



#11 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 January 2006 - 11:35 AM

Cum sa fie obligatorie? Adica daca eu am gestiunea stocurilor de marfuri, sunt obligata sa tin contabilitate de gestiune pe conturi din clasa 8? :shock: Contabilitate de gestiune o tin societatile mari de productie (de exemplu) care doresc evidentierea pe conturi contabile clara a cheltuielilor pe departamente, pe tipuri de activitate sau pe tipuri de productie obtinuta. Deci, contabilitatea de gestiune NU e obligatorie. Gestiunea stocurilor tinuta cu ajutorul clasei 3 NU se numeste contabilitate de gestiune, se numeste contabilitate financiara, si este cel mult contabilitatea stocurilor. Dupa cum a evidentiat mai sus lorenzo...
Sanda



#12 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 09 January 2006 - 02:57 PM

ce legatura are clasa 8?????????????????????
lorenzo,te rog lamureste-ma,e obigatorie sau nu?



#13 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2006 - 03:56 PM

ORDIN nr.1.752 din 17 noiembrie 2005
CAPITOLUL IV
PLANUL DE CONTURI GENERAL

273. – (1) Conturile sintetice din planul de conturi se pot dezvolta pe conturi analitice în funcție de necesitățile impuse de anumite reglementări sau potrivit necesităților proprii ale fiecărei entități.
(2) Conturile pot avea functiune contabila de activ (A), pasiv (P) sau sunt bifunctionale (A/P).
(3) Pentru organizarea contabilității de gestiune, conturile din clasa 9 „Conturi de gestiune” nu sunt obligatorii.
radu_o



#14 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 10 January 2006 - 09:12 AM

Clasa 9 :oops: Mii de scuze, m-am cam grabit, scuzeeeee :oops: Lorenzo te-a lamurit odata, la fel si radu_o. :evil:
PS nu ma pot abtine, imi cer scuze anticipat, dar ce studii de contabilitate ai?
Sanda



#15 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 January 2006 - 10:00 AM

eu nu ma prind.cum adik nu folosesc conturile din clasa 9???????



#16 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 16 January 2006 - 07:44 AM

Legal, contabilitatea de gestiune este obligatorie. Ea serveste necesitatilor de informare ale managerilor si ale proprietarilor, deci nu face obiectul de interes al organelor de control.
Decizia privind echivalarea stagiului o poate lua numai CECCAR, asa ca adreseaza-te filialei locale.



#17 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 16 January 2006 - 09:03 AM

contabilitatea de gestiune NU e obligaorie. Citeste in acest forum, este un topic asemanator, legislatia e data de lorenzo.
Sanda



#18 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 16 January 2006 - 09:58 AM

Lorenzo este foarte bine documentat, il apreciem.
Sanda s-a folosit de numele lui ca argument pentru o parere personala, nedocumentata. Am verificat mesajele la care a facut trimitere si nu am gasit un mesaj al lui Lorenzo in care sa afirme ca nu este obligatorie contabilitatea de gestiune, ultima lui interventie la acest subiect fiind :
''Fara a jigni pe cineva dintre cei ce scriu sau modereaza pe marginea acestui subiect, ma simt dator sa atrag atentia ca termenul de "contabilitate de gestiune" inseamna altceva decat subiectele de discutie postate, care si-ar gasi mai degraba locul sub un alt titlu (stocuri, gestiune stocuri etc.)''
Anterior, Sanda postase :
''Cum sa fie obligatorie? Adica daca eu am gestiunea stocurilor de marfuri, sunt obligata sa tin contabilitate de gestiune pe conturi din clasa 8? Shocked Contabilitate de gestiune o tin societatile mari de productie (de exemplu) care doresc evidentierea pe conturi contabile clara a cheltuielilor pe departamente, pe tipuri de activitate sau pe tipuri de productie obtinuta. Deci, contabilitatea de gestiune NU e obligatorie. Gestiunea stocurilor tinuta cu ajutorul clasei 3 NU se numeste contabilitate de gestiune, se numeste contabilitate financiara, si este cel mult contabilitatea stocurilor. Dupa cum a evidentiat mai sus lorenzo ...''

Tot anterior, Maneamircea postase un citat din art.1, alin.1 din Legea contabilitatii, care stabileste obligativitatea tinerii contabilitatii de gestiune.
S-a abrogat cumva aceasta lege sau macar alineatul respectiv?

Citind Legea contabilitatii am ramas convins ca este obligatorie contabilitatea de gestiune. In interventia anterioara am sugerat unele circumstante care ne dau sanse sa nu fim sanctionati daca nu o tinem.



#19 TACU OVIDIU VIRGIL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, contabilitate de gestiune, analiza economica, eficienta, microeconomie, macroeconomie...

Postat 16 January 2006 - 09:46 PM

multumesc foarte mult de raspuns. personal cosider ca, cel putin la un anumit nivel, contabilitatea de gestiune ar trebui sa fie obligatorie! totusi, in intreprinderi cu un volum mic de activitate, in care este usor de calculat costul efecitv al unui bun nu cred ca este necesara! ar trebui sa se reglementeze un anumit nivel la care aceasta sa fie obligatorie!
poate cineva sa-mi recomande o carte cu o monografie completa pe clasa 8? eventual care sa cuprinda si anumite spete si particularitati?!
tacuovidiuvirgil



#20 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 16 January 2006 - 10:01 PM

:(

Citeaza

poate cineva sa-mi recomande o carte cu o monografie completa pe clasa 8
Daca nu ma insel eu Contabilitatea de gestiune se tine pe clasa 9 si nu 8 iar monografii contabile privind contabilitatea de gestiune se pot gasi in multe carti inclusiv in Manualul expertului contabil si contabilului autorizat.
Iti recomand si "Contabilitatea intreprinderilor-Indrumar practic" L.Possler, Ed. Andrei Saguna Constanta 2004 :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL