Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitatea de gestiune este obligatorie ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contabilitatea de gestiune este obligatorie ?

45 replies to this topic

#21 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 10:41 PM

Sunt 2 carti la Editura Fundatia Romania de Maine:
Metode de calculatie a Costurilor, Luminita Ionescu, Lucian Popescu
Costurile, calculatie, contabilizare, previziune , Lucian Popescu, Constanta Iacob, etc.
sau
Contabilitate de gestiune, Oprea Calin, Ed. Tribuna Economica 2002
DanielaZ



#22 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 17 January 2006 - 12:11 AM

O problema privind contabilitatea de gestiune in special, dar si a intregii contabilitati in general, este ca se incalca un principiu al oricarei activitati si anume ca rezultatul obtinut sa fie superior resurselor consumate pentru obtinerea sa. Legislatia noastra si practica organelor de control ignora acest principiu. Drept pentru care nu exista nici o derogare privind obligativitatea contabilitatii de gestiune, chiar daca este vorba despre societati foarte mici.




#23 TACU OVIDIU VIRGIL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, contabilitate de gestiune, analiza economica, eficienta, microeconomie, macroeconomie...

Postat 17 January 2006 - 12:20 AM

multumesc! mea culpa avec la classe 8! geniilor le fuge mintea!
multumesc de recomandari!
tacuovidiuvirgil



#24 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 January 2006 - 06:38 PM

Contabilitatea de gestiune (calculul costurilor efective) este obligatorie pt.orice tip de societate si pt.orice domeniu de activitate.
Am sustinut asta de la inceput.

Ceea ce nu e obligatoriu este folosirea clasei 9.
Este la latitudinea adm.societatilor sa organizeze acest tip de contabilitate.

http://www.conta.ro/...opic.php?t=2214



#25 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2006 - 10:00 AM

Contabilitatea de gestiune se tine pe clasa 9. Contabilitatea stocurilor care se tine pe clasa 3 NU E CONTABILITATE DE GESTIUNE!!!! E CONTABILITATEA STOCURILOR. Ei, hai ca m-am enervat.
PS Nu m-am folosit de numele nimanui. Acest subiect s-a mai duscutat, ca sa nu repet te-am trimis la ceea ce a scris acolo Lorenzo. Sau ti se parea de ajutor sa mai postez si eu odata ceva ce a fost scris anterior, cu cateva randuri mai sus????
Sanda



#26 platy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 February 2006 - 04:23 PM

mihails2005:
adica legislatia nu te obliga sa faci inregistrarile din contabilitatea de gestiune sub forma de note folosind conturile din clasa 9.
Poti sa ai niste calculatii care nici macar sa nu implice inregistrari contabile, si totusi, sa ai calculul costurilor produselor (de cele mai multe ori in cazuri unor activitati mai simple, si mai usor de structurat).
Am vazut niste tabele de genul asta, pentru productie de canapele, fotolii... (erau trecute minutele necesare fiecarei operatiuni, calificarea necesara celui ce o executa, si multe materiale auxiliare, pe care multi dintre noi poate le-am considera "nimicuri", si nu le-am include in calculatii. Evident treaba asta nu era facuta de un roman... ;) )
Sau ca o alternativa, poti chiar merge pe ideea de inregistrari contabile, dar facut cu alte coduri. In definitiv clasele de conturi cu care lucram, sunt doar simboluri. Pur si simplu legea ne permite, in ce priveste clasa 9, folosirea altor simboluri.

S_anda: (studii: economice - in curs de efectuare ;) - in caz ca spun prostii prea mari, sa stii din start... )
Legea 82, desi da libertatea adaptarii contabilitatii de gestiune la specificul activitatii, cel putin in teorie nu da si libertatea neconducerii ei, dupa cum cita si maneamircea. Ca noi ne luam de multe ori libertatea asta, e o alta poveste.
Teoretic ar trebui condusa si contabilitatea de gestiune, pentru orice societate comerciala (si celelalte la care se rfefera art. 1 din legea 82), si chiar si de microintreprinderi. Ca in general amenzile pentru neconducerea acesteia se dau firmelor care au activitati de productie, sau firmelor mai mari, asta e, din nou, alta poveste..

cel putin asta e parerea mea... (si nu ca asta ar conta la ceva.. ;) )



#27 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 21 March 2006 - 10:40 PM

Contabilitatea de GESTIUNE este un capitol aparte si nu este totuna cu contabilitatea gestiunilor.

Organizarea si tinerea CONTABILITATII DE GESTIUNE este obligatorie.
In confomitate cu prevederile emise de normatorul de contabilitate MFP si in urma adoptarii Standardelor de Contabilitate reglementarile specifice fiecarei entitati patrimoniale pentru organizarea si tinerea Contabilitatii de Gestiune fac parte din POLITICILE CONTABILE si deci sunt adaptate nevoilor manageriale proprii acelei enitati.

Deci ADMINISTRTORUL trebuie sa aiba grija ca in POLITICILE CONTABILE adoptate sa aiba cel putin o fraza despre acest domeniu al contabilitatii.

"Inregistrarile costurilor in grupa a 9-a se va face pe baza informatiilor din grupa a 6-a"
Mircea Scalat



#28 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 03 May 2006 - 03:34 PM

Daca cineva are informatii despre contabilitatea de gestiune in comert sau poate sa imi spuna de unde sa achzitionez bibliografie.
Va multumesc anticipat.



#29 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 05 May 2006 - 10:44 PM

Un prim pas.
Cauta la

www.cartea-mea.ro

sau cu ajutorul unui motor de cautare de pe NET, de ex. google, in cel mai simplu mod dai cuvintele cheie
"contabilitate de gestiune" si-ti va aparea pe putin 242.000 referinte, dupa care mauti si "comert" si vei avea 96.700 referinte s.a.m.d. pina vei gasi ce doresti.


PS Eu am in biblioteca "CONTABILITATE DE GESTIUNE IN COMERT SI TURISM" Ed.Intelcredo DEVA. Sunt multumit de ea pentru uz general mie imi este suficienta.
Mircea Scalat



#30 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 08 May 2006 - 09:27 AM

Multumesc Mircea Scalat.
Stiam despre cartea scoasa de Intelcredo Deva dar nu am reusit sa sa o gasesc. De unde ai cumparat-o?
Nu am gasit la nici o librarie online cava legat de contabilitatea de gestiune in comert.



#31 VDan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2006 - 10:02 AM

Legea contabilitatii nr. 82/1991**) (actualizata pana la data de 07 septembrie 2004*) :
CAP. 1
Dispozitii generale
ART. 1
(1) Societatile comerciale, societatile/ companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea proprie, respectiv contabilitatea financiara, potrivit prezentei legi, si contabilitatea de gestiune adaptata la specificul activitatii..

OMF 1826/2003 Precizari privind unele masuri referitoare la organizarea si conducerea contabilitatii de gestiune - Monitorul Oficial nr. 23 din 01/12/2004:

Contabilitatea de gestiune se organizeaza de administratorul persoanei juridice fie utilizand conturi specifice, fie prin dezvoltarea conturilor din contabilitatea financiara, fie cu ajutorul evidentei tehnico-operative proprii."

In concluzie: Contabilitatea de gestiune e obligatorie.
Dar daca tin evidenta tehnico-operativa: NIR-uri, Bonuri de Consum, Fisa de magazie, Fisa de productie, Bonuri de transfer, etc., care justifica in orice moment stocurile existente, consumate, aprovizionate, mai trebuie sa mai tin si alta evidenta de gestiune? Nu asta este evidenta tehnico-operativa?



#32 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 31 July 2006 - 06:26 PM

nu inteleg de ce se fereste toata lumea de conta de gestiune.pentru mine este o adevarat placere.conta finaciara a inceput sa ma cam plictiseasca.conta de gestiune iti ofera o imagine foarte clara asupra rentabilitatii firmei, depisteaza sectoarele generatoare de pierdere, s.a



#33 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2006 - 06:48 PM

Da ,contabilitatea de gestiune este obligatorie dar si o placere in acelasi timp, nu as prea spune ,in fine!
Dar cite firme ati intilnit care stabilesc exact costul de productie,pe linga pretul de vz?
Eu am intilnit doar una singura care stabileste pretul de vinzare ,nu se utilizeaza clasa 9 dar se fac niste calcule si situatii :cheltuielile indirecte->regia repartizate asupra productiei realizate ,
apoi cheltuielile directe ,nu foarte exact cuprinse,si in fine marja profitului sau adaosul.

este obligatorie intr-un fel (clasa9) sau altul(situatii sau calcule nu foarte exacte) dar numai la societatile de productie ,la prestari servicii ce contabilitate de gestiune sa faci?
Tatiana Teodorescu



#34 ionela2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 August 2006 - 04:55 PM

ce este de fapt contabilitatea de gestiune in romania? cum este vazuta? ce anume implica?



#35 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 August 2006 - 05:09 PM

ce este fiscalitatea in romania si cum poate ea fi comparata cu fiscalitatea din lume avand implicatiile economice ?



#36 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 August 2006 - 09:32 PM

Contabilitatea de gestiune s-a conturat din ce in ce mai pregnant ca un domeniu de preocupari teoretice si de demersuri practice ca un sistem in continua extindere de concepte,principii,metode si tehinici specifice de un evident rafinament stiintific si de un deosebit interes din punct de vedere al practicii manageriale in domeniu.Daca pe plan stiintific si al practicii,contabilitatea de gestiune si-a castigat in tarile dezvoltate un statut de domeniu primordial de preocupari,in tara noastra unele ramaneri in urma pe taramul practicii in domeniu pot fi explicate numai prin prisma realitatilor existente inainte de anul 1989,cand mediul concurential era exclus cu desavarsire.Reglementarile cuprinse in Legea Contabilitatii si Regulamentul de aplicare a acesteia care privesc contabilitatea de gestiune cu scopul de a scoate in evidenta prevederile legale referitoare la raspunderile clare ale administratorilor, privind organizarea contabilitatii de gestiune a unitatilor patrimoniale si posibilitatile legale pe care acestiale au, de a adapta modul de organizare a contabilitatii de gestiune la specificul activitatii si nevoile proprii ale acestora.Modul de organizare a contabilitatii de gestiune este la latitudinea fiecarei societati,in functie de specificul activitatii,respectiv de obiectul de activitate,particularitatile tehnologiei si organizarii productiei,tipul de productie,marimea si structura organizatorica a intreprinderii,caracterul procesului de productie,avand din acest punct de vedere o larghete mai mare decat contabilitatea financiara(generala)care este strict reglementata din punct de vedere juridic(normativ).
PROF.UNIV.DR.MARIANA MAN



#37 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 23 August 2006 - 09:54 AM

L 82/1991 republicata ( MO 48/14.01.2005)
Art 1 , alin 1 ) Societatile comerciale , societatile /companiile nationale , regiile autonome , institutele nationale de cercetare dezvoltare , societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea proprie , respectiv contabilitatea financiara , potrivit prezentei legi si contabilitatea de gestiune adaptata la specificul activitatii .

Asra despre obligativitatea tinerii contabilitatii de gestiune . Cat despre obligativitatea folosirii conturilor din clasa 9 , a se citi art 4 ) din aceeasi lege .


Vezi postareacontax, la Jan 16 2006, 08:44 AM, a spus:

Legal, contabilitatea de gestiune este obligatorie. Ea serveste necesitatilor de informare ale managerilor si ale proprietarilor, deci nu face obiectul de interes al organelor de control.

Contabilitatea de gestiune face obiectul de interes al organelor de control , atata vreme cat este prevazuta de legea contabilitatii si onor organele de control se prind ca te pot amenda pentru neorganizarea ei .



#38 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2006 - 01:32 PM

Vezi postareacontax, la Jan 16 2006, 10:58 AM, a spus:

Lorenzo este foarte bine documentat, il apreciem.
Sanda s-a folosit de numele lui ca argument pentru o parere personala, nedocumentata. Am verificat mesajele la care a facut trimitere si nu am gasit un mesaj al lui Lorenzo in care sa afirme ca nu este obligatorie contabilitatea de gestiune, ultima lui interventie la acest subiect fiind :
''Fara a jigni pe cineva dintre cei ce scriu sau modereaza pe marginea acestui subiect, ma simt dator sa atrag atentia ca termenul de "contabilitate de gestiune" inseamna altceva decat subiectele de discutie postate, care si-ar gasi mai degraba locul sub un alt titlu (stocuri, gestiune stocuri etc.)''
...

Mai mult, vad topicuri despre contabilitatea clasei 3 mutate de moderatori la "contabilitate de gestiune". :wacko:



#39 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 02 December 2006 - 11:55 AM

salut!
Eu am un curs de conta de gestiune.E destul de greoi,dar daca sunteti amatori ,puteti sa faceti din cand lectura pe aceasta tema

stati ca mai este un capitol...
:thumbup: succes in aplicarea ei!

Fisiere atasate





#40 dbalmus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 January 2007 - 01:29 PM

Nu s-a intrebat nimeni, legat de obligativitatea utilizarii contabilitatii de gestiune, ca aceasta obligativitate este legata de un anumit context?
As fi fost interesat sa discutam despre contextele in care contabilitatea de gestiune este necesara (obligatorie).
Pentru a fi mai concret, un context ar fi contabilitatea de gestiune a produselor finite.
Pentru ca, un produs finit se preda la magazie cu un cost standard (pentru ca nimeni nu stie exact in acel moment cat costa, el se preda la magazie la un cost prestabilit ce poate fi egal cu pretul de vanzare).
Nota contabila este 345=711. Daca produsul finit la sfarsitul lunii ramane cu stoc si stocul a fost creat cu o valoare prestabilita (nereala) este clar ca trebuie facuta o corectie a stocului. Nota contabila este 348=711 a carui valoare va corecta inregistrarea anterioara. Cum se calculeaza valoarea lui 348? Tocmai acest lucru face contabilitatea de gestiune! Ea colecteaza toate cheltuielile financiare cu inregistrarea 92x=901 (restocheaza cheltuielile in 92x), colecteaza veniturile din productia stocata 931=902 se face o alocare de cheltuieli prin 921=92x si calculeaza diferenta de cost dintre costul standard si costul real rezultat din postcalcul. Rulajul contului 903 (ce rezulta ca diferenta dintre 931 si 921) reprezinta diferenta de cost. Din ea se poate stabili valoarea lui 348. Prezentarea mea este simplificata, am facut abstractie ca sunt mai multe produse, ca poate exista productie neterminata, etc. Este interesant de spus ca, contabiltatea de gestiune se inchide la sfarsitul lunii astfel incat toate conturile implicate (din clasa 9) sa nu ramana cu sold.
Deci contabilitatea de gestiune are un impact financiar si, cred ca acesta este motivul pentru care ea este obligatorie.


Vezi postareai_ina, la May 8 2006, 10:27 AM, a spus:

Multumesc Mircea Scalat.
Stiam despre cartea scoasa de Intelcredo Deva dar nu am reusit sa sa o gasesc. De unde ai cumparat-o?
Nu am gasit la nici o librarie online cava legat de contabilitatea de gestiune in comert.
Nu s-a intrebat nimeni, legat de obligativitatea utilizarii contabilitatii de gestiune, ca aceasta obligativitate este legata de un anumit context?
As fi fost interesat sa discutam despre contextele in care contabilitatea de gestiune este necesara (obligatorie).
Pentru a fi mai concret, un context ar fi contabilitatea de gestiune a produselor finite.
Pentru ca, un produs finit se preda la magazie cu un cost standard (pentru ca nimeni nu stie exact in acel moment cat costa, el se preda la magazie la un cost prestabilit ce poate fi egal cu pretul de vanzare).
Nota contabila este 345=711. Daca produsul finit la sfarsitul lunii ramane cu stoc si stocul a fost creat cu o valoare prestabilita (nereala) este clar ca trebuie facuta o corectie a stocului. Nota contabila este 348=711 a carui valoare va corecta inregistrarea anterioara. Cum se calculeaza valoarea lui 348? Tocmai acest lucru face contabilitatea de gestiune! Ea colecteaza toate cheltuielile financiare cu inregistrarea 92x=901 (restocheaza cheltuielile in 92x), colecteaza veniturile din productia stocata 931=902 se face o alocare de cheltuieli prin 921=92x si calculeaza diferenta de cost dintre costul standard si costul real rezultat din postcalcul. Rulajul contului 903 (ce rezulta ca diferenta dintre 931 si 921) reprezinta diferenta de cost. Din ea se poate stabili valoarea lui 348. Prezentarea mea este simplificata, am facut abstractie ca sunt mai multe produse, ca poate exista productie neterminata, etc. Este interesant de spus ca, contabiltatea de gestiune se inchide la sfarsitul lunii astfel incat toate conturile implicate (din clasa 9) sa nu ramana cu sold.
Deci contabilitatea de gestiune are un impact financiar si, cred ca acesta este motivul pentru care ea este obligatorie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL