Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul co - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul co

19 replies to this topic

#1 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 August 2005 - 04:53 PM

am un salariat care in ultimile 3 luni a avut contracte diferite, adica iun. cu 2h, iul cu 4h , aug. cu 8 h, iar de la inceputul anului a avut la fel cand cu 4h cand cu 2h. Cum ar trebui sa-i calculez CO pe anul 2005 ? Sa fac media pe ultimele 3 luni si sa calculez cate zile de CO ii revin pe luna in functie de norma de ore?
Multumesc !



#2 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 August 2005 - 05:54 PM

nu conteaza care este norma zilnica de lucru(2h.4h sau 8 h).co este co.acest fapt il va afecta doar cand va iesi la pensie,cand se va pune problema stagiului de cotizare exprimat in ani completi de lucru pe norma standard.
deci... iunie,iulie,august = 66 zile .vezi ce venit brut a avut pe cele 3 luni,il imparti la 66 zile si rezulta media zilnica,pe care o vei inmulti cu nr.de zile co pe care i le acorda firma in luna sept. astfel va rezulta valoarea indemnizatiei de co ce i se cuvine acestui salariat cu regim de munca diferit de la o luna la alta.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 August 2005 - 06:18 PM

media de pe cele 3 luni nu trebuie sa fie mai mica decat venitul pe care l-ar obtine in luna cand are concediu



#4 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 01 September 2005 - 12:21 PM

Conform Legii 53/2003 codul muncii actualizat

Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca. (alineat modificat prin art. I pct. 54 din O.U.G. nr. 65/2005)
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu. (alineat modificat prin art. I pct. 54 din O.U.G. nr. 65/2005)

Atunci are rost sa calculam media ultimelor 3 luni numai pentru persoanele care in luna actuala au un salariul de baza mai mic sau s-au retras unele sporuri cu caracter permanent, astfel media devine mai mare. Nu prea inteleg sunt putine persoane cu aceasta situatie. La noi nici nu avem astfel de situatii. De ce sa mai calculam degeaba media pe 3 luni?



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 September 2005 - 12:23 PM

poate in ultimele 3 luni a avut salariu realizat mai mare



#6 robinul777

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 September 2005 - 08:15 AM

nu conteaza ce salar realizat sau brut a obtinut ci doar salar incadrare+spor conditii deosebite(spre exemplu) +spor vechime (sporuri nu realizate ci din statul de functii)



#7 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 25 September 2005 - 05:11 PM

Nu e chiar asa de simplu; de exemplu , programul meu de contabilitate este modificat conform ultimelor reglementari privind calculul CO; si am constatat ca aproape toti salariatii care au fost in CO au avut un rest de plata mai mare decat in lunile fara CO; am verificat si am constatat ca indemnizatia de CO a iesit mai mare din cauza NR.DE ZILE LUCRATOARE din ultimele 3 luni; deci depinde si de nr de zile lucratoare nu numai de venitul realizat.Deci, mare atentie!!!



#8 anakamelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:discutii,dezbateri,informare

Postat 26 September 2005 - 01:25 PM

Lamuriti-ma si pe mine va rog.
Un salariat cu salariu fix,fara sporuri si alte chestii, are in fiecare luna acelasi salariu -656RON-si trebuie sa-i calc CO -25 sile CU 1 aug

Ex:656*3/(21+22+21)=30.75/zi
pt aug 656/23=28.52/zi
CO aug 23*30.75=707.25,de unde -i dau diferenta daca el atat are-656?
Help, ca ma doare capul de cand calc si citesc.
Pe cuvant,nu-nteleg!
Viata e frumoasa, scapa cine poate!!!



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 September 2005 - 01:34 PM

din fondul de salarii :shock:



#10 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 26 September 2005 - 01:35 PM

Aici e diferenta, in lunile cu mai multe zile lucratoare se castiga mai mult.Asta e....conform calculelor.



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 September 2005 - 01:36 PM

deci ... luati-va concediu in lunile cu zile multe :D



#12 ag79anc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 September 2005 - 02:44 PM

am si eu o intrebare :)
pentru calculul co al unui salariat care in ultimele 3 luni a fost in cm si in sept e toata luna in co cum fac?
ajutoorrr!!!! :shock:



#13 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 October 2005 - 11:30 AM

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
Daca un salariat are ca salariu de baza 310 ron (salariul minim) dar realizeaza lunar un salariu mai mare datorita faptului ca patronul ii mareste in functie de vanzari (deci nu sporuri de vechime sau altceva) eu la ce ii raportez calculul concediului de odihna? La salariul de baza?
Va multumesc mult.



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 October 2005 - 12:22 PM

la salariul de baza
dar sa nu fie mai mic decat cel realizat in luna respectiva



#15 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 October 2005 - 01:12 PM

Imi cer scuze, dar nu inteleg.
Salariul realizat in ce luna?
CO se calculeaza prin raportarea la salariul de baza aferent ultimelor 3 luni inaintea celei in care ia cele 21 zile de concediu?
Deci chiar daca a luat in Iunie(500), Iulie(600) si August(550) (acestea fiind salariile realizate ca urmare a plusurilor date in functie de incasari) dar salariile de baza in fiecare luna au fost 310, eu voi raporta le cei 310?



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 October 2005 - 01:47 PM

se calculeaza la salariul realizat in ultimele 3 luni ...
daca CO rezultat este mai mic decat salariul realizat in luna pt care se calculeaza... se acorda CO cum a fost inainte... adica nu se mai tine cont de media pe cele 3 luni :x



#17 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 11 October 2005 - 12:37 PM

Va rog sa nu va suparati pe mine. :cry:
M-am gandit mult daca sa insist. Stiu cum e, dar nu vreau sa gresesc. E mai usor sa previn decat sa repar.
Deci:
-salariul de incadrare este 310 lei
-salariile obtinute in functie de vanzari sunt:
- iunie.05= 616 lei
- iulie.05 = 774 lei
- aug.05 = 438 lei.
In septembrie are 21 zile concediu de odihna.
Sincer, nu stiu la ce suma trebuie sa-i calculez concediul! :cry: :oops:
Multumesc pentru intelegere.



#18 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 11 October 2005 - 12:43 PM

Media zilnica 3 luni=(616+774+438)/65=28.12

Co sept =21*28.12=591



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 October 2005 - 01:42 PM

se calculeaza la salariul de incadrare + sporuri permanente



#20 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 October 2005 - 09:37 AM

Inseamna ca am sa calculez la salariul de incadrare de 310 lei pentru ca salariile obtinute in cele 3 luni nu sunt datorate unor sporuri cu caracter permanent.
Scuze pentru insistente. :oops:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL