Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
discount pe factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


discount pe factura

14 replies to this topic

#1 martin mihaela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate,drept,muzica

Postat 02 September 2005 - 09:40 PM

de exemplu la o librarie se achizitioneaza de la furnizori , pe baza de factura, discount .....sa zicem 20%.e corecta inregistrarea:

371=% si
401 ...
472

4426=%
401 ...
472


e corect?

Si pe masura ce se vand cartile : 472=767

astept raspuns......sunt foarte curioasa... :?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 September 2005 - 11:24 PM

eu as face achizia cu pretul deja diminuat cu discoutul... adica daca pe factura ai un caiet la pret de 1 leu si discount de 20%... faci NIR-ul la pretul de 0.8 lei... :D
eu unu' asa fac... poate gresesc




#3 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 03 September 2005 - 05:50 AM

Cel mai simplu ar fi sa vorbesti cu furnizorul sa-ti dea factura cu pretul redus direct. Atunci nu mai ai probleme.



#4 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 03 September 2005 - 04:05 PM

Este corect sa faci NIR pe pretul cu discount pentru ca este reducere pe factura initiala.Furnizorul iti da discount la livrarea marfurilor nu iti intocmeste factura de discount separat.
marighe



#5 martin mihaela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate,drept,muzica

Postat 05 September 2005 - 10:39 AM

Nu sunt lamurita complet,dar....multumesc oricum. o sa ma mai gandesc



#6 martin mihaela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate,drept,muzica

Postat 05 September 2005 - 10:43 AM

radubc a spus:

Cel mai simplu ar fi sa vorbesti cu furnizorul sa-ti dea factura cu pretul redus direct. Atunci nu mai ai probleme.
si dupa aceea sa-i tai eu factura furnizorului la valoarea discount-ului?



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 September 2005 - 10:47 AM

fa cum ti-am zis eu ca e bine http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 05 September 2005 - 11:16 AM

Mihaela, fa cum spune Septimiu ca e bine ,si eu tot asa lucrez si nu a zis nimeni nimic



#9 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 September 2005 - 11:26 AM

presupun ca este vorba de vanzare de carte.
in acest caz discountul nu trebuie tratat ca un venit financiar,ci doar ca un comision de difuzare.acest comision impune din start vanzarea la librarie a cartilor la pret de coperta.(pot fi si reviste sau ziare).cu alte cuvinte libraria nu are voie (vezi contract de difuzare)sa aiba adaos comercial decat in limita % de difuzare acordat de furnizor(pt.a nu veni pe piata cu pret concurential).
cartea intra in gestiune la pret de achizitie,iar adaosul inscris pe nir este cel mentionat in factura de la furniozor.
ex:
% = 401 109 (val.facturii)
371 100 (pret net)
4426 9 (tva redus)

concomitent:
371 = 378 30 (val.comision difuzare)
la vanzare:
4111 = 707 130
4111 = 4427 11.70

607 = 371 100
378 = 371 30

daca vrei sa lucrezi cu 4428,acesta se comporta exct ca la orice vanzare de marfa.
in cazul vanzarilor de carte ,reviste, ziare difuzorul ,in functie de clauzele din contract ,poate sa returneze cartea ramasa nevanduta la producator. cu alte cuvinte,acesta nu -si asuma nici o raspundere fata de cartea pe care nu a vandut-o.raspunderea revine producatorului ,care fie ca o da la topit (daca este uzata fizic -de regula asa vin cartile din reteaua de difuzare),fie o vinde la un pret mai mic,etc.oricum,de retinut faptul ca numai producatorul ia decizii referitoare la pretul de scoatere pe piata a cartii.
astept alte pareri.



#10 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 10 September 2005 - 08:54 AM

In cazul tau e vorba de reducere comerciala si te incarci pe cheltuiala cu pretul diminuat cu discountul asa cum ti-a recomandat si Septimiu . Iar de luat nu are cine sa se ia de noi ca procedam asa pentru ca asta este recomandare si in cartile de contabilitate de inreg a reducerilor comerciale.



#11 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 16 September 2005 - 10:34 AM

Am urmarit acest subiect si altele legate de discounturi. Acum am si eu o astfel de factura.
Firma mea este micro, neplatitoare de TVA.

Primesc factura de la Fz fara tva, cu urmatorul cuprins:
1. Polita asigurare casco 725,16
2. Scont polita de asigurare casco -707.48

Total factura : 17,68.

Daca inregistrez: 628=401 725,16lei si 401=767 707.48lei totul e OK pt contul 401, dar cand aplic 3% asupra contului 767 voi avea un impozit de 21,22 care e mai mare decat total factura. Voua vi se pare normal?

Din discutiile de pe forum tot nu m-am lamurit daca se face aceasta inregistrare sau nu, ca daca da , mai trebuie sa rectific o factura de asemenea gen, dar e vorba de firma platitoare de 16% si TVA. Deci, va rog, nu ma lasati in ceata!
:smt100



#12 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 16 September 2005 - 11:40 AM

pai in primul rand asig casco dupa mine ar fi 613=401 si nu 628
in al doilea rand, de ce nu pot sa-ti faca factura fara tampenia asta de discount enorm?... sa scrie asig casco = 17,68 si gata.
daca tot nu se poate, nu mi se pare normal sa platesti 3% din valoarea asta enorma. mie mi se pare un discount aberant - n-am mai vazut asa ceva!
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#13 Guest__*

  • Guests

Postat 16 September 2005 - 11:49 AM

De ce te complici? Cred cã este de ajuns sã-nregistrezi doar totalul facturii, altfel trebuie sã plãteºti 3% la venituri 8cum bine-ai constatat). Spre deosebire de societãþile care sunt plãtitoare de impozit pe profit (care se scarpinã cu mâna stângã la urechea dreaptã ºi trec sumele prin venituri ºi cheltuieli din motive de cronologie, când este cazul) microîntreprinderile nu pot afecta rezultatul financiar (fiind plãtitoare de impozit pe venit). ªI Septimiu a spus mai sus, se-nregistreazã doar totalul facturii (respectiv diferenþa rezultatã-n urma scontului) ºi nu se supãrã nimeni... cel puþin pânã acum :roll:



#14 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2005 - 12:24 PM

Ptr. ca in privinta acestui lucru,parerile sunt impartite, eu am facut o petitie MF asistenta contribuabili,astept raspunsul pe care-l voi posta pe Forum,Stiti cum se spune scripta manet, verba volant,



#15 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 20 September 2005 - 09:59 AM

Multumesc pentru raspunsuri. Astept atunci si eu raspunsul de la Finante.Ma intreb cand va fi si la noi o lege " neinterpretabila" sau niste norme bine gandite/frumos alcatuite... parca fac versuri...!?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL