Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum se vinde o SC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum se vinde o SC

11 replies to this topic

#1 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 September 2005 - 11:20 AM

Poate sa-mi spuna cineva ce acte trebuie facute pt. vanzarea/cumpararea unui SRL ? Si cum se numeste noul administrator ...

Mersi anticipat.



#2 GHIUGAN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 September 2005 - 11:34 AM

Care sunt metodele de evaluare in vederea vanzarii in cazul in care doi asociati se despart fara diviziune ci doar prin rascumpararea actiunilor?




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 September 2005 - 11:38 AM

de ce nu intrebati oamenilor un avocat ? :evil:



#4 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 03 September 2005 - 12:55 PM

Se pot cesiona partile sociale, trebuie facut un act la notar,si apoi la Registrul comertului.



#5 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 03 September 2005 - 12:58 PM

GHIUGAN a spus:

Care sunt metodele de evaluare in vederea vanzarii in cazul in care doi asociati se despart fara diviziune ci doar prin rascumpararea actiunilor?


se poate face o expertiza contabila.



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 September 2005 - 02:34 PM

GHIUGAN a spus:

Care sunt metodele de evaluare in vederea vanzarii in cazul in care doi asociati se despart fara diviziune ci doar prin rascumpararea actiunilor?

Din intrebare nu inteleg daca este SA sau altceva. Conteaza!



#7 GHIUGAN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 September 2005 - 06:22 PM

Este srl.



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 September 2005 - 07:39 PM

Bun. Atunci hai sa vedem ce vor sa faca. Spui vanzare (ce intelegi prin "rascumpararea actiunilor"?).

Daca vor sa vanda societatea si vor sa stie ce valoare are:
Primul pas este inventarierea patrimoniului. Apoi se face evaluarea acestuia la valoarea de piata (asta se face de catre persoane autorizate - evaluatori). Dupa evaluare se stabileste activul net. Aceasta este valoarea societatii.
Apelati la un evaluator. Trebuie tinut cont de mai multe aspecte (eventuale litigii comerciale, vad comercial, portofoliu de clienti, etc.) http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 September 2005 - 07:45 PM

Cristian Manea a spus:

Poate sa-mi spuna cineva ce acte trebuie facute pt. vanzarea/cumpararea unui SRL ? Si cum se numeste noul administrator ...

Mersi anticipat.

Hotarare AGA pentru cedarea partilor sociale, act de cesiune intre vechii si noii asociati. Rezulta un Act Aditional care se depune la Reg. Comertului, impreuna cu o decizie a noii AGA de revocare a vechiului administrator si nuirea celui nou.



#10 GHIUGAN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 September 2005 - 10:48 AM

Cred ca m-am lamurit. Multumesc!



#11 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 September 2005 - 10:53 AM

Oameni buni nu ne mai tratati ca pe niste fete in casa!!!!!!!!!!!!
ptr. probleme strict juridice consultati un avocat, noi suntem CONTABILI



#12 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 04 September 2005 - 12:25 PM

lilianarodica a spus:

Oameni buni       nu ne mai tratati ca pe niste fete in casa!!!!!!!!!!!!  
ptr. probleme strict juridice consultati un avocat, noi suntem CONTABILI

Ai dreptate :) , contabilul este vazut ca un "om bun la toate" in problemele administrative ale unei firme.
Daca stam sa ne gandim bine, nici problema salariilor nu apartine contabilului ci inspectorului de personal (resurse umane - cum ii zice modern). Contabilul ar trebui doar sa faca operatiunea de contare pe baza statului de plata "livrat" de persoana amintita. Si totusi, contabilul face multe intr-o firma mica ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL