Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
626 sau 628 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


626 sau 628

8 replies to this topic

#1 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 September 2005 - 02:59 PM

Serviciul de genul "Licenta distributie conf. contract nr. ...pt. perioada...." care este tariful perceput de televiziuni televiziunilor prin cablu se conteaza pe 626 "Cheltuieli postale si taxe de telecomunicatii" sau pe 628 "Alte chelt. cu serv. executate de terti"?

De obicei in contracte este trecuta ca o taxa repr. "transmiterea in timp real a postului de televiziune x ." si este de 0,x centi/abonat.

Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceasta intrebare. Ma gandesc ca poate mai tine cineva contabilitatea la o televiziune prin cablu si este mai veche in domeniu.



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 September 2005 - 03:20 PM

Daca este liceenta este o imobilizare necorporala si se conteaza in 205, iar daca este o simpla taxa de asigurare a transmisiilor, mai degraba in 628.Parerea mea.




#3 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 05 September 2005 - 03:42 PM

facturile care au ca continut taxa licenta emisie le inregistrezi direct pe cheltuiala in cont 628.
eu am lucrat la firma de cablu pana in iulie si asa am inregistrat.
dupa introducerea tva la abonamente si aceste facturi de la furnizori programe contin tva (ex antena 1, mediapro,..etc).
exceptie fac furnizori externi ..nu se dedeuce tva...



#4 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 September 2005 - 03:49 PM

Eu as vrea sa intreb licenta de calulator xp home edition tot la imob necor la 205 l-am trecut oare e corect, sau puteam sa-l trec direct pe cheltuieli?



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 September 2005 - 06:36 PM

IngeMihalik a spus:

Eu as vrea sa intreb licenta de calulator xp home edition tot la imob necor la 205 l-am trecut oare e corect, sau puteam sa-l trec direct pe cheltuieli?

este bine 205, daca il preferi.

eu licentele le trec in 208.



#6 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 17 September 2005 - 05:29 PM

Licentele pt diverse programe de calculator se amortizeaza in 3 ani asa ca nu poti sa le inreg direct pe cheltuiala . Eu tot in 205 le am inregistrate .



#7 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 18 September 2005 - 10:55 AM

Poate sa-mi spuna si mie un act normativ in care se stabileste durata de amortizare a imobilizarilor necorporale? :roll:



#8 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 September 2005 - 11:35 AM

Codul Fiscal

art.24
(10) Cheltuielile aferente achiziþionãrii de brevete, drepturi de autor, licenþe, mãrci de comerþ sau fabricã ºi alte valori similare se recupereazã prin intermediul deducerilor de amortizare liniarã pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, dupã caz. Cheltuielile aferente achiziþionãrii sau producerii programelor informatice se recupereazã prin intermediul deducerilor de amortizare liniarã pe o perioadã de 3 ani. Pentru brevetele de invenþie se poate utiliza metoda de amortizare degresivã sau acceleratã.



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 September 2005 - 12:34 PM

Nicoleta_Z a spus:

Poate sa-mi spuna si mie un act normativ in care se stabileste durata de amortizare a imobilizarilor necorporale? :roll:

legea 15/1994 republica + modificarile ulterioare






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL