Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dosar contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Dosar contabil

4 replies to this topic

#1 Raducu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Postat 28 August 2013 - 07:41 PM

Bună ziua!

Știe cineva dacă pot găsi pe undeva (internet) un dosar contabil cu toate înregistrările care au avut loc la o firmă în decursul unui exercițiu financiar? Aici mă refer la tot ce a mișca într-o firmă pe parcursul unui exercițiu, intrări/ieșiri, documente, facturi etc. Doresc să îmi fac o idee despre cum e în practică ceea ce am învățat la facultate. Nu vreau neapărat ceva foarte complicat, vreau doar să îmi fac o idee.

Mulțumesc anticipat.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 August 2013 - 09:30 PM

Vrei sa inveti de pe internet? Trebuie sa-ti spun ca nu se invata contabilitate decat in cadrul specializat-facand efectiv inregistrari contabile in cadrul unei societati comerciale sub obladuirea unei persoane competente; doar acolo vei studia documente, le vei corela cu legislatia in vigoare-care e foarte stufoasa si doar in acest caz “iti vei face o idee” …..




#3 Raducu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Postat 28 August 2013 - 09:47 PM

Sunt conştient că voi învăţa cu adevărat contabilitate doar în cadrul unei întreprinderi, însă având în vedere faptul că eu am făcut doar două obiecte în facultate legate strict de contabilitate (bazele contabilităţii şi contabilitate financiară) îmi este foarte greu să pătrund într-un "cadru specializat" chiar şi în regim de voluntariat.

PS: Mna, nu cred că e relevant acum să discutăm despre motodele optime de învăţare pentru că bănuiesc la le cunoaştem cu toţii. Să revenim la subiectul iniţial al topicului.

Aceasta postare a fost editata de Raducu': 28 August 2013 - 09:55 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2013 - 09:37 AM

ceea ce incearca Lexiroxi sa te faca sa intelegi este faptul ca nu se poate invata de pe internet ce vrei tu, iar dovada (daca n-o crezi pe cuvant, desi ar trebui s-o crezi fiindca stie ce spune - ea chiar e toba de carte si de experienta) o vei avea cand vei constata ca nu vei primi ceea ce ceri aici pt. ca e prea mult de scris si de explicat - cine crezi are timp si energie pt asa ceva ??

pe acest forum nu se tin cursuri de contabilitate generala, ci doar ne ajutam unii pe altii cu pbl. punctuale, strict la obiect.
exceptiile sunt f rare si nu au extinderea materialului pe care il ceri tu.
eu cred ca, de fapt, habar n-ai ce ceri ... nu-ti dai seama de volumul implicat ...

totusi, exista o solutie : uita-te la monografiile contabile postate deja pe forum si-o sa-ti faci o idee de acolo :smile:



#5 Raducu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Postat 29 August 2013 - 10:05 AM

Dar nu am zis că nu vă cred ... vă cred pe cuvânt. Știu că aveți dreptate. A, și nu am deschis acest topic pentru a vă cere să scrieți voi așa ceva, Doamne ferește, îmi dau seama că nimeni nu are energia și timpul necesar pentru a-și bate capul cu acest dosar. Eu mă gândeam că poate există diverse modele pe internet, ceva gata făcut de care voi aveți cunoștință.

Încă odată îmi pare rău dacă am supărat pe cineva în cadrul acestui topic. O să mă uit pe monografiile contabile de pe forum, mulțumesc pentru soluție Otilia.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL