Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FOND DE MEDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

FOND DE MEDIU


423 replies to this topic

#1 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 06 September 2005 - 01:53 PM

Confratilor!

Va rog lamuriti-ma si pe mine. Legea 73 este din anul 2000. Nu stiu cati au aplicat-o pana acum(poate doar companiile mari). Eu am un client pe care abia l-am preluat si am niste nelamuriri. Achizitioneaza din import corpuri de iluminat care stau in ambalajul lor(scuzati-mi exprimarea incoerenta, dar de azi dimineata ma "lupt" cu speta asta si nimeni nu ma poate lamuri, nici chiar cei de la Ministerul Mediului) si le vinde in sistem en-gross. Ambalajele nu sunt evidentiate in dvi si logic nici in facturile emise catre clienti. Nu intra si nu ies din gestiune. De ce trebuie sa platesc fond de mediu atata timp cat nu le valorific si nici nu le reciclez? Mi se pare aberant. Cei de la ministerul mediului au spus ca daca le reciclez nu mai platesc. In schimb, in anexa cu modul de calcul(luata chiar d epe site-ul lor www.afm.ro !!!!!!?????????) scrie ca se plateste. S-a mai lovit careva de treaba asta? Vedeti Lg73/2000lg333/2004,hg621/2005(aici scrie ca daca nu constitui si virezi se considera stopaj la sursa si te ia cu evaziunea fiscala).

Ma gandeam la o varianta. Sa inscriu in NIR ambalajul cu valoare 0 si totodata in facturile emise sa fac mentiunea:"ambalaj nerecuperabil"...gata!!!!!!!!!1 m-am blocat.......poate ma salveaza
cineva



#2 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2005 - 02:35 PM

Nu pot sa cred in cate locuri ai postat.
Chiar asa credeai ca nu te aude nimeni?
:smt017




#3 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 06 September 2005 - 03:17 PM

ba sa crezi ........ amenda e de la 100 mil. la 500 mil. lei vechi......asa ca daca as avea timp as posta si la universitate si la baia comunala :lol: ca daca gresesc mi se imputa amenda si nu cred ca imi doresc lucrul asta....



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 September 2005 - 05:08 PM

plateste 0.5 lei pt fiecare kg de ambalaj (diferenta intre brut si net pe dvi) si nu mai platesti nici o amenda...
comisarii de la mediu se leaga de taxa neplatita din iulie 2004 de cand s-a modificat legea 73 si taxa a devenit 0.5 lei...
spor la calculat



#5 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 06 September 2005 - 05:21 PM

multumesc Septimiu,

am inteles modul de calcul, nu inteleg logica dar.......suntem in Romania......mai bine platim decat sa ......mai bine ma opresc aici.....

treaba adevarata e ca nu am platit pana acum..........ma gandesc sa platesc si sa depun declaratia pt. august 2005, dar ce fac cu debitul din urma? oare sa-l platesc fara a depune declaratiile si fara penalitati de intarziere?



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 September 2005 - 05:23 PM

ideea mie mi se pare buna... aduci gunoaie in tara, platest....
gunoaie adica ambalaje, ca tot pe strada ajung, nici macar in cosurile de gunoi... noi suntem pe cale sa facem calculul din 2004 pana in prezent.. si sa se si plateasca :?



#7 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 06 September 2005 - 05:36 PM

pai ideea era ca mi se pare ca acest fond sau taxa sau ce o fii se plateste de 2 ori.......platesc eu, agent economic importator, care nici macar nu desfac ambalajul.........deci nu fac gunoi.... :D .........si plateste si bietul contribuabil care si-a permis sa-si cumpere 2 corpuri de iluminat(plateste la rasub sau cum se cheama daca e persoana fizica....iar daca e agent economic si se ocupa cu decoratiuni sau vinde cu amanuntul,plateste si el acelasi fond.....ies de pe forum, caci ajung la isterie cu subiectul asta(daca nu am si ajuns deja :shock: )....o seara placuta tuturor



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 September 2005 - 05:58 PM

fondul il platesc doar importatorii... adica cei care aduc ambalajele in tara



#9 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2005 - 08:34 PM

Daca nu apar in acte respectivele ambalaje, de ce trebuie platita 0.5 lei/kg de ambalaj? De unde stii cate kg. au ambalajele pe care le importi? :?:



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 September 2005 - 10:10 PM

uita-te pe un dvi si o sa vezi ca ai greutate bruta si greutate neta... ghici ce reprezinta diferenta ?
yo zic ca nu e aer http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#11 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 September 2005 - 07:58 AM

Or fi prafuri .... #-o
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 September 2005 - 09:27 AM

cred ca e vid :D :twisted:



#13 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 September 2005 - 11:22 AM

poate ca diferenta e data de greutatea efectiva si greutatea volumetrica.....adica chestiunea aia la care te taxeaza baietii cu transportul.....logic, cea mai mare dintre ele



#14 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2005 - 03:00 PM

Si mie mi-a dat mare bataie de cap problema cu fondul de mediu,ambalajele si deseurile,acum 1 an si ceva. Treburile stau cam asa :
-conf. L 73/2000 republicata si completata,art.8,al.1,lit.d trebuie sa platesti 5.000 ROL/kg. de ambalaj introdus pe piata.Pt.asta trebuie sa tii o evidenta a ambalajelor introduse(cantitativ)
-conf aceleiasi legi,suma NU SE PLATESTE daca indeplinesti obiectivele anuale de valorificare si reciclare.Deci , tocmai daca nu valorifici si nu reciclezi,platesti.Daca valorifici , nu mai platesti,dar trebuie sa tii aceeasi evidenta cantitativa a amb.introduse , ca sa demonstrezi ca te-ai incadrat in planul anual de valorificare.Actionarii ar trebui sa aleaga daca platesc fondul sau daca valorifica deseuri de ambalaje.
De evidenta greutatilor nu scapa nimeni.Amenzile sunt uriase.
gabriela mihaela



#15 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2005 - 03:56 PM

Acum cateva saptamani, cand Septimiu a postat acelas subiect, m-am interesat, am citit, m-am documentat si l-am informat pe patron. S-a facut verde la fata (nu face import decat din 07.05), s-a gandit putin si a zis ca el nu a mai auzit de asa ceva si ca nu plateste. (PUNCT)
Eu i-am spus ca era de datoria mea sa-l informez si restul ramane la latitudinea lui. PUNCT



#16 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2005 - 04:13 PM

Ca plateste sau nu este intr-adevar la latitudinea lui.
Dar evidentele cantitative la ambalaje,constituirea sumei datorate la fondul pentru mediu in contabilitate,depunerea respectivei declaratii,la latitudinea cui sunt ? In cazul unui control de la mediu ( si crede-ma ca sunt controale) care se lasa cu o amenda ,a cui este raspunderea ?
Ar trebui sa clarifici inainte de a pune punct.
gabriela mihaela



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 September 2005 - 05:32 PM

atentie...
necalcularea, nedeclararea si neplata fondului de mediu se incadreaza la evaziune fiscala :twisted:
aveti grija ca va jucati cu focul... sumele nu cred ca sunt asa mari... am calculat la o firma din augsut 2004 pana in iulie si au iesit 18 mil... si are multe kile la ambalaje :D
eu zic ca nu merita sa iei amenda cel putin 100 mil & ceva evaziune pt 15-20 mil :roll:



#18 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2005 - 08:36 AM

Sunt numai la latitudinea lui atata timp cat isi semneaza actele... :smt003 .
Eu l-am informat si a zis "nu, multumesc". Asta e.
M-am dus la el cu trei propuneri:
1. platim taxa
2. ne ocupam de recuperarea deseurior si platim taxa mai putin
3. apelam la o firma specializata cf. 621/2005, si suma de plata e mult mai mica decat in ambele cazuri.



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 September 2005 - 08:49 AM

fa-i o notificare si pune-l s-o semneze



#20 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2005 - 08:55 AM

:smt058






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL