Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FOND DE MEDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

FOND DE MEDIU


423 replies to this topic

#41 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 September 2005 - 02:55 PM

pai nu am reciclat nimic, am vandut marfa in ambalaje sau am aruncat-o la gunoi :D
platesc 5.000 pe fiecare kg de ambalaj sau 40%*kg ambalaje*5.000 ? :?



#42 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2005 - 03:00 PM

Clar nu 5.000*kg de ambalaj introdus(adica cel din DVI, cazul tau). Platesti pentru ce ar fi trebuit sa recuperezi si n-ai facut-o.
Pe /www.afm.ro/ la mod de calcul scrie 50%. Din lege, 22%+18%=40%
Sa nu-si fi actualizat ei calculul? Eu zic 40%. Cu legea-n brate.

PS: cum era chestia aia? "informatia costa...." :P
Si alt PS: voi va rezolvati problema, dar eu? Ca al meu nu vrea sa plateasca?




#43 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 08 September 2005 - 03:13 PM

"Septimiu" a spus:

deja ma enerveaza taxa asta de mediu... am citit cred ca 15.000 de legi, ordonante, hotarari... care au fost modificate de alte 15.000 de legi, ordonante, hotararii; parca nu se leaga nimic... :evil:  
intreb... daca import marfa cu ambalaje... nu am contract cu nici o firma de reciclare sau mai stiu eu ce... platesc 5.000 lei pt fiecare kilogram de ambalaj... ? :?


eu am facut obsesie......stii de ce? vineri a fost garda...........nu erau acolo.........si-au anuntat vizita ieri..........au venit si au dat amenda 100 mil. lei vechi pentru ca nu a fost constituit si virat fondul de mediu.......asta fac de luni.......baleiez intre legislatie, telefoane la colegi de breasla si conversatia cu voi.......



#44 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2005 - 03:18 PM

Si daca deja ai primit amenda, calculezi suma de acum incolo sau si retroactiv?
Si care garda a venit? Garda de mediu? :smt017



#45 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2005 - 03:49 PM

si eu cu lohn, ce fac? :smt048

In HG 621/2005, in Anexa 1 cu Semnificatia termenilor specifici la litera g spune:

g) ambalaj reutilizabil - ambalaj refolosit pentru acelasi scop, a carui returnare de catre consumator ori comerciant este asigurata de plata unei sume-sistem depozit, prin reachizitionare sau altfel.

Ambalajul reutilizabil se considera introdus pe piata atunci cand este facut disponibil pentru prima oara, impreuna cu produsul pe care este destinat sa il contina, sa il protejeze, sa il manipuleze, sa il distribuie sau sa il prezinte.

Ambalajul reutilizabil se considera deseu de ambalaj cand se inlatura, la sfarsitul duratei utile de viata. Ambalajul reutilizabil nu se considera deseu de ambalaj atunci cand este returnat pentru a fi refolosit.

Ambalajul reutilizabil nu se considera ambalaj introdus pe piata atunci cand este refolosit pentru ambalarea unui produs si facut disponibil din nou.
Cantitatea de deseuri de ambalaje reutilizabile generate intr-un an se considera a fi egala cu cantitatea de ambalaje reutilizabile introduse pe piata nationala in anul respectiv;

Luandu-ma dupa cele doua paragrafe evidentiate ar insemna ca nu platesc nici un fel de taxa pentru ca refolosesc ambalajele. Am dreptate? :smt059

Dar ce fac cu lunile din urma? Platesc retro? Sugestii, va rooog :smt022



#46 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 08 September 2005 - 03:52 PM

Garda aia care te ia si cu registrul de casa,etc....................e cazul unei firme din grupul nostru.........contabila zicea ca ii da in judecata.........eu as calcula retroactiv ca daca vine si garda de mediu.......si mama mare de la suflat legi strambe.........mai stiu eu cine?



#47 pld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 September 2005 - 04:32 PM

se depune si declaratie lunara chir daca nu ai import in luna respectiva, pana pe 25 luna curenta pentru luna anterioara

eu asa depun din 2004



#48 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2005 - 04:37 PM

Sa inteleg ca pentru mine nu are nimeni nici o sugestie? Eu cu lohn-ul meu? :oops: [-o<



#49 pld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 September 2005 - 04:40 PM

ajutor!!!!!!!!!!!

O cladire a fost reevaluata in valuta in luna iulie 2005. Cladirea a fost achizitionata in 2003 si s-a inregistrat pana in iunie 2005 amortizarea aferenta. Sunt corecte inregistrarile urmatoare ?
212 = 105 diferenta rezultata din reevaluare
105= 281 dif. dintre amortizarea actualizata si amortizarea inregistrata

adresa mea este: daniela_account@yahoo.com

Va multumesc anticipat



#50 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 September 2005 - 04:58 PM

pld a spus:

ajutor!!!!!!!!!!!  

O cladire a fost reevaluata in valuta in luna iulie 2005. Cladirea a fost achizitionata in 2003 si s-a inregistrat pana in iunie 2005 amortizarea aferenta. Sunt corecte inregistrarile urmatoare ?  
212 = 105 diferenta rezultata din reevaluare  
105= 281 dif. dintre amortizarea actualizata si amortizarea inregistrata  

adresa mea este: daniela_account@yahoo.com  

Va multumesc anticipat

Era asa interesant subiectul :roll: De ce l-ai intrerupt :twisted:



#51 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 September 2005 - 05:24 PM

Ligia Georgescu a spus:

PS: cum era chestia aia? "informatia costa...." :P  
Si alt PS: voi va rezolvati problema, dar eu? Ca al meu nu vrea sa plateasca?

e super oferta saptamana asta... :D
trebuie sa bibilesc bine cjestia asta ca vin nebunii si se dau amenzi in draci... cica dna garda de mediu a facut un protocol cu administratiile si pe baza datelor de la administratie se duce la toate firmele care au activitati de import !!!!! LUMEEEEEE... ne omoara astia :?

p.s. 2 daca nu vrea sa plateasca, fa-i o notificare, pune-l s-o semneze si gata, ai scapat :D... parca am mai sicris odata :roll:



#52 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 September 2005 - 05:45 PM

neste chestii... poate ajuta 8) :D



#53 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 September 2005 - 09:52 AM

Ma impusc!!! am si eu cam 2-3 importuri pe luna si habar nu am avut de acest fond de mediu.Acum, de ieri de cand am citit pe form sunt albastra de nervi ptr ca eu vand marfa exact asa cum o primesc , fara sa-mi ramana vreun ambalaj!!!



#54 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 September 2005 - 09:54 AM

Trebuie sa calculez din oct 2003. Sunt din Ploiesti si nu stiu unde se depun declaratiile si ce fel de declaratii trebuie sa depun daca o sa calculez si din urma (fac o declaratie la global sau una ptr toata perioada?) .Ajutati-ma!



#55 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2005 - 10:37 AM

Asta e si ideea: voi INTRODUCETI ambalaje pe piata. Asta si spune legea: platesti pentru ambalajele pe care le introduci. Ca daca ar fi ramas la tine, faceai focul cu ele si plateai taxa pentru poluarea aerului :P



#56 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 09 September 2005 - 11:11 AM

eu ma gandesc ca declaratiile trebuie depuse la ei la mediu. la fel am si eu o situatie, am 4 importuri pe 2004. am pus si declaratia.

Fisiere atasate





#57 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 October 2005 - 05:05 PM

o noua intrebare:
ce inseamna valorificare ? vanzarea la extern ? :shock: :?



#58 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 05:19 PM

Cum adica, ce vrei sa spui?
DEX:
"Valorificare = A pune în valoare, a face sã primeascã o anumitã valoare; a scoate în evidenþã valoarea unui lucru; (în special) a folosi în procesul de producþie anumite materii prime care duc la realizarea unor produse de valoare mai mare. A schimba o hârtie de valoare sau un obiect cu contravaloarea lui în bani. "



#59 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 October 2005 - 05:24 PM

la calculul acestei taxe sunt niste obiective... de valorificare si de reciclare...
valorificarea asta ma enerveaza



#60 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 05:39 PM

Pai nu-i totuna? Valorificare inseamna reciclare.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL