Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
colectare si vinzare deseuri fereoase - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


colectare si vinzare deseuri fereoase

4 replies to this topic

#1 irisfarm_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 05 October 2004 - 03:57 PM

am o intrebare:
sunt o soc de colectare deseuri feroasesi achizitionez de la pers fizice deseuri feroase in suma totala de 100 mil lei
vind catre o alta soc de colectare sivalorificare deseuri in suma de 80 mil lei
care sunt inregistrariele contabile(inclusiv fd de mediu) si cum intocmesc factura de vinzare(sunt platitor de tva)

multumesc



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 06 October 2004 - 07:27 AM

UITE UN EXEMPLU, SPER SA TE AJUTE


I. Reflectarea în contabilitate a operaþiunilor ocazionate de constituirea ºi plata Fondului de mediu, în cazul în care deþinãtorii de deºeuri sunt persoane juridice:

1. La unitatea vânzãtoare de deºeuri reciclabile (persoanã juridicã):

a) Vânzarea deºeurilor cãtre unitatea colectoare/valorificatoare, cu evidenþierea distinctã în facturã a cotei de 3% reprezentând fondul de mediu:

4111=%- total facturã, inclusiv TVA
“Clienþi”

703 “Venituri din vânzarea produselor reziduale”
- valoarea deºeurilor vândute (inclusiv cota de 3% - Fond de mediu)

4427 “TVA colectatã”
TVA aferentã


b) Încasarea facturii, mai puþin a cotei din veniturile realizate de unitatea deþinãtoare reprezentând suma necesarã constituirii fondului pentru mediu, potrivit legii. Diferenþa dintre valoarea totalã a facturii ºi cota reþinutã prin stopaj la sursã de cãtre unitatea colectoare/valorificatoare se înregistreazã la cheltuieli, articol contabil:



%=4111
„Clienþi”
- total facturã, inclusiv TVA
512
„Conturi curente la bãnci”
- valoarea facturii emise, mai puþin cota de 3% - Fond de mediu

635 „Cheltuieli cu alte impozite, taxe ºi vãrsãminte asimilate”
- cota de 3% - Fond de mediu, reþinutã de colector/valorificator


2. La unitatea colectoare/valorificatoare de deºeuri reciclabile:

a) Achiziþionarea deºeurilor de la unitatea deþinãtoare, pe baza facturii primite de la aceasta:

%=401„Furnizori”
- total facturã, inclusiv TVA

3xx„Conturi de stocuri ºi producþie în curs de execuþie”
- valoarea deºeurilor achiziþionate

4426„TVA deductibilã”


- TVA aferentã


b) Constituirea fondului pentru mediu, cota acestuia reþinându-se prin stopaj la sursã:



401

„Furnizori”
=
447

„Fonduri speciale – taxe ºi vãrsãminte asimilate” / analitic distinct „Fond de mediu”
- evidenþierea datoriei reprezentând cota de 3% - Fond de mediu




c) Achitarea facturii emise de unitatea deþinãtoare (vânzãtoare) de deºeuri, mai puþin cota de 3% - Fond de mediu:



401

„Furnizori”
=
512

„Conturi curente la bãnci”





d) Vãrsarea la Fondul de mediu, a cotei reþinute de unitatea colectoare/valorificatoare:



447

„Fonduri speciale – taxe ºi vãrsãminte asimilate” / analitic distinct „Fond de mediu”
=
512

„Conturi curente la bãnci”









II. Reflectarea în contabilitate a operaþiunilor aferente constituirii Fondului de mediu, în cazul în care deþinãtorii de deºeuri sunt persoane fizice:



a) Achiziþionarea deºeurilor de la persoana fizica deþinãtoare (vanzatoare), pe bazã de borderou de achiziþie:



3xx

„Conturi de stocuri ºi producþie

în curs de execuþie”
=
462 „Creditori diverºi”/

analitic distinct „Persoane fizice”








b) Achitarea în numerar a sumelor cuvenite persoanei fizice ºi reþinerea cotei de 3%- Fond de mediu:



462 „Creditori diverºi”/

analitic distinct „Persoane fizice”


=
%



531

„Casa”


- valoarea deºeurilor achiziþionate

- valoarea deºeurilor achiziþionate, mai puþin

cota de 3%



447 „Fonduri

speciale - taxe ºi vãrsãminte asimilate” / analitic distinct „Fond de mediu”
- evidenþierea datoriei de 3% reprezentând Fondul de mediu




#3 irisfarm_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 06 October 2004 - 09:02 AM

Multumesc pt raspuns, insa aceste inregistrari le-am gasit pe mfinante.ro,insa vroiam mai concret
deci cumpar de la pers fizice deseuri in suma de 100 mil lei
le vand la o unitate de valorificare 80 mil lei
as vrea inregistrarile contabile pe conturi clare(nu conturi de stocuri unde poate fi si 300 si 371, la venituri 701,703 sau 707
de asemenea se deduce tva pt deseurile achizitionate del la pers fizuce? ce se intelege din precizarile din OMF nr.1365/16.09.2004 pt apobarea Deciziei nr.5/22.iulie 2004 a Comisiei centrale fiscale, respectiv,, atfel, acestia isi vor pastra dreptul de deducere a TVA aferente cumpararii de deseuri si vor fi obligati sa colecteze TVA pt livrarile in tara etc,etc
multumesc si scuze pt insistenta



#4 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 09:25 PM

deci cumpar de la pers fizice deseuri in suma de 100 mil lei

Cum asa? De unde are persoana fizica deseuri de 100 mil lei? nu ai voie sa cumperi. Persoana fizica iti justifica provenienta deseului? tu ai autorizatie?
nu am timp sa caut acum si nu-mi aduc aminte numarul exact al legii - dar fii foarte atenta si studiaza legea (sa nu o faci de oaie)



#5 contabili2000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:hunedoara

Postat 12 October 2004 - 10:30 AM

irisfarm_17 a spus:

Multumesc pt raspuns, insa aceste inregistrari le-am gasit pe mfinante.ro,insa vroiam mai concret
 deci cumpar de la pers fizice deseuri in suma de 100 mil lei
 le vand la o unitate de valorificare 80 mil lei
as vrea inregistrarile contabile pe conturi clare(nu conturi de stocuri unde poate fi si 300 si 371, la venituri 701,703 sau 707
de asemenea se deduce tva pt deseurile achizitionate del la pers fizuce? ce se intelege din precizarile din OMF nr.1365/16.09.2004 pt apobarea Deciziei nr.5/22.iulie 2004 a Comisiei centrale fiscale, respectiv,, atfel, acestia isi vor pastra dreptul de deducere a TVA  aferente cumpararii de deseuri si vor fi obligati sa colecteze TVA pt livrarile in tara etc,etc
  multumesc si scuze pt insistenta

eu procedez astfel (colectez de la persoane fizice):
371-462 cu val=cantkg*pret oferit pe kg 100mil
462-447 3%tx mediu 3mil
462-446 10%impozit retinut la sursa 10mil
462-5311 plata persoana fizica 87mil
la vanzare :
411-707 67227200
411-4427 12772800
incasare pers.juridice
5121-411 80000000
descarcare
607-707 la pret achizitie din fisele de stoc

acum am si eu o problema : se zice ca taxa de mediu nu se aplica in cascada deci eu ca si soc.colectoare retinand 3% pe deseu la pres.fizice mai trebuie sa platesc 3% taxa mediu din incasarile mele de la pers.juridice la care dau deseul( acelasi deseu de altfel) ? am uitat sa precizez eu nu deduc tva de la pers.fizice






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL