Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registru de casa


12 replies to this topic

#1 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 September 2005 - 06:43 PM

model

Fisiere atasate





#2 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2005 - 08:16 AM

Eu folosesc acest reg de casa care este super . Nu trebuie sa bagi decat soldul initial la inceput de luna si bineinteles operatiunile pe care le faci, in rest calculeaza singur.

Fisiere atasate





#3 snowgirl19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 August 2007 - 08:05 AM

Vezi postareachristina_bucur, la Dec 15 2005, 09:16 AM, a spus:

Eu folosesc acest reg de casa care este super . Nu trebuie sa bagi decat soldul initial la inceput de luna si bineinteles operatiunile pe care le faci, in rest calculeaza singur.

Hello, as avea si eu o intrebare. Eu lucrez de foarte putin la o firmulita si printre altele, trebuie sa fac si ceea ce tine de contabilitate primara. In prezent notele de receptie si registrul de casa le fac dupa metoda veche, adica pe registru, cu indigo. Este OK din punct de vedere legal sa fac registrul de casa in Excel? Voi cum procedati? Multumesc mult.



#4 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2007 - 09:56 AM

Uite aici inca o varianta (citeste instructiunile de utilizare).

Fisiere atasate


Daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i !



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 August 2007 - 10:26 AM

Vezi postareasnowgirl19, la Aug 29 2007, 09:05 AM, a spus:

Este OK din punct de vedere legal sa fac registrul de casa in Excel? Voi cum procedati? Multumesc mult.
Este corect, dar sa-l listezi zilnic pe hartie, adica fiecare zi sa fie listata separat la terminarea zilei, sau la inceputul zilei urmatoare. Zilele astfel listate se pun intr-un dosar numit "Registrul CASA pentru luna..."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 August 2007 - 10:35 AM

Vezi postareadumipaul, la Aug 29 2007, 10:56 AM, a spus:

Uite aici inca o varianta (citeste instructiunile de utilizare).
Unele variante de fisiere sunt bine realizate, profesionist, cu multa munca si multa pricepere, asa cum este si acesta. Ele se transmit apoi de la un om la altul (ceea ce e bine), pierzandu-se sursa originala, adica autorul (ceea ce nu e bine).
Recomand ca fiecare fisier mai muncit sa aiba trecut autorul (chiar daca e modest) si, eventual, un mesaj de tipul "Se distribuie gratuit, cu rugamintea de a transmite eventuale propuneri de imbunatatire la adresa de e-mail..."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 snowgirl19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 August 2007 - 10:31 AM

va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru model :notworthy: . Din pacate eu nu pot sa printez in fiecare zi registrul de casa pentru ca nu il pot face in fiecare zi. Extrasele de cont le primesc in general la sfarsitul lunii, daca sunt norocoasa, si facturile , bonurile de benzina, chitantele le primesc cu inatarzieri de 2-3 saptamani iar in regisrtul de casa apar bonuri pentru carti de colorat, cartofi la sac, orez si ulei. Nu mai vorbim de faptul ca de exemplu in august eu inca inregistrez facturi din mai. In prima luna m-ma zbatut, am urlat la sefi sa imi aduca toate actele la timp, m-am enervat am amenintat, nimic. in plus, ca o consecinta a faptului ca am incercat sa fac toate actele din timp, a trebuit sa refac de doua ori registrul de casa si o data jurnalele de vanzari si cumparari. Asa ca, la firma mea actele se fac la finalul lunii, inceputul lunii urmatoare si cateodata ma enervez atat de tare incat ma rog sa vina un control si ne arda o amenda zdravana ca poate asa se schimba ceva. :pullhair:



#8 silvia1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:roman

Postat 30 August 2007 - 11:58 AM

Pentru DUMIPAUL programul este foarte bun felicitari insa as avea o propunere de imbunatatire.Daca este posibil introducerea unei coloane eventual dupa data pentru incarcare <nr act casa>(chitante..) pentru a putea fi preluate in coloana C din lista.
sssss



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 August 2007 - 12:31 PM

Pentru fata de zapada ('snowgirl19)':
Se pare ca e o problema de organizare la firma ta. Nu e treaba contabilului sa faca registrul de casa ci a casierului, care-l preda contabilului la sfarsitul lunii. Daca nu aveti casier, registrul de casa sa-l faca cel care tine banii, care face plati si care incaseaza bani si completeaza chitante. Orice ban primit sau dat sa-l inregistreze in acel moment. Jurnalele se pot completa lunar, dar, completarea zilnica a registrului de casa este obligatorie (fie manual, fie cu calculatorul). Completarea in Excel permite corectii (cu re-listarea zilei si ruperea versiunii eronate, cu atentie la trecerea soldurilor de la o zi la alta).
Daca persoanele care va transmit documente nu vi le transmit la timp sau corect, dupa cateva avertizari de sanctiune, faceti un referat scris de sanctionare si prezentati-l directorului, in care sa aratati motivul sanctiunii si avertizarea repetata. Pentru a se putea da sanctiunea, persoanele respective trebuie sa aiba trecute sarcinile si termenele respective in fisa postului. Cheltuielile care nu au legatura cu activitatea firmei sunt nedeductibile, dar avertizati si conducerea si persoana care le-a facut ca nu sunt in regula. Facturile intarziate le treceti la luna la care le primiti, fara sa va mai stresati sau sa refaceti lunile anterioare. Dar treceti undeva scris (pe o foaie alba, sau in registrul fiscal) data primirii, persoana care le-a adus si motivul invocat pentru intarziere. Atentionati si conducerea ca inregistrati cu intarziere facturi si ca nu raspundeti de amenzile date de fisc pentru acest lucru.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 snowgirl19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 August 2007 - 02:51 PM

pentru nopris

Din pacate firma in care lucrez este una mica-mica, adica are 15 angajati din care 5 sunt chiar patronul si rudele lui. Acesta este motivul pentru care eu fac contabilitatea primara, actele care tin de personal, facturi, chitante etc. si totul merge la o prietena a patronului care este expert contabil si care se ocupa de restul lucrurilor. Incasarile si depunerile de numerar le face direct patronul pentru ca altfel zice ca nu are control asupra banilor din firma si tot de el depinde si predarea la timp a facturilor. Deci clar nu il pot avertiza si sanctiona. Ce fac eu in prezent, la sfatul unei prietene care a lucrat la firma asta, este sa trec pe dosul facturilor primite cu intarziere data la care am primit-o si numele celui de la care am primit-o (patronul sau fiul lui). La inceput m-am agitat foarte tare sa fac lucrurile ca la carte, dar degeaba ca eu ma umpleam de draci si pe el nu il durea capul. Asa ca fac ce pot si ma gandisem sa fac registrul de casa in Excel tocmai pentru a nu mai rupe la nesfarsit paginile si pentru a nu-l mai reface de 20 de mii de ori. oricum daca vine un control de orice fel e mare minune daca gaseste ceva care sa fie in ordine pentru ca degeaba tipa de dinaintea mea si eu am incercat sa le facem dupa lege, daca nu ai cu cine... In definitiv e firma lui si i-am explicat foarte calar ca la urma-urmei el plateste amenzile, nu eu.



#11 delayda2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2010 - 05:27 PM

stie cineva daca exista limita la suma de bani pe care o avem in casierie?



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 January 2010 - 05:58 PM

Nu exista plafon la numerarul din casierie de cativa ani, dar exista limite la incasarile zilnice si la platile zilnice in numerar. Cauta pe forum pentru detalii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 November 2012 - 11:27 PM

Vezi postareadumipaul, la 29 August 2007 - 09:56 AM, a spus:

Uite aici inca o varianta (citeste instructiunile de utilizare).
Multumim pentru ajutorul oferit prin postarea acestui fisier...................dar am o intrebare daca registrul de casa in valuta poate fi adaptat asfel incat sa se poata tine cont cursul valutei respective???






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL