Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CO- timp partial de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CO- timp partial de munca

8 replies to this topic

#1 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 07 September 2005 - 09:42 AM

Poate ma ajutati dvs.in urmatoarea problema:
Unicul salariat de la firma noastra e angajat cu timp partial de munca de 2h/zi.Acum , ca urmare a modificarii codului muncii, am inteles ca nu se mai acorda concediu de odihna proportional cu timpul de lucru..deci nu mai are 5 zile de CO pe an ci 20 CO..Acum pe anul 2005 avand in vedere ca nu a uzat nici o zi de concediu, cat concediu trebuie sa -i acordam , 20 zile?
Va multumesc ft.mult.



#2 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 08 September 2005 - 07:51 AM

Todeauna angajatul dumneavoastra a avut cel putin 20 de zile de concediu de odihna deoarece o zi lucratoare cf. contract=2 ore. rezultand o zi CO =2 ore.




#3 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 08 September 2005 - 01:39 PM

si daca in momentul incheieri contractului este mentionat 5 zile co conf noilor reglentari acum are dreptul la 20 zile =2h trebuie facut act aditional la contract?



#4 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 09 September 2005 - 07:49 PM

NU sunt jurist dar daca nu ma insel in Codul Civil sau in Codeul de Procedura Civila este o prevedere care spune ca daca in cadrul unui contract incheiat intre partii una dintre caluze(in cazul nostru cea referitoare la CO de 5 zile) incalca prevederile legale acel contract este nul de drept.



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 September 2005 - 08:04 PM

contractul de munca parca intra sub incidenta codului munci.. nu ? :roll:



#6 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 09 September 2005 - 08:55 PM

din cate stiu eu nu se fac acte aditionale in ceea ce priveste concediul de odihna, timpul de odihna ce i se cuvenea i se va calcula conform codului muncii, adic (cam greu in exprimare uf..) va avea 5 zile de concediu pe perioada aferenta pana la intrarea in vigoare a noului cod al muncii dupa care vor intra cele 20 zile....
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#7 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 10 September 2005 - 07:48 AM

Intradevar contractele de munca au ca cadrul legal specific Codul Munci dar sunt tot contracte intre parti a caror cadru legal generala este reglementata prin codul civil sau codul de procedura civila sau poate ma insel



#8 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 October 2005 - 08:52 PM

Micutza ai dreptate . Am intrebat la ITM si mi-a spus ca nu trebuie act aditional .



#9 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 15 October 2005 - 10:40 AM

Dispozitia din Codul muncii referitoare la concediul de odihna proportional .... a fost abrogata tocmai pt ca dadea nastere la interpretari aberante.
Cum sa-i dai concediu de odihna doar 5 zile? Absurd! Omul a lucrat tot anul! Ii dai 21 de zile (minimul potrivit ccm la nivel national) indiferent daca lucreaza 2 ore sau 8 ore.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL