Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul CO conf OU 65/2005 - modificare Codul muncii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul CO conf OU 65/2005 - modificare Codul muncii

5 replies to this topic

#1 danynet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 September 2005 - 10:48 PM

Conform art. 145 alin 2 din Ord. Urgenta 65/2005 se spune :

"(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu."

Din ce am inteles eu, se vor lua salariile pe ultimele 3 luni si se vor impartii la numarul de zile lucratoare, rezultand o medie zilnica. Media obtinuta se va inmultii cu numarul de zile de concediu din luna in curs rezultand suma bruta aferenta zilelor de concediu de odihna.

Este corect?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 September 2005 - 11:06 PM

se va lua salariu de incadrare + sporuri permanente + indemnizatii si se va face media... si asta se va inmulti cu zilele din luna daca suma rezultata nu va fi mai mica decat suma care ar fi in luna respectiva fara medie




#3 danynet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 September 2005 - 11:30 PM

Multumesc, pt promptitudine.

Am omis intradevar sa precizez faptul ca se va lua in calcul brutul realiza(sporuri+... etc) :lol:

Vad ca nu sunt singurul pe care nu-l fura somnul.



#4 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 22 September 2005 - 12:47 PM

In cazul in care angajatul are CM acesta se ia in calculul CO ?



#5 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2005 - 01:07 PM

NU!!!! Ramane in continuare valabila partea aceea: CO se calculeaza doar in functie de sal din contract si sporurile permanente



#6 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 23 September 2005 - 11:05 AM

Mie tot nu imi este clar :(
Pentru medie ce iau in calcul?
salariul de incadrare + sporurile permanente (teoretice)
sau
salariul realizat din munca


PS
Daca credeti ca sunt numai doua variante , ori sunt eu ingust la minte ori sunt legile confuze va inselati, mai este cel putin o varianta sa fiu eu ingust la minte SI legile confuze. :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL