Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii salarii pt angajat care nu a mai venit la servic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii salarii pt angajat care nu a mai venit la servic

5 replies to this topic

#1 x

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 September 2005 - 01:46 PM

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributiile pentru un angajat care nu s-a mai prezentat la serviciu incepand cu 19 august (ma refer la contributiile pentru luna august). Se calculeaza corespunzator zilelor lucrate sau sunt contributii care se platesc pe luna intreaga - si care sunt acelea?

Multumesc!



#2 leopoldina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 September 2005 - 04:42 PM

din ce motiv nu s-a mai prezentat? exista un concediu de orice fel in spatele absentei?




#3 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 12 September 2005 - 04:55 PM

teoretic nu exista "angajat care nu s-a mai prezentat la serviciu", pur si simplu. el trebuie sa fie sau in concediu odihna, sau in concediu medical, sau in concediu fara plata, etc. daca de-al naibii nu a mai venit la serviciu, pur si simplu ii desfaci contractul de munca. daca nu faci nici asta, suporti ca fraierul (firma, angajatorul) si ii platesti taxele la stat, ba ironia sortii chiar si salariul :)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 05:12 PM

Draga X, eu as face asa:

1. foaie de pontaj semnata de sefu' lui din care sa reiasa ca e nemotivat
2. stat de plata cf. pontaj = pana pe 18 prezent, restul fara salariu si fara taxe,
3. scrisorica de invitatie la discutii/justificari de ce nu a mai venit (v. Codul Muncii), care zice cam asa:

Catre,
...................................


Conform contractului individual de munca nr. ..../....... sunteti salariatul firmei noastre, in functia de ......... Avand in vedere ca, incepand cu data de 19.08.2005, nu v-ati mai prezentat la locul de munca si nu ati depus nici o justificare scrisa, va aducem la cunostinta ca, in toata aceasta perioada, figurati cu absente nemotivate.
Conform art.267, alin. 2 din Codul Muncii, pentru clarificarea situatiei d-voastra va invitam la sediul firmei, situat in str. ............., nr. .., et. ... sector ..., Bucuresti, in ziua de ....09.2005, ora 10:00 a.m.
In cazul in care nu va prezentati, conform art. 40, alin. e) si art. 267, alin. 3 din Codul Muncii va informam ca sanctiunea aplicata va fi desfacerea contractului de munca incepand cu data de 19.08.2005.

Director,
.........

Si cu asta BASTA, draga X!
O zi buna.



#5 x

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 September 2005 - 06:32 PM

Salariatul nu s-a mai prezentat la serviciu pur si simplu. I-am trimis scrisoarea prin care l-am invitat la discutii si nu s-a prezentat. O sa facem si decizia de concediere fara cercetare prealabila pentru ca nu s-a prezentat la data la care l-am invitat.

Intrebarea mea se referea la modul de calcul al contributiilor pentru zilele lucrate in august - vroiam sa verific programul de salarii Ciel sau daca s-a modificat ceva intre timp in legislatie.

Din cercetarile mele de pana acum rezulta ca toate contributiile se calculeaza la salariul realizat cu exceptia ajutorului de somaj de 1% care se aplica la salariul de baza lunar brut. Este corect?

X



#6 x

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 September 2005 - 06:36 PM

Cred ca am uitat sa va multumesc pentru raspunsuri: Multumesc foarte mult!

X






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL