Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensionare de boala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensionare de boala

13 replies to this topic

#1 leopoldina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 September 2005 - 03:51 PM


Mare nevoie de ajutor! Poate cineva sa imi dea niste detalii concrete referitoare la o pensionare de boala in urma unui accident vascular cerebral? Detalii de genul: ce grad de invaliditate poate stabili comisia?stiu ca e o chestie relativa, dar caut sfaturi de comportament...
Mentionez ca persoana are varsta de 50 de ani si in urma accidentului paralizie pe partea stanga.
Pentru orice alte sfaturi, multumesc tare mult. Intrebarile mele ar fi mai multe insa probabil e mai intelept sa astept un feed-back... :cry:



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 03:59 PM

Stimata Dna, Dsoara,
Sfatul meu este urmatorul: consultati un medic, care va poate lamuri mult mai corect, noi suntem contabili, nu putem stabili un diagnostic ca in urma lui sa se poata stabili gradul de invaliditate,sau luati legatura cu Casa de
pensii Cluj.Va doresc succes si sanatate.




#3 leopoldina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 September 2005 - 04:08 PM

Multumesc pentru raspuns, stiu ca e un forum de contabili :) . Speranta mea era sa gasesc experiente similare pentru eventuale indrumari. Probabil nu am intonat bine intrebarea, ca sa nu zic formulat :) ...



#4 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 12 September 2005 - 04:20 PM

din experienta mea, nimeni nu te va pensiona acum. intai trebuie sa treci prin medicalele de rigoare si de-abia apoi intri la comisie.



#5 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 02 February 2007 - 05:14 PM

Patronul meu vrea sa angajeze 3 femei pensionate pe caz de boala. cum le pot angaja? ce fel de contract pot face?
denisa



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 February 2007 - 06:19 PM

Vezi postareanitu denisa, la Feb 2 2007, 03:14 PM, a spus:

Patronul meu vrea sa angajeze 3 femei pensionate pe caz de boala. cum le pot angaja? ce fel de contract pot face?


nu le poti angaja
nu se pot angaja ele pt ca pierd pensia de boala
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 06:30 PM

Vezi postareanitu denisa, la Feb 2 2007, 05:14 PM, a spus:

Patronul meu vrea sa angajeze 3 femei pensionate pe caz de boala. cum le pot angaja? ce fel de contract pot face?
Numai pensionarii cu pensie de invaliditate de gradul III cf Legii 19/2000:
"ART. 94 (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
................
d) pensionarii de invaliditate de gradul III."



#8 macko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 October 2008 - 07:38 PM

Buna ziua,
o intrebare mai ampla a-si avea, mama mea are 47 ani, lucrati 8 ani si 8 luni, si si-ar dori sa intre in pensie, ce modalitati ar fi.
Pensie de invaliditate, si daca anii petrecuti in pensie de invaliditate se considera vechime in munca, in cazul in care ar intra in momentul de fata in pensie de invaliditate, s-ar considera ca vechime in munca?
apropo pentru 9 ani lucrati aproximativ ce pensie ar primii? sau se poate pensiona la 9 ani, respectiv daca se pot plati darile catre stat pentru restul de 4luni pentru a ajunge la 9 ani vechime.
Multumesc mult pentru ajutor, astept un raspuns sau eventual un raspuns si un repertoar de unde sa ma documentez?



#9 yonyca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 March 2009 - 07:27 AM

Buna,

Un angajat vrea sa se pensioneze pe caz de boala. Pentru inchidere CM la ITM in afara faptului ca in cartea de munca se scrie SOLICITA PENSIE PE CAZ DE BOALA CONF CERTIFICAT ...... mai trebuie facuta si decizie de incetare? Mai tb scris altceva in cartea de munca?



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2009 - 11:39 PM

Decizie de incetare se face, fiindca altfel nu se poate inchide cartea de munca



#11 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 May 2009 - 04:20 PM

va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema...am un angajat care a primit decizie de pensionare in martie anul acesta, eu am facut adresa la ITM si am desfacut contractu de munca...acum nu stiu daca am procedat corect doar cu atat...trebuia sa fac o adresa si catre Casa judeteana de pensii? v-ati mai confruntat cu o asemenea situatie? va rog sa imi spuneti cum ati procedat....multumesc.



#12 vanactio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 May 2009 - 08:58 PM

Este suficient. Se trimite și carnetul de munca la ITM pentru certificarea inscrierilor.



#13 Gabryelita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 February 2010 - 03:07 PM

Buna ziua,

In cazul pensionarii unui angajat pe caz de boala, obligatia depunerii dosarului de pensionare la casa de pensii revine angajatorului sau angajatului?

Multumesc anticipat pentru raspune



#14 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2010 - 11:11 AM

ORDIN Nr. 340 din 4 mai 2001
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare

pct.C. Procedura de încadrare în grade de invaliditate, revizuirea medicală, recuperarea capacității de muncă și contestarea deciziei medicale

14. Angajatorul, în baza deciziei medicale, întocmește dosarul administrativ de pensionare și apoi îl trimite în termen de 10 zile la casa de pensii teritorială.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL