Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diverse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diverse

31 replies to this topic

#1 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 06 October 2004 - 03:53 PM

De cand am intrat pe Forum am inceput sa -mi pun cat mai multe intrebari si incerc sa le gasesc si rezolvarea asa ca apelez la ajutorul dvs si va intreb:
1. cheltuiala ptr achizitionarea caietului de sarcini pentru participarea la o licitatie unde se evidentiaza in contab?
2. materialele (faianta, vopsea, gresie etc ) utilizate pt amenajarea unui spatiu inchiriat cum sunt considerate ?
3. Firma a fost dotata cu un dozator cu apa rece si calda . Cum se inregistreaza apa consumata (~1.000.000 lei/luna la 7 angajati + clienti--- aparatul este plasat intr-un magazin) ?
Va multumesc tuturor



#2 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 07 October 2004 - 02:46 PM

Daca este micro merg toate in 6588

daca nu: 1--------6588.2-------611. 3------605




#3 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 08 October 2004 - 08:52 AM

Pentru pct. 2 as sugera cumularea cheltuielilor cu amenajarea si modernizarea spatiilor inchiriate si inregistrate intr-un analitic al contului 212; de ex. 212.01 "Modernizari la spatii inchiriate. Investitia este amortizata pe durata contractului de inchiriere.



#4 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 08 October 2004 - 10:18 AM

Durata contractului este pe periada de 1 an iar valoarea materialelor este sub 10.000.000 lei .Credeti ca nu as putea sa trec intreaga suma pe un cont de cheltuiala cu materiale ?
In legatura cu raspunsul dat in legatura cu punctul 3 cred ca nu este totusi potivit contul 605 . Ce alte pareri mai aveti?



#5 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 08 October 2004 - 10:45 AM

Daca val. e sub 10 mil. cred ca poti sa le inreg. direct pe 611. Cat despre problema apei... nici eu nu sunt de acord cu folosirea ct. 605. In ct. 605 se inreg. utilitatile: energie electrica, termica, gaze, canalizare, apa. Dar nu orice apa, ci apa provenita de la un furnizor de utilitati: Apa Nova, etc. Apa de la dozator, ca de ex. apa "La Fantana", consumata atat de salariati cat si de clienti eu o inregistrez pe protocol iar in lunile de vara pe consumabile.



#6 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 08 October 2004 - 10:50 AM

Da cred ca varianta ta este buna asa ma gandeam si eu.
Exista insa vreun cont in care se trec cheltuieli cu imbunatatirea conditiilor angajatilor ?
Mi-a trecut pe langa ureche aceasta formulare , dar n-am gasit nici-un cont care sa reflecte acest lucru
Sper sa nu spun "balarii"
Multumesc si ma bucur ca v-am descopertit



#7 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 08 October 2004 - 10:58 AM

Nu am auzit de asa ceva. Daca ne dai mai multe detalii... ce presupun aceste conditii?



#8 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 08 October 2004 - 11:30 AM

Acesta afirmatie am "prins-o" in timp ce stateam la rand pentru a depune declaratiile . Nu m-am bagat in discutie ca nu stiam despre ce ct este vorba Am luat "cartea verde" si nu am gasit .
Cam atat



#9 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 08 October 2004 - 12:02 PM

OK.



#10 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 09:09 PM

cont cu imbunatatirea conditiilor salariatilor - nu am vazut
dar, apa, nu as considera-o protocol, ci mai degraba cheltuiala sociala - deductibila in limita de 2% din fondul de salarii?
ce parere aveti?



#11 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2004 - 11:02 PM

daca e vorba de amenajarea unui sediu propus o repartizarea a cheltuielilor in timp..si inregistram pe 471 cu repartizare lunara a cheltuielilor intr-un nr de x luni stabilite prin decizie AGA..
eu am renovat un magazin si am avut cheltuieli de aprox 250 mil pe care le repartizez pe cheltuieli pe parcursul unui an



#12 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 02:18 PM

da Andreea, dar daca investitia ta de 250 mil a dus la imbunatatirea parametrilor tehnici a mijlocului fix, trebuia majorata valoarea acestuia si recalculata amortizarea pe durata de utilizare ramasa



#13 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2004 - 03:03 PM

este vorba de amenajarea unui sediu de punct de lucru,inchiriat!!!!!!
..nu a unui mijloc fix :)



#14

  • Guests

Postat 10 October 2004 - 05:02 PM

ok, in acest caz, tot legea amortizarii spune ca se inregistreaza valoarea in cont de investitii si se amortizeaza pe perioada contractului de inchiriere



#15 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 05:04 PM

scuze...uitasem sa ma autentific



#16 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2004 - 10:29 AM

din pacate persoana care lucra firma asta inainte a omis sa faca asta..sooo..eu in mijlocul anului nu mai pot sa schimb nimic, asa ca continui sa repartizez cheltuiala pe exact cele 2 luni care mi-au mai ramas



#17 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 11 October 2004 - 11:48 AM

Dar, daca cine a tinut contab in primele luni a introdus facturi asemanqatoare direct pe cheltuieli eu cum pot sa repar greseala .



#18 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2004 - 12:12 PM

e cam dificil..mai ales ca au intrat pe cheltuiala si ti-au influentat calculul impozitului pe profit..ar presupune rectificative din urma !
tinand cont ca este o valoare mica (<10 mil) eu zic sa le lasi asa



#19 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 November 2004 - 01:44 PM

301=401 achizitie material
601=301 consum
231=722 invest in curs
212=231 receptie lucrare
bineinteles cu analitice de rigoare
se amortizeaza pe durata contractului
6811=2811
scoaterea din evidenta
2811=212



#20 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 02 November 2004 - 03:09 PM

Precizeaza te rog ce platesti:impozit pe profit sau venit?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL