Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Codul Muncii sau Contract Colectiv de Munca la nivel Nation - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Codul Muncii sau Contract Colectiv de Munca la nivel Nation

42 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:15 PM

Ce e mai tare: Codul Muncii sau CCMN?



#2 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 12 September 2005 - 10:16 PM

deja vu :D

Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:17 PM

adica?



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 10:19 PM

pai e simplu.. ai pana in 21 salariati => Codul Muncii
ai peste 21 => Contractul Colectiv
parerea mea cel putin :roll:



#5 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 12 September 2005 - 10:19 PM

a fost o perioada in care ma plictisisem cat am citit la argumente pro si contra de o parte si de alta iar in final rezultatul a fost indecis.
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:23 PM

pestesa a spus:

a fost o perioada in care ma plictisisem cat am citit la argumente pro si contra de o parte si de alta iar in final rezultatul a fost indecis.
D-aia l-am si reluat, dragule! Poate, de data asta, cadem de acord!CU EXTRASE DE LEGE, VA ROG! Nu acum, in clipa asta, ca e timp si in zilele urmatoare, dar haideti s-o tocmim cum trebuie de aceasta data, da?



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 10:25 PM

poate sa ne lamureasca un inspector de resurse umane foarte capabil, daca exista unul pe forum :D
dar nu cred :roll:



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:50 PM

Sau ADA !



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 10:52 PM

daca se pricepe la chestiuni d'astea mai ascunse sa vina :D
asteptam



#10 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:54 PM

eu am lucrat intr-o firma cu multi salariati, vreo 200, patronul nici nu a vrut sa auda de contractul colectiv si inspectorul de la Camera de Munca nici nu a avut ce sa-i faca.
in prezent tot cu contract individual merge.



#11 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:55 PM

si am uitat sa va spun ce era mai important, firma are controale de la ITM frecvent.
are multe reclamatii de la angajati, dar niciodata nu s-au legat de contractul individual.



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 10:57 PM

:smt119
inseamna ca nu a venit control de la inspectoratul de munca... ca aia sunt ai draq de tot... oricum dupa parerea mea, chestia cu salariatii e mai delicata, una e sa nu respecti legile si sa nu platesti statului ceva, alta e sa nu ii dai salariatuui ceva sau sa nu ii ei ceva... indiferent ce ar fi.. chiar si un pix... si prin contractul colectiv de munca se ofera neste chetii :D



#13 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:59 PM

am scris, control de la ITM.

din cladirea de langa Registrul Comertului. mai mari decat astia nu mai sunt.



#14 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 12 September 2005 - 11:02 PM

la fel si la mine peste 100 angajati si se iau din CCMN doar franturi...totusi vad ca din ce in ce mai mult se incearca sa se respecte CCMN ( chiar a fost marit si salariul minim de la 310 la 330 )... probabil au aparut noi comentarii si informatii pe undeva la varf... daca aflu mai multe anunt



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 11:09 PM

floris a spus:

am scris, control de la ITM.

din cladirea de langa Registrul Comertului. mai mari decat astia nu mai sunt.

scriam inainte de mesaju de mai sus :D



#16 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 13 September 2005 - 08:01 AM

Dupa cum am spus si pe alt thread, CCMN este un cadru care stabileste "granitele generale" ale unui contract de munca si intotdeauna contractul individual de munca are putere mai mare decat primul. Mai ales ca pe al doilea semneaza si angajatul .... :) nu ?
Ajutam cum / cand putem....



#17 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 September 2005 - 08:37 AM

C.C.M. este obligatoriu, cel putin in Timisoara. Am avut controale si nu in ultimul rand mi l-au cerut. Oricum CCM este bazat pe Codul muncii, sunt in strinsa legatura. Deci nu poti cere prinCCM mai putin ca si in Codul Muncii. Sper ca v-am lamurit cat de cat.



#18 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 13 September 2005 - 08:59 AM

E interesant subiectul de aceea vreau sa va spun : acum doua saptamani am avut control de la itm tr unde sunt niste doamne foarte dragute , care mi-au spus ca in momentul in care la societate exista contract colectiv acela trebuie respectat , pentru ca acesta se face pe baza codului muncii si nu poate cuprinde mai putin decat scrie in codul muncii , in plus este acceptat si de catre cei de la camera de munca care sunt diferiti de cei de la itm.



#19 ada1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2005 - 02:29 PM

Ziua buna,dragi colegi! imi permit sa va numesc asa desi eu nu sunt contabil,sunt economist(merceolog ca specializare) si ma ocup de conta primara intr-un SRL.
Subiectul acesta a fost problema vietii mele acum citeva luni...de ce? seful meu voia baza legala pt care trebuia modificat salariul minim conform contractului colectiv de munca si dupa ce am cautat in disperare pe net si pe acest forum m-am lamurit! ei bine,baza legala e chiar Codul Muncii!
Am gasit acolo :

Art. 239.
Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala.
si apoi...
Art. 241,alin1,lit d
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
d) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara, in cazul contractului colectiv de munca la nivel national.
si ...
Art. 247.
In cazul in care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramura nu exista contract colectiv de munca, se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.

Aratindu-i sefului meu aceste articole din Codul Muncii l-am lamurit ca n-are nici o importanta daca suntem sau nu afiliati unui sindicat si chiar daca n-avem contract colectiv de munca la nivel de firma trebuie sa faca decizie de crestere a salariului minim brut de la 310 la 330 RON pt cei care aveau acest salariu

Asa ca ....dupa parerea mea e mai tare Codul Muncii! ca doar el spune ca acel Contract colectiv de munca la nivel national are putere de lege pt toti.



#20 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 29 September 2005 - 03:00 PM

Pai am ajuns de unde am plecat..ca sa zic asa... aceste extracte de lege mai sunt postate de vreo 2-3 ori. eu v-am mai spus, am tot contracte cu 310, inclusiv luna asta am depus doua. Am auzit cu urechile mele la ITM Timisoara( o doamna inspector catre un muritor ca noi), prin iulie: " a sosit si la noi CCMN, aveti peste 21 de salariati trebuie sa refaceti statele din ianuarie" . De unde eu trag concluzia: nu conteaza ce scrie in lege, conteaza ce se decide la nivel de ITM judetean si cu ce " soseste " legea. :(
In plus vedeti si subiectul legat de declaratiile pt sanatate. In fiecare judet al bordei cu alt obicei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL