Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Codul Muncii sau Contract Colectiv de Munca la nivel Nation - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Codul Muncii sau Contract Colectiv de Munca la nivel Nation

42 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2005 - 06:52 PM

Si eu am inreg., de curand, inca 2 contracte cu 310 lei, bine-mersi la ITMB si nimeni n-a avut nimic de comentat. Va asigur, in schimb, ca daca as fi avut mai putin de atat, ar fi sarit in sus ITMB-ul !
Revin si zic, dragilor (ca m-am enervat deja, dar NU pe voi ci pe ei), un "ghiers":

pe o craca un cuc statea
si din gura asa zicea:
"ce pana mea, ce pana mea..."

Pai, vorba cucului, cei de ITMB n-au auzit de CCMN ??? De ce nu zic sa venim direct cu 330 lei minim de contract? Si de ce mai dau 310 lei ca fiind minimul pe economie daca tot suntem obligati sa respectam 330 lei??
Nu zic bine, dragilor?



#22 ingerash

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:focsani

Postat 03 October 2005 - 08:02 PM

Am auzit ca salariul minim ar fi de 330 lei incepand cu 1 septembrie 2005. Este adevarat sau e doar un zvon?




#23 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 October 2005 - 08:05 PM

in fiecare luna se aude ca de luna urmatoare va fi 330 lei salariu minim



#24 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 04 October 2005 - 10:33 AM

azi (04.10.05 )am inregistrat in Oradea un contract cu 310 lei
zambeste,maine va fi mai rau



#25 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 04 October 2005 - 10:38 AM

in Prahova, camera de munca a obligat angajatorii sa mareasca salariul minim incepand cu data 01.03.2005.



#26 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 04 October 2005 - 10:40 AM

am uitat sa mentionez de la 310 la 330 - la valoarea veche - rol



#27 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 04 October 2005 - 11:45 AM

la camera de munca din Deva salarul este tot 310 ron.
camelia maris



#28 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 04 October 2005 - 01:28 PM

cum adica camera de munca Prahova aobligat? in ce baza? :roll: :twisted:



#29 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 04 October 2005 - 02:05 PM

inspectoarea care se ocupa de cartile de munca ale firmei ptr ca avem 30 de angajati a invocat contractul colectiv pe tara si ne-a obligat sa facem acte aditionale la contractele de munca existente
de mentionat toti salariatii firmei aveau salariu minim pe economie 3100000 asta fiind politica firmei la care lucrez.. restul ...se stie cum



#30 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 04 October 2005 - 03:01 PM

pai pentru clara... e corect



#31 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2005 - 03:43 PM

ei otilia draga mea, eu cred ca gresesti un picut ( dar doar un picut :) )

salariul minim prevazut de lege e 310 si e cel folosit si la calculul sanatatii (stii tu!) dar mai ales pt platile alea din fondul de somaj

330 e un salariu pe care l-ar obtine ORICE angajat daca isi da angajatorul in judecata ca nu a respectat ccmn :? ideea e sa-l dea in judecata INAINTE sa pice ccmn, asta ca tot se aude ca pica si nu vom mai avea treaba



#32 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 04 October 2005 - 03:47 PM

da ciprian nu am spus ca nu este corect dar am fost surprinsa ca in alte judete nu sa intamplat lucrul acesta, ptr noi oricum a fost ok.

o seara buna..sper sa mai vorbim



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2005 - 04:29 PM

Danuta, am inteles ce spui tu si mai inteleg ca, dupa tine fie doar din pdv al subiectului "salariu minim", CCMN e mai tare decat Codul Muncii. Ce nu pricep este: de ce ITMB-ul nu ne-a obligat (evident, pe cei din Bucuresti) sa facem contractele de munca DIRECT cu 330 lei, ca sa ne scutim cu totii de operatiuni in plus?
De ce considera ei ca nu este necesar, dat fiind ca, pt. alte probleme, ne executa?
De ce Ministerul Muncii nu emite norme/instructiuni... care sa ne atentioneze asupra acestor aspecte?

O seara frumoasa, draga mea!



#34 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2005 - 04:48 PM

un raspuns ar fi ca sunt .....ma rog!

eu nu as spune mai tare ci doar ca se iau prevederile cele mai favorabile angajatului :lol:

sincer, mie nu mi se pare corect sa se faca acte aditionale pe 330, nici macar pe 310!

pe 310 e efectul legii si in codul muncii spune clar ca nu se fac acte aditionale unde e efectul modificarilor legislative (sau ceva de genul asta)
dar noi am facut decizii si pt denominare cand naiba sa inteleaga ce am decis obligati fiind, ca la noi....!

iar 330 e si mai interesant! e efectul intelegerii intre parti dar valabil doar cat tine aceasta intelegere care e limitata in timp la 1 an in timp ce actul aditional o face "purtujur" adica pana se modifica ceva :lol: !

in situatia in care, de la anul nu vom mai avea ccmn, nu va mai fi nici 330 si va ramane 310 din lege (daca nu se modifica ), adica toti care au facut acte aditionale, vor beneficia de un drept care vine dintr-un act ce nu mai e :shock:

corect ar fi ca doar realizatul minim sa fie 330!

o seara buna si la tine!



#35 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 04 October 2005 - 04:49 PM

pentru mine e varza!!!!!!!!!!!!!!!!!
HOTÃRĂ‚RE nr. 2346 din 14 decembrie 2004 pentru stabilirea salariului de bazã minim brut pe þarã
ĂŽn temeiul art. 108 din Constituþia României, republicatã, ºi al art. 159 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare,
Guvernul României adoptã prezenta hotãrâre.
Art. 1
ĂŽncepând cu data de 1 ianuarie 2005, salariul de bazã minim brut pe þarã garantat Ă®n platã se stabileºte la 3.100.000 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 171,333 ore Ă®n medie pe lunã Ă®n anul 2005, reprezentând 18.093,40 lei/orã.
iar
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ nr. 20.01 din 31 ianuarie 2005 UNIC LA NIVEL NAÞIONAL PE ANII 2005-2006
Ă®ncheiat conform art. 10 ºi 11 din Legea nr. 130/1996, republicatã, Ă®nregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritãþii Sociale ºi Familiei cu nr. 20.01/31.01.2005
Art.39(3)Salariul de bazã minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, Ă®n medie, este de 3.300.000 lei, adicã 19.412 lei/orã, Ă®ncepând cu 1 ianuarie 2005.
VOI CE INTELEGETI?



#36 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 04 October 2005 - 04:51 PM

SORRY am dat Copy Paste din Sintact si cred ca nu a recunoscut toate caracterele
In fine mie mi se pare ca sunt doua acte normative care se contrazic



#37 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 04 October 2005 - 10:15 PM

Citez din Contractul individual de munca, model impus de ITM:

N. Dispozitii finale

Prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu dispozitiile Legii nr. 53 / 2003 – Codul muncii si ale contractului colectiv de munca aplicabil incheiat la nivelul angajatorului / grupului de angajatori / ramurii / national, inregistrat sub nr. …… / ………….. la Directia generala de munca si solidaritate sociala a judetului / municipiului ………………….. / Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale.

Nu m-ar mira sa-mi spuneti ca nu completati nimic la acest capitol, dar la ITM Constanta, daca nu mentionezi CCMN 20.01/2005, nu-l inregistreaza (e vorba de angajatorii care nu au incheiat un contract colectiv la nivel de unitate).
Asa ca angajatorii semneaza oricum ca respecta CCMN la incheierea CIM. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#38 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 October 2005 - 11:00 AM

eu am completat mereu spre uluirea inspectoarei :lol:



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2005 - 11:44 AM

eu n-am completat si nu s-a intamplat nimic. mi-au inreg. contractele cu 310 lei fara nici o problema si ca mine sunt marea majoritate. dracu' sa-i inteleaga de ce nu au zis nimicuta. unde mai pui ca am avut si o fata la personal, cu atestat de itm, care n-a zis nimic niciodata si care a inreg. celelalte contracte tot asa si tot fara probleme. ca sa vedeti si voi...



#40 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 October 2005 - 11:52 AM

Culmea este ca eu completez (trebuie), inclusiv in cazul celor cu 310 lei!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL