Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de munca ptr tineri sub 18 ani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract de munca ptr tineri sub 18 ani

7 replies to this topic

#1 gabryella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 14 September 2005 - 09:35 AM

Imi puteti raspunde la o intrebare? Se poate angaja o persoana de 17 ani,cu contract de munca pe perioada nedeterminata,cu norma de 6 ore/zi si 30 ore/sapt?? Mentionez ca este si in ultimul an de studiu...ar fi o problema?Multumesc!



#2 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 14 September 2005 - 09:36 AM

cred ca da... mai verifica in Codul Muncii, sigur e specificat acolo.




#3 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2005 - 10:13 AM

Codul Muncii Art. 109. - (1) Pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.
(2) In cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana.



#4 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 14 September 2005 - 02:09 PM

tinerii sub 18 ani mai beneficiaza de un concediu suplimentar de 3 zile si nu pot presta ore suplimentare sau de noapte
Florea Ionela Adelina



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2005 - 02:10 PM

si nu isi pot semna contractul de munca... semneaza parintii in locul lor



#6 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2005 - 02:21 PM

Art. 13. - (1) Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani.
(2) Persoana fizica poate incheia un contract de munca in calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.
(3) Incadrarea in munca a persoanelor sub varsta de 15 ani este interzisa.
(4) Incadrarea in munca a persoanelor puse sub interdictie judecatoreasca este interzisa.
(5) Incadrarea in munca in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase se poate face dupa implinirea varstei de 18 ani; aceste locuri de munca se stabilesc prin hotarare a Guvernului.



#7 gabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Contabilitate

Postat 19 September 2005 - 11:30 AM

de semnat pot semna contractul de munca, insa e nevoie la dosar de acordul scris al parintilor. la itm mai cer si adeverinta de la scoala.



#8 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 21 September 2005 - 02:07 PM

doar copiii cu varsta intre 15 si 16 ani au nevoie de acordul scris al parintilor pentru a munci.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL