Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
apa minerala, cafeaua, zaharul, cappucino care se cumpara pe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


apa minerala, cafeaua, zaharul, cappucino care se cumpara pe

14 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2004 - 10:20 AM

apa minerala, cafeaua, zaharul, cappucino care se cumpara pentru salariatii firmei trebuie trecute pe cheltuieli de protocol?Legea imp pe profit abrogata de codul fiscal - in norme la cheltuieli nedeductibile se spune: 9.13. Cheltuielile de protocol prevazute la art. 9 alin. (7) lit. q) din lege reprezinta cheltuielile ocazionate de acordarea de cadouri, tratatii si mese partenerilor de afaceri, efectuate in scopul afacerii.Atunci acestea unde se inregistreaza pe 604? Chiar daca valorile sunt destul de mari(6 mil/luna-firma are 60angajati)?Multumesc.



#2 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2004 - 12:49 PM

acceasi problema mi-am pus-o si eu la un moment dat dupa ce am citit definitia data de MFP.Eu le inregistrez pe cheltuieli de protocol(tin sa precizez ca sunt intr-o situatie asemanatoare-firma are 65 angajati si se cumpara de aprox.5 mil/luna).Explicatia mea ar fi ca este corect sa le trecem acolo pentru ca acestea sunt deductbile doar in limita a 2%(cele aferente la 2% se pot spune ca s-au facut cu diferite persoane pentru ca nu este o suma asa mare) celelalte fiind nedeductibile si luandu-se in considerare atat la calculul impozitului pe profit cat si la TVA.Daca s-ar trece pe alte cheltuieli s-ar putea lega de faptul ca acestea (apa, zaharul, cafea) reprezinta avantaje in natura acordate salariatilor si atunci ar trebui adaugate la salarii si calculate contributii.

Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#3

  • Guests

Postat 27 April 2004 - 09:36 AM

atunci daca beau un pahar de apa trebuie sa anunt patronul sa ma impoziteze. hai ca esti caraghioasa cu explicatia ta



#4 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 27 April 2004 - 12:13 PM

daca bei apa de 5 milioane pe luna s-ar putea sa ai probleme....atunci propune tu o solutie cat mai rentabila si cu temei legal.Asta dupa ce iti termini paharul.......
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#5 B.Viorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 May 2004 - 11:15 AM

Felicitari Claudiei pentru raspunsurile date.



#6

  • Guests

Postat 07 September 2004 - 04:04 PM

Am citit si eu acum mesajul asta si mi s-a ridicat - normal - intrebarea
: dar daca ai o firma cu 6 angajati? Poti sa le treci pe consumabile, un analitic la 6028?
Dar tot din apa si cafeaua aia beau si clientii sau alti diversi vizitatori. Inregistrezi o parte pe protocol?
Mentionez ca pana in prezent le-am inregistrat pe 6028. Pot sa schimb tratamentul la jumatatea anului? Sau sa fac corectie pentru ce-a fost in urma?
Multumesc in avans pt. pareri si sugestii.



#7 lara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2004 - 04:06 PM

Vizitatorul anterior sunt eu, dar m-au deconectat pana am trimis mesajul. :(



#8

  • Guests

Postat 07 September 2004 - 08:58 PM

Cheltuielile de protocol se trec pe 623 analitic distinct si sunt nedeductibile doar pentru suma ce depaseste 2%.



#9 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 September 2004 - 04:31 PM

Scuze ca intreb, dar... 2% din ce? Din cheltuielile cu protocolul, din venit, din profit...?
Eu sunt la stadiu de invatat :(



#10 lara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2004 - 04:40 PM

2% din total venituri impozabile minus total chelt aferente veniturilor impozabile, altele decat chelt cu protocol si cu impozitul pe profit. Cod fiscal art 21 (3) a).



#11 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 September 2004 - 12:58 PM

Multumesc mult! :D



#12

  • Guests

Postat 22 September 2004 - 01:05 PM

Pentru putin.



#13

  • Guests

Postat 01 October 2004 - 02:11 PM

mie mi se pare ca sucul, cafeau,etc se pot incadra la cadouri, sint in interesul activitatii, conditiile de munca influentind productivitea muncii si deci ar fi cheltuieli de protocol deductibile in limita a 2% din profit



#14 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2004 - 03:06 PM

1. apa minerala este deductibila in totalitate in zilele toride de vara :mrgreen:
2. in rest sunt produse de protocol, 2% din profit...sau sa mai maximizam deductibilitatea lor pot fi inregistrate in cheltuieli in limita a 2% din salariile brute realizate conform legii bugetului de stat (cadouri pentru sarbatori, cantine etc. )
3. mai ales in perioada sarbatorilor de iarna, adica la sf. anului fiscal, daca mai ai "loc" in plafon, 3 al mie din CA, poti incheia contracte conform legii sponsorizarii si mai deduci astfel o parte din cheltuieli

mai sunt si alte metode? ar fi interesant de stiut ...



#15 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 09:42 PM

Nu Lexus - felicitari ! ai cuprins toate posibilitatile






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL