Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bani pentru patron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bani pentru patron

38 replies to this topic

#1 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 16 September 2005 - 12:50 PM

Stie cineva vreo metoda sau vreun artificiu (care sa para legal) ca patronul sa poata scoate bani din firma in afara de dividende si de creditare firma-restituit creditare? Multumesc! :roll:
sid



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 September 2005 - 01:01 PM

nu exista




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 September 2005 - 01:04 PM

Sa vanda firmei bunurile personale (casa, masina, etc) :lol:



#4 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 16 September 2005 - 01:04 PM

demoralizant...
sid



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2005 - 03:03 PM

:lol:



#6 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 16 September 2005 - 03:25 PM

Nu exista din pacate pentru unii. Fiecare face cum il taie capul si isi asuma riscul. Uite!!!!!!!!!! Nu stiu de ce toata lumea e suparata asa pe patronii astia. Eu am aceeasi meserie ca si voi si am avut indrazneala sa fiu altfel, adica sa nu mai fiu la "stapan". Am infiintat o firma si lucrez cu 2 amice, eu fiind asociat unic, ele salariate. Nu ne-am imbogatit, 2 ani ne-am "tarat", acum e mai bine, dar nu suficient de bine astfel incat sa nu ma "oparesc" cand cineva se supara pe toti patronii. Dragii mei, fiind asociat unic, legea nu-mi permite sa fiu angajat in propria firma si nici nu-mi doresc pentru ca stiti si voi cat de mari sunt taxele. Ca exemplu, sa spunem ca mi-as dori sa imi stabilesc un salariu de 2000RON.......taxele care ar trebui sa iasa din firma sunt dublul sumei. Muncesc de dimineata pana seara si in week-end(nu din proasta organizare, ci datorita faptului ca mi-am "permis" sa am si un bebe de 8 luni si cand acasa, cand la birou, cands la clienti, cand la admin. financ.,etc) si sa vina cineva sa-mi spuna sa nu iau bani din casa pai ..........nu vii se pare anormal? Si mai sunt si un contribualbil cuminte, platindu-mi taxele la timp, lasand bani in banca pentru taxe salarii, 3%, 10%, 1%pt. ceccar,etc.)........Daca nu iau bani din casa din ce traiesc pana in martie 2006 spre exemplu, cand imi voi ridica legal dividendele?........Dati-mi voi o solutie legala si promit sa o urmez.........Repet:LEGALA..........

Un week-end placuty tuturor :P



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 September 2005 - 04:48 PM

eu nu vad solutia legala...
doar ca angajat in situatia cooptarii altui asociat
trebuie gandita chestia cu banii inainta inceperii unei afaceri...
numai ca in romania toata luema e flamanda si cum au gasit 15 milisi fac firma sa aiba ce sa manance... o firma inseamna dupa umila mea parere o afecere nu un loc de munca...
astept aruncaturile cu oo in mine :D



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 September 2005 - 05:24 PM

Eu nu arunc cu oo, ca e scumpe. :lol: si limita la perisabilitati mica.
:cry:



#9 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 16 September 2005 - 05:32 PM

Haida de...........daca tot zici ca suntem flamanzi de unde crezi ca mai avem energie sa dam cu oo....? si daca am cheltuit aia 15 mil de unde banutzi sa cumparam si sa aruncam cu oua?........ e punctul tau de vedere, ti-l respect.......al meu e altul........asa ca........e foarte grea varianta pe care am ales-o........au fost momente acum 2 ani cand imi fluturau buzunarele, dar facturile si salariile fetelor le achitam.........sunt momente de tensiune si uitandu-ma in urma au avut "gustul" lor sa zic asa........dulce-amar.....

stii la ce ma duce gandul parerea ta? cum spui tu afacerea este numai apanajul celor care au deja acumulari serioase de "material"........cunosti pretul unei carti in ziua de azi? stii ca nu toti dintre noi avem acces la carte?.......unii dintre noi am mai citit cate ceva........concluzia???....saa se regaseasca poate in "Pasari de prada"-Vintila Corbul?



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 September 2005 - 07:40 PM

eu unu asa vad o afaceri.. ce ceva capital in spate
sau o incepi cu putin banet dar facand-o in timpul liber... si avand un loc de munca... asta daca vrem sa respectam ideea fundamentala a unei societati comerciale... aceea ca e a noastra dar are personalitate proprie si resurse proprii si nu putem sa ii folosim resursele decat cand ne da voie (gandesc mult, stiu :shock: :shock: )...
sa va spun o chestie... am un client care a inceput cu ceva capital (nu mult)... avand un loc de munca in alta parte... firma a post de la inceput platitoare de 16% pt ca nu avea bani sa plateasca darile la stat pt salariat... dupa ceva vreme (nu spun cat - la la interpretarea fiecaruia - nu mult oricum)... isi permite pe propria firma salariu brut de 25 mil el, 25 mil nevasta, un salariat cu 10 mil net (brut aferent) si culmea... o femeie de serviciu careia i-a facut contract de munca si ii da 2 mil net (cu brut aferent - 2 h).. omul are dividende de laut 3 miliarde, are profit anu asta 1 miliard, nu am avut nicodata propleme cu bani ridicati si nehustificati, nu am pe luna protocol mai mare de 5 mil (cafea, suc + apa minerala)... nu am tot felul de bonulete si facturici aiurea... e curata firma ca lacrima... plateste zeci de milioane imp profit & sute de milioane tva in fiecare luna si nu a depasit nicoadata termenele de plata nici la tva, profit nici la obligatile bugetare... se ocupa cu comert de chestii electronice micutze (tranzistori & co.)... pe omul acesta de cate ori il vad ma simt fericit ca m-am facut contabil, este inspiratia mea... este o persoana care merita sa-i zic sarut mana (chiar daca e barbat)...
ganditi-va la ce am spus... poate va pune pe ganduri... 8)



#11 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 16 September 2005 - 09:06 PM

Povestioara ta este identica as putea spune cu a unui client al meu...Nu ma pune pe ganduri, doar ma bucura sincer, ca si pe tine cand vad cum au reusit altii muncind cinstit. Cat despre mine....stii vb aia: fiecare le stie pe ale lui.........si daca mie imi este mai bine decat sa fiu angajata unei firme unde sa fiu pe n spe euroi, sa fiu si contabil, si avocat, si femeie de serviciu, si inspector de personal, si eventual sa am in subordine nevasta sefului.......ma scuzi, dar prefer sa fiu asa cum am ales....am lucrat si la multinationale, am bantuit putin si pe la o firma de audit&consultanta"(unde daca aveai pozitie bipeda, cunosteai fiscalitatea, dar nu te lasai facut de ras la un client de vreo "antichitate" de la MF care iti era bagata pe gat ca si colega de echipa erai suspectat ca vrei sa furi clientul respectiv pt. tine........idiotenii de genul asta)......

macar am avut curaj in a lua o decizie ...... poate ca MAINE imi voi schimba parerea si ma intorc "in lesa"..... ACUM insa imi este convenabil.......

hai!!!!!!!! lasa astea........ziceai ca te apuci de pritocit cu fondul de mediu....????



#12 Guest__*

  • Guests

Postat 16 September 2005 - 09:47 PM

Felicitãri, Medal, îþi dau dreptate. Mai bine cã ai renunþat la lesã.
Personal, de câte ori ºi-au luat patronii bani din firmã le-am atras atenþia cã trebuie sã justifice sumele. Dacã societatea este viabilã, aceste sume se regleazã ºi justificã, dacã nu, treaba 'mnealor!
Dacã nu, vorba ctanelei, n-au decât sã-ºi vândã casa, maºina ºi "pe mãmicile" lor, societãþii! :?
Cei care au atitudinea clientului "curat" al lui Septimiu sunt "rara avis", aºa cã pânã devin stol trebuie sã ne conformãm. :cry:



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 September 2005 - 09:54 PM

medal a spus:

hai!!!!!!!! lasa astea........ziceai ca te apuci de pritocit cu fondul de mediu....????

m-am prins de fondul asta... sper sa nu mai aflu peste o saptama ca mai trebuie facut ceva de anul trecut :roll:



#14 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 16 September 2005 - 09:59 PM

dar sunt si alte situatii. patronul meu nu vrea sa aiba nici o datorie. totul este platit la zi (tva, imp. pe profit, salarii, viramentele la salarii si nu in ultimul rand furnizorii). nu are credite la banci. in cazul in care ajung cec-uri la plata si nu sunt bani in banca (se mai intampla in zile mai proaste), scoate din buzunar sute de mii pentru a nu ramane cu ceva in urma. il admir pt ca munceste mult, si nu-si bate joc de angajati.



#15 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 September 2005 - 10:57 AM

Patronul tau este un om normal deocamdata, va deveni anormal cand se va lovi de probleme pe care nu le mai poate rezolva cu cateva sute de mii (lei vechi). Ce nu inteleg eu acum este de ce isi pune problema modului de scoatere a banilor din firma, cand din ce povestesti tu cash-flow-ul este la limita.

In alta ordine de idei, dumnealui poate primi lunar suma mentionata in declaratia de asig. sociale, din care se retine impozitul pe venit:

Codul Fiscal
........................
TITLUL III
Impozitul pe venit
........................
CAPITOLUL III
Venituri din salarii

Definirea veniturilor din salarii
........................
h) indemnizaþia lunarã a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declaraþia de asigurãri sociale;



#16 Marcel75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:acupunctura si aplicatiile ei in economie

Postat 10 October 2005 - 10:31 AM

Intru si eu aici in discutie, cu permisiunea voastra, ca treaba asta cu recuperarea sumei inscrise in declaratia de asiguarari sociale mi se pare foarte interesanta!! Asociatul unic al firmei are dreptul sa-si retina suma inscrisa in aceasta declaratie? Asociatul de la firma, are contractul de asigurare de 10.000.000 lei vechi si plateste lunar 3.150.000 lei (31,5%). Asta inseamna ca poate sa recupereze o parte din suma, adica 10mil.-16%=8.400.000 lei/luna ? Cum procedez ? :oops:
Va multumesc mult ! :smt006



#17 pc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 October 2005 - 04:20 PM

Poti face ante contract de vanzare cumparare a casei sau masinii tale
Dupa ce ai dividende renunti la contract si dai banii inapoi...cu o penalizare modica



#18 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 October 2005 - 06:45 PM

pc a spus:

Poti face ante contract de vanzare cumparare a casei sau masinii tale
Dupa ce ai dividende renunti la contract si dai banii inapoi...cu o penalizare modica

Asta ce mai este?



#19 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2005 - 09:08 AM

:shock:



#20 doina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:contabilitate

Postat 26 October 2005 - 09:50 PM

Revin si eu cu aceeasi intrebare, cum sa procedez cu ridicarile numerar ale patronilor ,legal , binenteles. Fara dividende.(':roll:')
doina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL