Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control pentru tva de recuperat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


control pentru tva de recuperat

10 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 08 October 2004 - 10:30 AM

buna ziua,

as dori sa stiu daca la un control pentru tva de recuperat ce acte trebuie sa pregatesc si la ce sa ma astept ( pana acum nu a mai fost nici un control )
de la administratie mi s-a spus ca nu se stie cand va fi control dar ca trebuie sa astept
va veni si garda financiara ???

va multumesc mult
o zi buna



#2 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 08 October 2004 - 12:13 PM

daca societatea nu a mai fost controlata niciodata, sa te astepti in primul rand la un control de fond. Cel mai bine ar fi sa iti pregatesti acele centralizatoare cu datoriile aferente salariilor (sumele constituite cf balantei, sumele declarate si sumele achitate si documentul aferent), in rest iti recomand sa verifici toate facturile tale pt achizitii daca sunt corect completate cu toate datele societatii tale pt ca poate sa iti refuze deducerea de tva.

Succes si sa ne tii la curent cu desfasurarea controlului!!!

Apropos, unde are sediu societatea????




#3

  • Guests

Postat 08 October 2004 - 12:44 PM

multumesc pentru raspuns si incurajare (sediul este in sector 6 )
multumesc frumos



#4 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 08 October 2004 - 04:48 PM

Daca nu ai avut nici un control pana acum pregateste toate actele contabile ultimii 10 ani.

Mult succes!!



#5 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2004 - 05:40 PM

10 ani sau 5 ani?...

nu te puteau controla doar pe ultimii 5 ani?



#6 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 08:43 PM

sigur a vrut sa spuna 5 ani - conform codului de procedura fiscala (OG.92/2003) nu ti se pot stabili diferente sau calcula dobanzi si penalitati decat pentru ultimii 5 ani
atunci, ce sens ar avea sa-ti verifice mai mult ?



#7

  • Guests

Postat 11 October 2004 - 09:43 AM

va multumesc pentru raspunsuri
firma are toate darile catre stat platite la zi , deci dpdv al penalitatilor nici vorba, dar pentru furnizorii care nu sunt achitati pana in acest moment ce probleme vor aparea ( voi putea recupera tva-ul?)
controlul pana la urma va fi de administratia financiara , garda, sau toate ?

multumesc frumos



#8 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 11 October 2004 - 09:51 AM

Controlul este de la admin.financiara.

Eu am avut la o firma control la ultimii 10 ani.( nu a avut control pana acum)



#9 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 11 October 2004 - 10:34 AM

1. Nu o sa te verifice nimeni mai mult de 5 ani in urma din cauza termenului de prescriptie.

2. este fix treaba ta si a partenerilor de afaceri ce datorii, respectiv creante aveti unul fata de celalalt, administratia financiara nu este preocupata decat de datoriile tale fata de buget.

Succes in continuare!!!



#10 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2004 - 11:33 AM

Deci sa revenim pentru SAR-CO : "conform codului de procedura fiscala (OG.92/2003) nu ti se pot stabili diferente sau calcula dobanzi si penalitati decat pentru ultimii 5 ani"
Nu contest faptul ca ti-au verificat ultimii 10 ani (poate dintr-un exces de zel). si-mi inchipui ca verificarea primilor 5 ani a fost facuta "din avion" - sper ca nu ti-au calculat (si nu ai acceptat) dobanzi si penalitati sau diferente pentru perioada prescrisa ???



#11 Tea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 July 2005 - 03:35 PM

te rog frumos poti sa imi dai si mie mai multe detalii?
am cerut si eu recuperare de tva si nu am mai avut nici un control pana acum. chiar nu stiu la ce sa ma astept.
Multumesc frumos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL