Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
art 55.b codul muncii-URGENT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


art 55.b codul muncii-URGENT

26 replies to this topic

#1 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 September 2005 - 02:42 PM

am o problema!!!!!!!!!acum vreo 3 ani cand am inceput sa ma ocup si de relatiile cu itm-ul (buc si ilfov)cand am facut o incetare cu acordul partilor(55b)inspectoarea imi cerea si demisia angajatului in afara de decizia angajatorului.Si asa am facut pana acum.Spuneti-mi e ceva gresit?
Acum am un angajat care vrea sa plece si mi-a cerut in mod special ca incetarea sa fie facuta cu acordul partilor iar eu i-am cerut demisia si mi-a facut tam-tam ca nu trebuie demisie atunci cand angajatul pleaca cu acordul partilor.Chiar asa INSPECTORII DE LA ITM NU STIU CE FAC?
ACUM E IN PREAVIZ VA ROG RASPUNDETI-MIIIIIIIIIIII?



#2 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 19 September 2005 - 03:26 PM

Incheierea relatiilor de munca cu acordul partilor nu necesita demisia angajatului. De altfel sunt doua articole diferite din Codul Muncii -art. 55 b respectiv c.

Anais



#3 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 September 2005 - 03:34 PM

deci ma duc la inspector doar cu decizia angajatorului?cu 55b



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2005 - 03:50 PM

si cu cererea salariatului de desfacere a contractului de munca cf. art. 55, lit. (B), EVIDENT !



#5 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 September 2005 - 08:45 PM

Cerere pe care s-a pus viza de aprobat



#6 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 September 2005 - 09:14 AM

poate te ajuta un model de decizie art 55 lit -cu acordul partilor
S.C. …………………………
…………………………….
…………………………….



DECIZIE NR. ……/…………………..



Avand in vedere :
-cererea dlui …………………. privind incetarea contractului de munca prin acordul partilor
-prevederile Legii 53/2003
-dispozitiile art. 55 lit b din Codul Muncii;
In temeiul Legii nr. 31/1990, privind societatile comerciale,reprezentantul legal al SC ……………………………………. SRL ,


DECIDE :

ART 1 . Incepand cu data ………………. inceteaza raporturile de munca cu salariatul ……………………. conform art 55 lit b din Codul Muncii
ART 2. Prezenta Decizie va fi comunicata salariatului in termen de 5 zile de la data emiterii, si va fi adusa la indeplinire de compartimentele de contabilitate si resurse umane.
ART3. Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 de zile de la data luarii la cunostinta la Tribunalul Municipiului Bucuresti.
Salariatul nu are debite fata de societate.





SC ……………………………
DIRECTOR



#7 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 20 September 2005 - 11:41 AM

trebuie facuta deiferenta intre demisie si cerere de desfacere a contractului de munca cu acordul partilor. sunt doua lucruri diferite.



#8 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 September 2005 - 11:49 AM

Cererea salariatului ar trebui sa fie cam asa:

CERERE


Subsemnata ……………………………… , angajata la ……………………… in functia de …………………………… , rog a-mi aproba incetarea contractului de munca prin acordul ambelor parti, incepand cu data de ………………………….

Salariat data

Aprobat de dl/dna …………avand functia de ……………..



#9 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 20 September 2005 - 11:53 AM

e bine sa se precizeze si articolul conform caruia se cere desfacerea.



#10 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 September 2005 - 12:02 PM

Multi dintre angajatori pacalesc angajatii in sensul ca le cer preaviz, dar cererea lor era de incetare a contractului cf art 55 lit b -deci salariatul pleaca la data la care vrea el numai cu acordul firmei
in momentul in care se implica preavizul de 15 zile calendaristice, deja vorbim de demisie .



#11 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 20 September 2005 - 12:13 PM

nu neaparat.



#12 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 October 2005 - 07:20 AM

Deci in cazul demisiei se desface contractul de munca cf.art 55 lit c.....Ma ajutati si pe mine cu un model de demisie, nu stiu exact ce date ar trebui sa cuprinda....
Multumesc mult



#13 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 October 2005 - 09:53 AM

Faci o confuzie! art 55 lit b din Codul Muncii se refera la incetarea contractului cu acordul ambelor parti, iar demisia are loc conform art 79 alin 1 din Codul Muncii.
ex de demisie:

NOTIFICARE

Subsemnatul/a …………………………………….salariatul/a a firmei SC “……………………………” SRL va informez ca incepand cu data de ………………………demisionez din functia de………………………… avand obligatia indeplinirii preavizului de 15 zile.



SALARIAT DATA





vezi pe forum la acest subiect si modelul de cerere conform art 55 lit b



#14 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 November 2005 - 05:27 PM

Buna,

Am si eu o mica nelamurire, in postura de angajat. In modelul de decizie, se precizeaza ca "Salariatul nu are debite fata de societate". N-ar trebui cumva sa se demonstreze si ca societatea nu are debite fata de salariat?
De fapt, uite care e problema mea. Am incheiat contractul de munca cu acordul partilor, dar nu mi-a intrat si ultimul salariu. In mod normal, salariul intra automat pe card. Exista vre-o posibilitate de a-mi primi banii?

Multumesc anticipat



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2005 - 08:28 PM

Buna, Mariuta :P si bine ai venit!

Din pacate, vestea nu e comoda pt. tine. Singura posibilitate de a-ti recupera drepturile salariale e prin instanta. Eu am trecut prin asta de curand, partea proasta pt. mine e ca firma s-a evaporat intre timp si nu mai am cui sa pun seghestru pt. a-mi recupera banii, ceea ce inseamna TEAPA!!! Insa, sistemul functioneaza si asta e un fapt f. bun si te poate ajuta DACA si numai daca poti DOVEDI ca ai lucrat perioada in litigiu si ca nu ti-ai incasat banii sub nici o forma!
Draga mea, avem pe conta.ro o d-na super (din punctul meu de vedere); este vorba de "dulceatza-sefa" cum o numim cei care o iubim, adica de ADA (pe forum = SANDA ILIUTA - MODERATOR), de profesie avocat (jurist). Ea m-a incurajat si m-a sustinut, nu numai moral, cand am plecat in demersul meu care, recunosc, a fost mai mult un proces de onoare decat unul pt. a-mi recupera banii. Daca ii trimiti un mesaj pe pm, s-ar putea sa te ajute in limita timpului ei disponibil (care e cam redus, ce-i drept). Iti pot spune si eu tot ce am facut in legatura cu procesul pe care l-am avut cu firma.
In concluzie, daca vrei, putem vorbi pe alte cai, ca sa nu aglomeram forumul cu o problema personala.
Si eu am pm; stii cum sa-l folosesti? :)

Curaj, AICI nu esti singura!



#16 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 November 2005 - 08:43 AM

Ce va spunea inspectoarea , era vorba de CEREREA salariatului de a inceta contractul in baza art.55 b,cu o anumita data solicitata de el, (iar pe cerere care trebuie sa fie o rezolutie de aprobare eventual), iar apoi in baza cerereii aprobate, Dvs emiteti decizia.La 55 b, ambele parti cad de acord asupra incetarii , pe cind la demisei, angajatorul numai CONSTATA,urmind preavizul (la care ,eventual , societatea poate renunta in cazul demisiei )
In cazul secundar cind angajatul vrea sa plece, daca Dvs nu sunteti de acord, atunci evident nu va mai fi acordul partilor, ci cererea lui va fi de un alt tip -DEMISIA(si o alta cerere).eventual puteti mentiona pe ea "nu suntem de acord, pleca eventual , daca vrea. prin demise".
Deci cind mai duceti decizii de 55 b, duceti anexat si cererea salariatului, air in cazul demisiei (79) , duceti si cererea de demisie.
Draghici Dan



#17 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 29 November 2005 - 09:54 AM

am o nelamurire cu privire la desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor parti .sunt angajata din data de 28 03 2005 la o firma am depus o cerere de desfacere a contractului de munca in data de 24 11 2005 prin care am cerut desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor parti cu data de 01 12 2005 si directorul firmei a spus ca este de acord dar trebuie sa stau in preaviz de 15 zile eu am sustinut examenul de rezidentiat pe care l-am luat si am fost repartizata la un spital si trebuie sa-mi depun dosarul de angajare si am nevoie de cartea de munca si vreau sa stiu care este perioada in care firma la care am lucrat trebuie sa-mi elibereze cartea de munca si foaia de lichidare , pot sa ma duc si eu personal ca sa o cer ,sediul firmei este in timisoara si eu lucrez in punctul de lucru arad va multumesc



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2005 - 10:12 AM

Dan_Draghici a spus:

.... air in cazul demisiei (79) , duceti si cererea de demisie.
cererea de demisie ??? [-X nu exista asa ceva !! sau n-ar trebui sa existe, tocmai despre asta vorbeam...

o zi buna.



#19 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 29 November 2005 - 11:12 AM

Pentru nico_ar
Am trecut recent printr-o situatie asemanatoare. Teoretic ar trebui sa iti primesti cartea de munca in 1 luna, practic depinde de firma. Poti sa insisti, daca crezi ca e cazul si poti, sa o primesti mai repede. Din cate stiu nu e o problema ca nu ai cartea de munca la tine in ziua angajarii, oricum la itm se inregistreaza contractul de munca, contract pe care il poti semna si fara sa ai la tine cartea de munca (eu asa am patit pana acuma de 2 ori). Cu nota de lichidare, eu am insistat sa mi se faca in ultima zi in care am mers la lucru, pentru a evita confuzii ulterioare.



#20 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 29 November 2005 - 11:40 AM

multumesc sanda dar daca nu-mi aduce nota de lichidare pana in ultima mea zi de lucru ce sa fac , nu stiu dupa ce trebuie sa stau in preaviz 15 zile din moment ce am facut cerere cu desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor parti cu data de 1 decembrie si a spus ca e ok ca nu are nimic impotriva dar nu am vazut daca a semnat cererea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL