Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Softuri contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Softuri contabilitate

146 replies to this topic

#1 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 08 October 2004 - 01:04 PM

Care este programul utilizat de societatile dvs si care sunt avantajele si dezavantajele pe care le-ati observat in timp???

Noi utilizam Modulul de contabilitate produs si distribuit de Imati Software.
Programul in principiu functioneaza, problema este cand ai o contabilitate ff complexa si mai ai nevoie si de modulele de stocuri, salarii, mijloace fixe etc. pentru ca au o problema la punerea datelor intr-o baza de date comuna!

Inainte am lucrat pe Ciel, in varianta Dos, care mi se pare mie minimul necesar, caci nu puteai sa ai nici un fel de centralizare analitica (ceea ce IMATI face). Si acum sa o spunem si pe cea dreapta, este si foarte neprietenos ca interfata.

Sunt foarte curioasa in ceea ce priveste raspunsurile dvs.!



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 08 October 2004 - 05:35 PM

In momentul cand tii o contabilitate mai sofisticata e bine sa cauti o firma si sa-ti faci propriul program de contabilitate.




#3 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 October 2004 - 03:23 AM

eu folosesc un program numit EXPERT facut de firma MAGNET ... care este destul de scump dar reduce munca unui contabil. pentru o firma medie contabilul devine aproape operator, programul avind module pentru fz, clienti (facturare si inreg in ctb), casa, banca lei si separat valuta, import, salarii, avansuri, amortizari, si o gramada de listari inclusiv declaratiile lunare. Nu le-am enumerat pe toate. cred ca se potriveste tuturor genurilor de activitate.



#4 neofit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Ro

Postat 22 October 2004 - 02:34 PM

Irinuca, ma mir ce spui de Ciel, mie acela pentru DOS, vechi, de vreo 7 ani, imi place, dar nu si cel de ultima ora.. mai ai cumva acces la manualele de Ciel? Eu l-am mostenit "din batrini" pe al meu si nu am manuale.. s-au pierdut in timp.. Spune, te rog daca le ai, ca sa le copii si eu, eventual. Multumesc mult!



#5 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 22 October 2004 - 02:46 PM

Marea mea plangere in legatura cu Ciel-ul este ca nu organizeaza baza de date a tertilor pe analitice. Cred ca este o limitare a sistemului de operare!



#6 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2004 - 10:35 AM

IrinucaR a spus:

Marea mea plangere in legatura cu Ciel-ul este ca nu organizeaza baza de date a tertilor pe analitice. Cred ca este o limitare a sistemului de operare!

mai folosesc si eu Cielu' si "organizeza " destul de bine funrizorii, clientii si alti terti ... chiar are individualizat listari/balante/clienti sau furnizori ...

ps: si tot de ciel ...dar cel de gestiune 2004 !!! persoanele care lucreaza cu el mi se plang ca e insuportabil iar eu n-am nici timp nici chef sa ma "joc" cu el sa vad care sunt problemele. S-a mai "lovit" cineva de Ciel Gestiune 2004???



#7 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 25 October 2004 - 09:27 AM

Lexus, lucrezi pe Ciel Dos sau Ciel Windows????



#8 Anda Comsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 October 2004 - 11:36 AM

Incearca .NETWORKER
www.reclama .ro



#9 Paul

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2004 - 05:18 PM

LEXUS a spus:

IrinucaR a spus:

Marea mea plangere in legatura cu Ciel-ul este ca nu organizeaza baza de date a tertilor pe analitice. Cred ca este o limitare a sistemului de operare!

mai folosesc si eu Cielu' si "organizeza " destul de bine funrizorii, clientii si alti terti ... chiar are individualizat listari/balante/clienti sau furnizori ...

ps: si tot de ciel ...dar cel de gestiune 2004 !!! persoanele care lucreaza cu el mi se plang ca e insuportabil iar eu n-am nici timp nici chef sa ma "joc" cu el sa vad care sunt problemele. S-a mai "lovit" cineva de Ciel Gestiune 2004???

Programul de Gestiune Comerciala 2004 a avut unele probleme atunci cand se lucreaza pe stoc negativ.

In urmatoarele trei saptamani va apare o versiune care va putea lucra si cu stoc negativ fara probleme.



#10 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 05 November 2004 - 04:36 PM

si eu folosesc ciel: contabilitate, gestiune, salarii, imobilizari si sunt multumita, ....dar tocmai mi-a fost prezentat winmentor si mi-a facut o impresie buna .oricum acum caut un soft integrat contabilitate-gestiune-imobilizari..daca aveti ceva sugestii sunt binevenite
cluj napoca



#11 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 02:38 PM

IrinucaR a spus:

Lexus, lucrezi pe Ciel Dos sau Ciel Windows????

si si ..dar era vorba de versiunea Ciel Gestiune Comerciala 2004 Windows

o sa fac un inventar al "plangerilor" pe aceasta tema si il postez aici

pt. dl paul: versiunea care va elimina "bug"-urile de program va fi acordata gratuit celor care au luat licenta pentru program? ma tem ca nu ... si lista probelemelor sunt sigur ca nu se opreste aici :(



#12 Paul

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 02:47 PM

LEXUS a spus:

IrinucaR a spus:

Lexus, lucrezi pe Ciel Dos sau Ciel Windows????

si si ..dar era vorba de versiunea Ciel Gestiune Comerciala 2004 Windows

o sa fac un inventar al "plangerilor" pe aceasta tema si il postez aici

pt. dl paul: versiunea care va elimina "bug"-urile de program va fi acordata gratuit celor care au luat licenta pentru program? ma tem ca nu ... si lista probelemelor sunt sigur ca nu se opreste aici :(

Versiunea cu rezolvarea stocului negativ va fi primita in mod GRATUIT de catre toti care au cumparat licenta pentru program.



#13 craciunsorin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2004 - 08:43 PM

incercati programul de contabilitate Wizcount de la firma Wizrom Software...si nu o spun doar pt ca lucrez acolo...ci pt ca e net superior programului Ciel care e cam neevoluat



#14 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 11:45 PM

craciunsorin a spus:

incercati programul de contabilitate Wizcount de la firma Wizrom Software...si nu o spun doar pt ca lucrez acolo...ci pt ca e net superior programului Ciel care e cam neevoluat

e ok si wizcount-u' :| dar poti face si o comparatie de pret? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#15 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 11 November 2004 - 09:48 AM

Eu am incercat n softuri de contabilitate, inclusiv Wizcount (care in varianta standard este foarte bun, dar in momentul in care vrei ceva modificari da maaaaaaaari rateuri). Pentru Wizcount am platit mult, am platit modificari, am platit service si in cele din urma am fost nevoiti sa renuntam la el.

Acum lucram pe Platphorma, un program care tine gestiunea stocurilor mari foarte corect, lucram de 2 ani cu el si suntem foarte multumiti.
Si nici nu costa mult



#16 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 11 November 2004 - 01:22 PM

Ce stiti despre NeoManager ? (în special din experienta)



#17 robert70

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 11 November 2004 - 02:42 PM

eu lucrez pe propriul program de contabilitate dezvoltat in fox
de asemenea am cativa prieteni care il folosesc si sunt multumiti
Listele pe care le scoate sunt :
furnizori , clienti fise si balante
registru de casa ,registru de banca,registru jurnal,raport de gestiune
niruri,jurnal de vanzari,jurnal de cumparari,fisa contului
balanta de verificare sintetica si analitica
pentru salarizare am facut soft separat neintegrat cu cel de contabilitate (pentru usurinta)
acest soft face stat de plata inclusiv recapitulatie, fluturasi, declaratii de cas de somaj si de sanatate pentru casa de sanatate dambovita,scoate o lista cu veniturile nete si impozitele aferente pentru fiecare salariat,se pot imprima ordinele de plata pentru contributiile datorate si mai nou face si o declaratie de imputernicire pentru depunerea declaratiei de somaj



#18 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 11 November 2004 - 03:59 PM

ma intereseaza si pe mine neomanager ... daca aveti ceva detalii
cluj napoca



#19 KIPPER

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Alba Iulia
  • Interests:orice

Postat 12 November 2004 - 07:23 AM

"IrinucaR" a spus:

Care este programul utilizat de societatile dvs si care sunt avantajele si dezavantajele pe care le-ati observat in timp???
incercati in programul CIEL pe meniu 6.diverse apoi 1. cautare multicriterii
1.inregistrari alegeti cont ,contine, 401, esc, enter, listare pe ecran apoi cu Alt T selectati dupa cont listare imprimanta cumul cont si veti avea 401 analitic pe fiecare cont. kipper
Noi utilizam Modulul de contabilitate produs si distribuit de Imati Software.
Programul in principiu functioneaza, problema este cand ai o contabilitate ff complexa si mai ai nevoie si de modulele de stocuri, salarii, mijloace fixe etc. pentru ca au o problema la punerea datelor intr-o baza de date comuna!

Inainte am lucrat pe Ciel, in varianta Dos, care mi se pare mie minimul necesar, caci nu puteai sa ai nici un fel de centralizare analitica (ceea ce IMATI face). Si acum sa o spunem si pe cea dreapta, este si foarte neprietenos ca interfata.

Sunt foarte curioasa in ceea ce priveste raspunsurile dvs.!




#20 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 12 November 2004 - 01:38 PM

LEXUS a spus:

IrinucaR a spus:

Marea mea plangere in legatura cu Ciel-ul este ca nu organizeaza baza de date a tertilor pe analitice. Cred ca este o limitare a sistemului de operare!

mai folosesc si eu Cielu' si "organizeza " destul de bine funrizorii, clientii si alti terti ... chiar are individualizat listari/balante/clienti sau furnizori ...

ps: si tot de ciel ...dar cel de gestiune 2004 !!! persoanele care lucreaza cu el mi se plang ca e insuportabil iar eu n-am nici timp nici chef sa ma "joc" cu el sa vad care sunt problemele. S-a mai "lovit" cineva de Ciel Gestiune 2004???

Eu lucrez cu ciel si vreu sa paun ca e f bine.E adevatt ca folosesc varianta de dos a am o baza mare de date .Marele avantaj e ca pti face analitice pe 11 biti si porti exporta in EXCEL si te joci cum verei acolo






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL